Kadın güzelliğinin en önemli unsurlarından olan göğüsler artık günümüzde gelişen teknoloji ile istenilen estetik görünüme kavuşabilir. Meme dikleştirme işlemi de estetik cerrahide en sık tercih edilen yöntemlerden birisidir. Ayrıca gelişen anestezi teknikleri sayesinde hastaların operasyon sırasında konforu ön plana çıkarılmaktadır.

Sıklıkla estetik cerrahlar, meme dikleştirme ameliyatlarında vertikal mamoplasti tercih etmektedirler. Bu sayede kalabilecek en az iz ve en kısa zamanda iyileşme süreleri sağlanmaktadır. Ameliyat sonrasında uzun dinlenme sürelerine gerek yoktur. Birkaç gün sonra hastalar iş hayatlarına dönebilirler.

Estetik cerrahi ile artık bütün meme sarkmaları düzeltilebilir. Ancak sadece cerrahi girişimler ile düzeltme sağlanabilmektedir. Bu durumu düzelten cerrahiden başka bir yöntem yoktur.

Meme Dikleştirme İstanbul

Meme Dikleştirme Nedir?

Tıptaki adı mastopeksidir. Genelde ameliyata gerek duyulmasının ana nedenlerinden birisi de, büyük olan memelerde bir sorun olmamasına rağmen sarkık yapıya sahip olmasıdır. Bu sarkmalar toplanarak estetik bir görünüm elde etmek amaçlanır. İşlem sırasında meme cildinde oluşan fazlalık cerrah tarafından alınır. Ardından meme dokusu toplanarak şekillendirilir, meme başı ise en uygun yere konumlandırılır. Memenin çevresindeki koyu renkli olan doku yani areola küçültülerek meme kaldırılır. İşlem sonunda memeler dik bir yapıya sahip olacaktır. İşlem sonrasında hastaların özgüvenleri de yerine gelip, daha mutlu bir hayat yaşamaktadırlar.

Ameliyatın yapılması aşamasında üç ana işlemin olması gerekir. Bunlar; meme başları ideal konumlarına getirilir, meme dokusu cerrah tarafından uygun biçimde şekillendirilir, fazla olan deri alınır. Ek işlemler de gerekebilir. Örneğin meme dokusu az ise silikon protezler takılabilir. Operasyon sarkık ve büyük memelerden şikayetçi olan kişilere küçültme işlemi ile aynı anda yapılabilir. Veya doğum, emzirme, kilo alıp verme gibi nedenlerden dolayı içi boşalan ve sarkmış memelere büyütme işlemi ile aynı anda yapılabilir.

Neden Yapılır?

  • Ameliyat sıklıkla şu nedenlerden dolayı yapılmaktadır:
  • Memelerin içinin boşalması, sarkması ve sertliğinin kaybolması durumlarında,
  • Bazen memeler sarktığında, bu sarkma meme başlarının aşağıya bakmasına neden olur. Bu sorunun düzeltilmesinde,
  • Memelerden biri normal ancak diğeri sarkmış ve sertliğini yitirerek yumuşak olması durumunda göğüs dikleştirme tercih edilebilir.

Memeler Neden Sarkar?

Genel olarak meme sarkmasının nedenleri şu şekildedir:

  1. Genetik etkenlerden dolayı memeyi yerinde tutan bağlarda zayıflamalar olursa, erken yaşlarda memelerde sarkma sorunu oluşabilir.
  2. Özellikle gebelikte ve sonrasında emzirenlerin memeleri sarkmaya daha elverişli olabilmekte. Emzirme sürecinde meme dokusuna süt dolar. Bu nedenle arka tarafta kalan bağlar ile cilt dokusunda büyümeler olur.
  3. Emzirmeden sonra ise süt üretimi durur ve meme dokusu eski formuna geri dönmeye başlar. Ancak artık meme dokusu ile bağlar eski haline dönemez. Normale dönen memelerin sarkmasının nedeni; meme dokusunun çevresindeki cilt dokusunun gevşemiş olmasından kaynaklıdır.
  4. Aşırı derecede kilo alıp verme ise, memelerde hacim değişimlerine neden olan etkenler arasındadır. Bu durum cildin esnek yapısını olumsuz etkileyerek memelerin sarkmasına neden olur.
  5. Özellikle hormonal nedenler yaş ilerlediğinde kendisini daha şiddetli gösterir. Bu da meme dokusunda azalamaya neden olarak, memelerin içinin boşalmasına ve sarkmaları ile sonuçlanır.
  6. Sütyen kullanmayan kadınların memeleri dünyamızın yer çekimi etkisinden etkilenerek sarkar.

Ameliyat Öncesi Muayene

Hasta hekime şikayetleri ile geldiğinde, ameliyata karar verilmeden önce hasta muayeneden geçer. Hastanın muayenesi ayakta yapılır. Meme bezi seviyesi ve meme başının yeri ölçümlenerek, hastanın ameliyat sonucundan neler beklediği değerlendirilir. Sarkma hafif derecede ise, meme bezi miktarı yeterliyse, meme bezinin altına silikon protez konulması planlanır. Bu şekilde hem dik hem de dolgun göğüsler elde edilebilir.

Ancak sarkma çok ise ve meme bezi miktarı istenilen seviyede ise, meme küçültmede olduğu gibi toparlanma işlemi uygulanır. Sarkma çok fazla ve meme bezi miktarı istenilen seviyenin altına ise, bu sefer hem toparlanma işlemi hem de silikon yerleştirme işlemi yapılır. Teknik olarak düşünüldüğü zaman bu yöntem cerrahı en çok zorlayan yöntem olabilir. Memenin altına konacak olan protezlerin ne büyüklükte olacaklarına ve deride yapılacak olan toparlanma miktarının tam olarak ne kadar olacağına ameliyat öncesinde değil, cerrah ameliyat sırasında karar verecektir.

Ameliyat Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Memelere uygulanan işlemler öncesinde yapılan radyolojik görüntüleme işlemlerinin sonuçları, ameliyat sonrasında yapılacak olan takipler açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle ameliyat öncesinde herkese mamografi yapılmaktadır. Operasyondan bir yıl sonra ise mamografi tekrar yapılarak kontroller sağlanmalıdır.

Ameliyata en az 2 hafta varken kan sulandırıcı ilaçlar ve sigara kullanımı kesilmelidir. Voltaren, apranaks gibi ağrı kesiciler kullanılmamalı. Eğer ağrı kesici ihtiyacı varsa minoset gibi ilaçlar tercih edilebilir. KOenzim Q ginseng gibi maddeleri barındıran multivitaminler kullanılmamalı. Yeşil çay ve keten tohumu işleme en az bir hafta varken kullanılıyor ise kesilmelidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyatta kullanılan teknikler değişebilir. Fakat hangi teknik kullanılırsa kullanılsın genel anestezi ile ameliyat yapılır. Karar verilen tekniğe göre ameliyat süresi 2 ile 4 saat arasındadır. Sarkma az ise meme altına protez yerleştirilerek meme büyütme işlemi de yapılır. Aşırı sarkması olanlarda ve meme bezinin yeterli olduğu hastalarda ise meme küçültme işleminde yapılan prosedürlere yakın işlemler yapılmaktadır. Ancak meme bezi küçültmek için işlem uygulanmaz.

Orta derecede sarkma varsa, meme başındaki fazla deri alınır. Ardından meme dokusunun altında toplanır ve kesi yapılan kapatılır. Aşırı derecede sarkma varsa, meme başına yapılan işlemler değişmez ancak meme alt kısma doğru toplanarak şekillendirilir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyatın ardından buz uygulaması yapılır ve sporcu sütyeni giyilmesi istenir. Dikiş kısımlarının üzerinde sadece bantlar vardır. Bunların dışında herhangi bir bant yoktur. Ameliyat sırasında meme içinde oluşacak fazla kanı ve sıvıları dışarı atmak için dren takılır. Bu drenler ameliyattan 24 ile 48 saat sonra çıkarılır. Drenlerin çekilmesinden bir veya iki gün sonra hasta banyosunu yapabilir. 15 gün sonra gidilen kontrolde hekim dikişleri alır. Giyilen sporcu sütyeni 1 ay süresince giyilmelidir. Sporcu sütyeni hem kişinin kendisini daha güvenli hissetmesini sağlar hem de oluşacak deformasyonları önlemede yardımcı ve ağrıların azalmasına yardımcı olur. Ameliyattan sonra erken dönemlerde memelerde şişkinlik ilerleyen günlerde inmeye başlar ve şekillenir. Ancak ameliyatın etkilerinin tam olarak görülmesi ve memelerin tam şekline kavuşması 2-2.5 ayda olur.

Mastopeksi ameliyatının ardından yaklaşık 20 gün memeler olması gereken yerlerden daha üst tarafta dururlar. Bu süreden sonra memeler şekillenmeye başlar.

Operasyonu izleyen ilk 3 hafta süresince yoğun sporlardan kaçınmak gerekir. Sadece hafif tempoda yürüyüşler yapılabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Ameliyat esnasında yada sonrasında kanama riski yada doku içinde kan toplanması yani hematom gelişebilir.

Özellikle aşırı sigara içenlerde ve diyabet hastalarında yara iyileşmesi zorlaşabilir.

Yarada ve dikişlerde açılma, enfeksiyon gibi istenmeyen durumlar olabilir. Ancak bunlara erken müdahale edilirse kolaylıkla kontrol altına alınabilirler.

Ameliyattan sonra yağ dokusunun erimesi ile karşılaşılabilir. Bu da dikiş aralarından yada yara kenarlarından akıntılara neden olur.

Yanma, batma ve sızı gibi şikayetler olabilir. Ancak zamanla geçecektir. Şiddetli ağrılar beklenmez.

Aşırı sarkmış memelere, meme başı korunarak işlem yapılabilir. Bu durumda meme başının zarar görme ihtimali vardır. Cerrah bu riski önceden öngörebilirse meme başının yama biçiminde yapıldığı uygulamalara gidebilir. Meme başı kaybı varsa, dövme işlemi ve cerrahi işlemler harmanlanarak yeniden bir meme başı yapılabilir.

Ameliyat Sonrası Tekrardan Sarkma Olur mu?

Evet bazı nedenlerden dolayı göğüs dikleştirme ameliyatından sonra tekrar sarkma olabilir. Örneğin ameliyattan sonraki gebelikler ve emzirme dönemleri, ani kilo değişimleri gibi etkenler memelerde tekrar sarkmalara neden olabilir. Bu nedenle dikleştirme ameliyatlarının sonuçları kalıcı olması isteniyorsa, ani kilo dalgalanmaları olmayan ve artık gebelik düşünmeyen kadınlara yapılması daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Hangi Yaşta Yapılabilir?

İşlemin yapılmasına neden olacak etkenler sıklıkla doğum yapan orta yaşta kadınlarda ortaya çıktığı için, sıklıkla orta yaştaki kadınlara yapıldığını söyleyebiliriz. Fakat bazı durumlarda memelerde yapısal nedenlerden kaynaklı daha erken yaşlarda da sorunlar olabilir. bu gibi durumlarda erken yaşlarda da operasyon yapılabilir. Bazı kadınlarda Tübüler Meme Deformitesi olabilir. bu kişilere daha erken yaşlarda işlem yapmak gerekebilir.  Yaş sınırı nedir diye soracak olursanız, 18 yaş sınırı vardır. 18 yaşından küçük olan kişilere ciddi bir durum söz konusu olmadığı sürece meme dikleştirme ameliyatı yapılamaz.

Meme Dikleştirme Fiyatları 2021

Mevzuat gereği meme dikleştirme fiyatlarını açıklayamıyoruz. WhatsApp üzerinden fotoğraf yolladıktan sonra, fiyat bilgisi tarafınıza iletilecektir.

Sadece Meme Dikleştirme Yeterli Olur mu?

Bu sorunun cevabı aslına yeterli derecede meme dokusu varsa evet sadece bu işlem yeterli olur. Fakat bu işlem sıklıkla meme küçültme ameliyatı ile aynı anda yapılması tercih edilir. Bunun nedeni memenin dik pozisyonunu uzun süreler kaybetmeden korunmasının amaçlanıyor olmasıdır.

Özellikle gebelik ve doğumdan sonra memelerde doku kayıpları söz konusu olduğundan, dikleştirmenin yanında silikon protezler ile meme dokusu desteklenmektedir. Bu şekilde hem dik hem de dolgun göğüsler ortaya çıkmakta.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Memelerde His Kaybı Olur mu?
Yapılan ameliyattan sonra geçici yaşanan memelerde his kayıpları söz konusu olabilir. kalıcı olarak ortaya çıkan his kayıplarına çok fazla rastlanmaz. Operasyondan birkaç ay sonra memeler eski duyarlılığına geri dönecektir.

Emzirmeyi Etkiler mi?
Meme küçültme ameliyatında olduğu gibi emzirmeye etkisi vardır. Ancak küçültme operasyonuna göre daha azdır. Karar verilen ameliyat yönteminde ve memelerin ne kadar sarkık olduğuna göre bu durum değişkenlik gösterir. Cerrah işlem boyunca emzirme fonksiyonunu koruyarak işlemlerin yürütülmesini sağlar.

Ameliyat Ağrılı mıdır?
Meme küçültme ameliyatı ile beraber yapıldığı zaman veya sadece dikleştirme yapıldığında sıklıkla aşırı derecede ağrılar ile karşılaşılmaz. Ameliyattan sonra sadece birkaç gün hafif sayılabilecek ağrılar olur. Reçete edilen ağrı kesiciler ile rahatlıkla kontrol altına alınırlar.

Dikleştirme ile beraber silikon protez işlemi de yapılırsa ve silikon kas üzerine değil de, kas altına yerleştirilirse meme büyütmede nasıl ağrılar yaşanıyorsa buna benzer ağrılar olacaktır. Ameliyattan sonraki 3 gün daha yoğun ağrılar olacağından hekim daha güçlü ağrı kesiciler vererek, ağrıları kontrol altına alır. Dikleştirme ameliyatlarında sıklıkla protezler küçüktür ve kas altına değil üzerine konumlandırılırlar. Bu da işlemden sonra aşırı bir ağrı ile karşılaşamayacağı anlamına gelir.

Ameliyat Sonrasında İz Kalır mı?
Öncelikle belirtmekte fayda var her yapılan estetik ameliyatında iz kalır. Göğüs dikleştirme ameliyatında ise, memelerin ne kadar sarkık olduğuna bağlı meme üzerinde, meme başı etrafında ve meme altında izlerin kalması normaldir. Ancak zamanla bu izler deri rengine dönerek silik bir görüntüye bürünürler.

Estetik cerrahlar sıklıkla göğüs dikleştirme ameliyatlarında Vertikal Mastopeksi tekniğini kullanmak isterler. Bu teknik sayesinde istenilen estetik görüntüler daha sağlıklı alınır ve minimum iz kalır.

Vertikal Mastopeksi Tekniği Nedir?
Günümüzde en güncel kullanılan meme dikleştirme tekniği Vertikal Mastopeksidir. Özellikle işlemden sonra kalacak iz çok daha az olur. Kalacak iz ise meme başı çevresinde olan ve aşağı inen bir çizgi şeklinde oluşur. Ayrıca diğer tekniklere göre kalan iz kısadır hem de istenilen estetik sonuçlar daha güzel elde edilir. Memeler daha dik oturur ve meme tabanının daraltılması daha etkili yapılmaktadır. Diğer tekniklere göre daha kalıcı sonuçlar verir.

Ameliyatın Kanser ile Bir Bağlantısı Var mı?
Ameliyatın kanser ile ilgili herhangi bir bağlantısı elde edilen verilere göre bulunmamakta. Hatta yapılan araştırmalara göre küçültme ile beraber yapıldığı zaman kanser riskini de düşürdüğü tespit edilmiştir. Gerekirse çıkarılan meme dokusu patolojik incelemeye gönderilerek ayrıntılı ve net bilgiler edinilebilir. Bu da işlemden sonra hasta takibi açısından bir avantajdır. Dikleştirme ile birlikte silikon protez takılanlarda da kanser riskine dair bir bulgu elde edilmemiştir. Ancak takılan silikonlar her zaman kaliteli markalardan tercih edilmeli, kalitesini kanıtlamış ürünler ve gerekli testlerden geçerek güvenirliğini kanıtlamış silikonların kullanılması hem işlemin başarısını hem de sonuçların uzun ömürlü olması açısından önemlidir.

Ameliyat ile Memelerdeki Bütün Çatlaklar Gider mi?
Hayır bütün çatlaklar giderilemez. Meme başının üstünde olan çatlaklar veya yan kısımlarında olan çatlakların giderilmesi mümkün değildir. Bunun nedeni ise yalnızca meme başının altında kalan kısımlardan derilerin alınmasıdır.

Ameliyatsız Meme Dikleştirmek Mümkün mü?
Ameliyat dışında kalan hiçbir teknik memelerin dikleşmesini sağlayamaz. Sarkması olamayan memelerde meme başının yeri katlantı çizgisinin üst kısmında yer alır. Hafif formda sarkan memelerde ise, memenin başı katlantı çizgisi ile aynı hizaya sahiptir. Buradan anlaşılacağı üzere ileri seviye sarkmalarda ise, meme başı katlantı çizgisinin altında olacaktır. Ameliyat dışı yapılan masaj, krem gibi hiçbir teknik memelerin dikleşmesini kesinlikle sağlayamaz.