Meme Estetiği

Göğüslerin, istenilen şekle getirilmesi ya da yeniden biçimlendirme amacıyla yapılan ameliyatlara meme estetiği denir. Başarılı bir meme ameliyatı için ameliyatın yapıldığı hastane ile hekim kilit noktadır.

Ameliyat olacak kişinin, öncesinde kilo, yağ ve vücut yapısı değerlendirilir. Kontroller 2 ve 3 boyutlu ölçümler ile sağlanır. Ölçümler sonucunda meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, ya da meme estetiği (meme ucu estetiği) gibi kişinin nelere ihtiyacı olduğu belirlenir ve bunlara göre bir plan çizilir.

Meme Estetiğinde Hangi Silikonlar Tercih Edilir?

Meme Estetiği İstanbul
Göğüs Estetiği

Tercih edilen silikonlar damla şeklinde ya da yuvarlak şekillerde olabilir. Bu tamamen kişinin ne istediğine ve vücut yapısına bağlıdır. Minyon kadınlara, dolgun ve yuvarlak silikonlar yapılırken, uzun ve iri yapılı olan kadınlara damla şeklindeki silikonlar tercih edilmektedir.

Meme Estetiği Neden Yapılır?

Göğüslerinden memnun olmayan kadınlara yapılan operasyondur. Genetik etkenlerden dolayı ya da bazı hastalıklardan kaynaklı göğüslerin küçük, büyük ya da sarkık olması bu ameliyat ihtiyacını doğurur.

Genelde, kilo alıp vermeden kaynaklı, obezite, ergenlik döneminde veya gebelikte oluşan hormonal bozukluklar veya ileri yaşa bağlı olarak göğüslerde oluşan bozulmaların düzeltilmesi amacıyla yapılır.

Meme Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Meme estetiğinin yapılabilmesi için göğüslerin gelişimini tamamlaması gerekir. Bu da genellikle 20 yaş civarında olur. Yaş sınırı için 20 diyebiliriz. Genel sağlık durumu elverişli olan, memelerinden memnun olmayan herkese meme estetiği yapılabilir.

Meme Estetiği Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

 • Memelerde gelişen dolgunluk kayıpları.
 • İleri yaşla gelen sarkmalar.
 • Memelerde bulunan simetri problemlerinde.
 • Memenin küçük ya da büyük oluşundan şikayetçi olanlara.
 • Göğüslerin yeteri kadar gelişmediği durumlarda.
 • Bel ve göğüs orantısızlığında.
 • Kanser nedeniyle, göğüsleri alınan hastalarda.

Kişinin yaşı, ne istediği ve kilosu gibi etkenler değerlendirildikten sonra uygun silikon seçimi ve ameliyat planlaması yapılır.

Meme Estetiği

Göğüs Estetiği Kaç Bölüme Ayrılır?

3 ana başlık altında inceleyebiliriz.

Meme Büyütme

Meme dokusunun altına ya da üzerine, silikonların yerleştirilmesiyle memelere hacim ve dolgunluk verilmesine meme büyütme ameliyatı denir.

Hastanın beklentisi ve vücut tipine bağlı olarak en uygun silikon; doktor ile beraber seçilerek tedaviye dahil edilir. Hekim, ilk muayene sonrası hangi silikon tipinin uygun olduğunu hastasıyla paylaşır.

Meme büyütme ameliyatı ortalama 1.5 – 2 saat arasında sürer ve genel anestezi kullanılarak yapılır. Seçilen teknikle en az iz kalacak biçimde ameliyat planlanır ancak, her estetik operasyonda olduğu gibi bunda da iz kalacaktır. Doktorlar, bu izleri gizleyerek dış taraftan görünmesini engellerler. İlk zamanlarda pembe olan izler zamanla silikleşerek çok az belli olmaya başlar.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi

 • Hastanın genel sağlığı hakkında detaylı testler yapılır ve ameliyata uygunluğu kontrol edilir.
 • Hasta, şikayetlerini ve nelerden memnun olmadığını detaylı şekilde doktoruyla paylaşır.
 • Özellikle, 40 yaşını geçmiş kadınlarda kanser ihtimali değerlendirilir. Bunun için de mamografi yapılmalıdır.
 • İyileşmek 15 güne kadar uzayabilir. Bu nedenle de çalışan kadınlar iş yerinden izin konularını netleştirmelidirler.
 • Ameliyattan 7 gün önce kesinlikle kan sulandırıcı ilaç kullanımı mevcutsa, kullanıma ara verilmelidir. Sigara kullanımı varsa ara verilmeli ya da tamamen bırakılmalıdır.

Meme Büyütme Ameliyat Aşamaları Nelerdir?

 • Genel anestezi verilerek hasta uyutulur.
 • Meme altına ya da yanına minimal bir kesi yapılır. Bu kesiden girilerek; implant, meme dokusunun altına ya da göğüs kasının alt kısmına yerleştirilir.
 • İmplant, göğüs kasının alt tarafında oluşturulan cebe yerleştirilir ve estetik dikişlerle kesi kapatılır.
 • Meme bandajlanır.
 • Toplamda tüm işlemler 1.5 – 2 saat arasında tamamlanır.
 • Hasta bir gün sonra taburcu edilir.
 • Olası enfeksiyonlar ve oluşabilecek ağrılar için ilaç yazılır.
 • Eğer kendiliğinden eriyen dikişler tercih edilmediyse, ameliyattan bir hafta sonra dikişler hekim tarafından alınır.

Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Meme Büyütme Makalemize Gidiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı

Göğüslerin, vücuda oranı olması gerektiği olmazsa; nefes darlığı, boyun ağrısı, sırt ağrısı ve postür bozuklukları gibi sorunları da beraberinde getirir.

Meme küçültme ameliyatı, ortalama 2-2.5 saat arasında sürer ve hastaya genel anestezi verilir. Ameliyat sırasında fazla meme dokusu ve deri alınır.

Meme başı, küçültme miktarına göre tekrardan revize edilip, en uygun yere konumlandırılır.

Meme Küçültme Ameliyat Aşamaları Neler?

 • Operasyon genel anestezi altında yapıldığı için hastaya genel anestezi uygulanır.
 • Meme başının etrafında olan kahverengi daire, yani areolaya gereken kesi cerrah tarafından yapılır. Ardından fazla olan yağlar ve dokular çıkartılır. Meme ucu, kan ve sinir yapıları bozulmadan uygun yere taşınır.
 • Eğer hekim gerekli görürse, cilt etrafında fazla olan deriyi çıkarır ve areolayı küçültür.
 • Cerrah, şekillenmeye başlayan memelere destek olsun diye göğüs dokusunun altına sütürler yerleştirir. Ardından küçültülen memenin şekillenmesini sağlayacak kesikler bir araya toplanarak kapatılır. Gerekli pansumanlar yapıldıktan sonra bandajlanır.
 • Cerrah, cildin altına tüp yerleştirebilir. Böylece fazla kan ve sıvı boşaltılır.
 • Gereken ilaçlar hekim tarafından reçete edilir.
 • Son olarak hekim ameliyattan sonra göğüs bakımı konusunda hastayı detaylı olarak bilgilendirir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

 • İyileşme sürecinde (2 ila 4 hafta) aşırı spor ve egzersizler yapılmamalıdır.
 • Ameliyattan sonra birkaç ay boyunca sporcu sütyeni kullanılmalıdır. Bu sayede oluşabilecek deformasyonların önüne geçilir.
 • Hekimin önerileri eksiksiz olarak yerine getirilmelidir.
 • Hekim, ameliyat sonrası kontrol randevusu verecektir. Bunlara kesinlikle gidilmelidir.

Meme küçültme ameliyatı hakkında detaylı bilgi alabilmek için meme küçültme makalemize gidiniz.

Meme Kaldırma-Dikleştirme (Mastopeksi)

Göğüsleri, yerinde tutan görevli bağlarda zamanla gevşemeler olur ve bunun sonucunda sarkmalar meydana gelir. Kilo alıp verme, gebelik, emzirme ve yaşa bağlı olarak bu bağlarda gevşemeler olabilir.

Meme dikleştirme, genelde meme büyütme ameliyatıyla beraber yapılır. Sarkmış olan göğüsler toplanarak sıkılaştırılırlar.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası yaklaşık bir hafta boyunca dinlenmek gerekir. 3 gün boyunca yoğun ve ağır sporlardan uzak durulmalıdır.

Ameliyattan sonra 1.5 ay kadar sporcu sütyeni takılmalıdır. Sporcu sütyeninin takılmasındaki amaç, memelerde oluşabilecek deformasyonların önüne geçmektir.

Meme Dikleştirme Ameliyat Aşamaları

 • Genel anestezi tercih edilir. Fakat bazı vakalarda lokal anestezi kullanılarak ameliyat gerçekleştirilir.
 • Göğüs kısmına ve areola bölgesine gereken kesi yapılarak fazla olan meme dokusu çıkartılır. Ardından dikişler yapılır. Pansuman yapılarak operasyon sonlandırılır.
 • Meme dikleştirme ameliyatı 2-3 saat arasında tamamlanır.
 • Hasta, hastanede kalmaz ve aynı gün evine gidebilir.
 • Kişinin ihtiyacına göre tek başına ya da diğer estetik işlemler ile kombine edilebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı hakkında daha fazla bilgi almak için meme dikleştirme makalemizi okuyabilirsiniz.

Meme Estetiğinin Riskleri Nelerdir?

Meme estetiğinde riskler çok nadir görülür ve bunlar endişe edilmeyecek boyutlardadır.

 • Örneğin: Enfeksiyon, kanama, ağrı ve ödem gibi sorunlar az da olsa görülebilir.
 • Meme ucunda ve kahverengi bölgede geçici ya da kalıcı olarak his kaybı yaşanabilir. Hassaslaşma riski de olabilir.
 • Emziren anneler, operasyondan sonra zorlanabilir.

Meme (Göğüs) Estetiği Fiyatları

Yapılacak ameliyata göre meme estetiği fiyatları değişkenlik gösterir. Meme büyütme, meme küçültme ve dikleştirme ameliyatlarının fiyatları farklıdır.

Bunların dışında, operasyonda hangi malzemelerin kullanıldığı da fiyatı etkileyen kriterlerden biridir. Örnek vermek gerekirse meme büyütme için kullanılan damla protezler, yuvarlak protezlere göre daha pahalıdır.

Meme estetiği ameliyatlarından, istenilen sonuçların alınabilmesi için kullanılan malzemelerin uzun ömürlü ve kaliteli seçilmesi gerekmektedir. Yeni nesil olarak tabir edilen, birinci sınıf kategorisinde yer alan protezlerin ömür boyu garantiye sahip, patlamaya ve sızıntılara karşı çok dayanıklıdırlar. Bu da, ameliyat fiyatını yukarı çekmektedir.

Fiyatlar üzerinde etkisi olan diğer bir etken ise, ameliyatın yapıldığı hastanedir. Operasyonun yapıldığı hastanenin hangi şehirde olduğu da önemlidir. Hatta bazı özel hastaneler hastaların konforunu çok ön planda tuttukları için otelcilik anlayışına sahip sağlık kuruluşlarıdır. Bu tür hastanelerde yapılan estetik operasyonlar daha pahalı olmaktadır.

Doktor seçimi de fiyatları belirler. Ünlü bir estetik cerraha ameliyat olmak daha pahalı olabilir. Ancak kesinlikle alanında uzmanlaşmış, deneyimli bir cerrahın yapması, istenilen sonuçların elde edilmesi için önemlidir.

İster özel sağlık sigortası olsun, ister sgk olsun estetik ameliyatları karşılaşmazlar. Çünkü bu tür operasyonların sağlık açısından zorunluluğu yoktur. Kişilerin kendi tercihlerine kalmış estetik operasyonlardır.

Türkiye’nin En İyi Meme Estetiği Doktoru

Doç. Dr. Sevgi KURT YAZAR yoğunluklu olarak meme cerrahisi üzerinde yüksek sayıda ameliyatları başarıyla tamamlamıştır. Bu nedenle, Doç. Dr. Sevgi KURT YAZAR’a ücretsiz şekilde muayene olmadan karar vermeyin.

Meme Protezleri Nereden Yerleştirilir ve Nasıl Karar Verilir?

Meme silikonları toplamda 4 farklı yerden yerleştirilir. Bunlar, meme altında bulunan katlantıdan, meme başından, koltuk altından ve göbek deliğindendir. Silikonun yerleştirilmesi gereken yeri, kesinin atılacağı yer belirler.

Meme Altı Katlantısı

Silikonların yerleştirilmesi için en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Hem hızlı, hem pratik hem de güvenli bir tekniktir.İşlem sonrasında kalacak izler cerrah tarafından mükemmel şekilde gizlenmektedir. Çünkü izler meme altında kalmaktadır. Ayrıca memede his kaybı ve emzirmede sorun yaşanma olasılığı da oldukça düşüktür.

Meme Başı Çevresinden

Meme başı çevresi kullanılarak protezin yerleştirilmesi için, meme başının çevresinde olan kahverengi bölgenin yeteri büyüklükte olma şartı bulunur.

Gereken şartlar sağlandığında bu bölge kullanılarak protezler yerleştirilir. Operasyon sonrasında iz kalma oldukça azdır.

Kolay bir teknik olduğu için cerrah çok fazla zorlanmaz ve ameliyat süresi de bu nedenle daha kısadır. Meme başında oluşacak his kaybı olasılığı da azdır.

Koltuk Altından

Koltuk altından protez yerleştirilmesi özellikle bazı kişiler tarafından istenir. Kıvamı yoğun olan protezlerin yerleştirilmesinde cerrahın bilgi ve deneyimi bu teknikte ön plana çıkar. Bu nedenle ülkemizde sıkça tercih teknikler arasında değildir.

Göbek Deliğinden

Göbek deliğinden protez yerleştirilmesi ülkemizde de çok yaygın yapılan ameliyatlardan biri değil. Ameliyatın giriş tekniğinin belirlenmesinin ardından, jel implant olarak bilinen yapısı meme dokusuna benzer protezler kullanılamaz.

Bu nedenle protezi şişirmek için serum tercih edilir. Ancak bunlar jel protezler kadar başarı sağlayamıyorlar. Bu nedenle pek tercih edilen bir teknik değildir.

Meme Protezi Nereye Yerleştirilir?

Göğüs silikonları, kasın altına ya da kasın üzerine yerleştirilir.

Kasın alt kısmına yerleştirilmesinin artılarından bir tanesi, protezin ele gelme ihtimalinin daha az olmasıdır. Çünkü protezin üzerinde kalın bir tabaka vardır.

Çok daha estetik ve doğal sonuçlar elde edilir. Kapsül kontraktürü olarak adlandırılan durumunun oluşma riskinin daha az oluşudur. Ancak kas üzerine oranla, ağrı hissi daha çok olabilir. Ancak sorun edilecek bir durum değildir. Uygun ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir.

Kas üstüne yerleştirilen protezlerde ise üzerine daha az doku geleceği için memeler görüntü açısından daha belirgin olur. Üzerinde az doku olduğundan, protez kenarları daha belirgin şekilde ele gelmektedir.

Yapılan bazı araştırmalarda, kapsül kontraktürü riskinin kas altına göre daha fazla olduğunu gösterir. Operasyon sonrası hissedilen ağrı ise daha hafiftir.

Protezin Şekline Nasıl Karar Veriliyor?

Meme cerrahisinde, iki tip protez kullanılır. Bunlardan birisi anatomik, diğeri de yarım küre olarak adlandırılan tiptir.

Ameliyat öncesinde, giriş tekniği ve hangi protezin kullanılacağı planlanır ve kişinin vücut yapısı çok önemlidir. Kişinin boyu, göğüs kafesi genişliği gibi etkenler detaylı olarak ele alınarak değerlendirilir.

Kullanılan Silikon Protezler Kansere Neden Olur mu?

Meme estetiği cerrahisinde, kullanılan silikonların kansere neden olduğu zamanında çok tartışma konusu olmuştur. Basında bile birçok haber yapılmıştır. Ancak şimdiye kadar yapılan birçok araştırmaların sonuçları kansere neden olmadığını göstermektedir. Kaliteli üreten firmaların hepsi onaylarını zaten almaktadır.

Popüler Yazılar