Meme Dikleştirme İstanbul

  Meme (göğüs) dikleştirme operasyonu da estetik cerrahide en sık tercih edilen yöntemlerden biridir.

  Meme dikleştirme ameliyatlarında genelde vertikal mamoplasti tercih edilir. Bu sayede, en az iz ve en kısa zamanda iyileşme süreleri sağlanmaktadır. Ameliyat sonrasında uzun dinlenme sürelerine gerek yoktur. Birkaç gün sonra hastalar iş hayatlarına dönebilirler.

  Meme Dikleştirme Nedir?

  Tıptaki adı mastopeksidir. Meme Dikleştirme ameliyatına gerek duyulmasının ana nedenlerinden birisi de, büyük olan memelerde bir sorun olmamasına rağmen sarkık yapıya sahip olmalarıdır.Bu sarkmalar toplanarak estetik bir görünüm elde etmek amaçlanır. Operasyon sırasında meme cildinde oluşan fazlalık cerrah tarafından alınır. Ardından meme dokusu toplanarak şekillendirilir, meme başı ise en uygun yere konumlandırılır.Memenin çevresindeki koyu renkli olan doku yani areola küçültülerek meme kaldırılır. İşlem sonunda memeler dik bir yapıya sahip olur.

  Meme Dikleştirme Neden Yapılır?

  • Memelerin içinin boşalması, sarkması ve sertliğinin kaybolması durumlarında yapılır.
  • Bazen memeler sarktığında, bu sarkma meme başlarının aşağıya bakmasına neden olur. Bu gibi durumlarda meme dikleştirme ameliyatı yapılır.
  • Memelerden biri normal ancak diğeri sarkmış ve sertliğini yitirerek yumuşak olması durumunda göğüs dikleştirme tercih edilebilir.

  Göğüsler Neden Sarkar?

  1. Genetik etkenlerden dolayı memeyi yerinde tutan bağlarda zayıflamalar olursa, erken yaşlarda memeler sarkabilir.
  2. Özellikle gebelikte ve emzirenlerin memeleri sarkmaya daha elverişli olabilir. Emzirme sürecinde meme dokusuna süt dolar. Bu nedenle arka tarafta kalan bağlar ile cilt dokusunda büyümeler olur.
  3. Emzirmeden sonra süt üretimi durur ve meme dokusu eski formuna geri dönmeye başlar. Ancak artık meme dokusu ile bağlar eski haline dönemez. Normale dönen memelerin sarkmasının nedeni; meme dokusunun çevresindeki cilt dokusunun gevşemiş olmasından kaynaklıdır.
  4. Aşırı derecede kilo alıp verme ise, memelerde hacim değişimlerine neden olan etkenler arasındadır. Bu durum cildin esnek yapısını olumsuz etkileyerek memelerin sarkmasına neden olur.
  5. Özellikle hormonal nedenler yaş ilerlediğinde kendisini daha şiddetli gösterir. Bu da meme dokusunda azalamaya neden olarak, memelerin içinin boşalmasına ve sarkmaları ile sonuçlanır.
  6. Sütyen kullanmayan kadınların memeleri dünyamızın yer çekimi etkisinden etkilenerek sarkar.

  Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Muayene

  Hastanın muayenesi ayakta yapılır. Meme bezi seviyesi ve meme başının yeri ölçümlenerek, hastanın ameliyat sonucundan neler beklediği değerlendirilir. Sarkma hafif derecede ise, meme bezi miktarı yeterliyse, meme bezinin altına silikon protez konulması planlanır. Bu şekilde hem dik hem de dolgun göğüsler elde edilebilir.

  Ancak sarkma çok ise ve meme bezi miktarı istenilen seviyedeyse, meme küçültmede olduğu gibi toparlanma işlemi uygulanır.Sarkma çok fazla ve meme bezi miktarı istenilen seviyenin altına ise, bu sefer hem toparlanma işlemi hem de silikon yerleştirme işlemi yapılır.Teknik olarak düşünüldüğü zaman bu yöntem cerrahı en çok zorlayan yöntem olabilir. Memenin altına konacak olan protezlerin ne büyüklükte olacaklarına ve deride yapılacak olan toparlanma miktarının tam olarak ne kadar olacağına ameliyat öncesinde değil, cerrah ameliyat sırasında karar verecektir.

  Meme Dikleştirme ameliyatı öncesi ve sonrasını görebilmek için Online muayene randevusu oluşturabilirsiniz. Böylelikle, ameliyat olmadan önce de sonucunuzu görebileceksiniz.

  Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Bilinmesi Gerekenler

  Memelere uygulanan işlemler öncesinde yapılan radyolojik görüntüleme işlemlerinin sonuçları, ameliyat sonrasında yapılacak olan takipler açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle ameliyat öncesinde herkese mamografi yapılmaktadır. Operasyondan bir yıl sonra ise mamografi tekrar yapılarak kontroller sağlanmalıdır.

  Ameliyata en az 2 hafta varken kan sulandırıcı ilaçlar ve sigara kullanımı kesilmelidir. Voltaren, apranaks gibi ağrı kesiciler kullanılmamalıdır. Eğer ağrı kesici ihtiyacı varsa minoset gibi ilaçlar tercih edilebilir. KOenzim Q ginseng gibi maddeleri barındıran multivitaminler kullanılmamalıdır. Yeşil çay ve keten tohumu işleme en az bir hafta varken kullanılıyor ise kesilmelidir.

  Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Ameliyatta kullanılan teknikler değişebilir. Fakat hangi teknik kullanılırsa kullanılsın genel anestezi ile ameliyat yapılır. Karar verilen tekniğe göre ameliyat süresi 2 ile 4 saat arasındadır. Sarkma azsa meme altına protez yerleştirilerek meme büyütme işlemi de yapılır. Aşırı sarkması olanlarda ve meme bezinin yeterli olduğu hastalardaysa meme küçültme işleminde yapılan prosedürlere yakın işlemler yapılmaktadır. Ancak meme bezini küçültmek için işlem uygulanmaz.

  Orta derecede sarkma varsa, meme başındaki fazla deri alınır. Ardından meme dokusunun altında toplanır.Aşırı derecede sarkma varsa, meme başına yapılan işlemler değişmez ancak meme alt kısma doğru toplanarak şekillendirilir.

  Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

  Meme dikleştirme ameliyatı sonrası buz uygulaması yapılır ve sporcu sütyeni giyilmesi istenir. Dikiş kısımlarının üzerinde sadece bantlar vardır. Bunların dışında herhangi bir bant yoktur.

  Ameliyat sırasında meme içinde oluşacak fazla kanı ve sıvıları dışarı atmak için dren takılır. Bu drenler ameliyattan 24 ile 48 saat sonra çıkarılır.

  Drenlerin çekilmesinden bir veya iki gün sonra hasta banyosunu yapabilir.15 gün sonra gidilen kontrolde dikişler alınır. Giyilen sporcu sütyeni 1 ay süresince giyilmelidir.

  Sporcu sütyeni hem kişinin kendisini daha güvenli hissetmesini sağlar hem de oluşacak deformasyonları önlemede yardımcı ve ağrıların azalmasına yardımcı olur.

  Ameliyattan sonra erken dönemlerde memelerdeki şişkinlik ilerleyen günlerde inmeye başlar ve şekillenir. Ancak ameliyatın etkilerinin tam olarak görülmesi ve memelerin tam şekline kavuşması 2-2.5 ayda olur.

  Mastopeksi ameliyatının ardından yaklaşık 20 gün memeler olması gereken yerlerden daha üst tarafta dururlar. Bu süreden sonra memeler şekillenmeye başlar.

  Operasyonu izleyen ilk 3 hafta süresince yoğun sporlardan kaçınmak gerekir. Sadece hafif tempoda yürüyüşler yapılabilir.

  Meme Dikleştirme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

  Ameliyat esnasında yada sonrasında kanama riski yada doku içinde kan toplanması yani hematom gelişebilir.

  Özellikle aşırı sigara içenlerde ve diyabet hastalarında yara iyileşmesi zorlaşabilir.

  Yarada ve dikişlerde açılma, enfeksiyon gibi istenmeyen durumlar olabilir. Ancak bunlara erken müdahale edilirse kolaylıkla kontrol altına alınabilirler.

  Ameliyattan sonra yağ dokusunun erimesi ile karşılaşılabilir. Bu da dikiş aralarından yada yara kenarlarından akıntılara neden olur.

  Yanma, batma ve sızı gibi şikayetler olabilir. Ancak zamanla geçecektir. Şiddetli ağrılar beklenmez.

  Aşırı sarkmış memelere, meme başı korunarak işlem yapılabilir. Bu durumda meme başının zarar görme ihtimali vardır. Cerrah bu riski önceden öngörebilirse meme başının yama biçiminde yapıldığı uygulamalara gidebilir. Meme başı kaybı varsa, dövme işlemi ve cerrahi işlemler harmanlanarak yeniden bir meme başı yapılabilir.

  Meme Dikleştirme Sonrası Tekrardan Sarkma Olur mu?

  Evet bazı nedenlerden dolayı göğüs dikleştirme ameliyatından sonra tekrar sarkma olabilir. Örneğin ameliyattan sonraki gebelik ve emzirme dönemleri, ani kilo değişimleri gibi etkenler memelerde tekrar sarkmalara neden olabilir.Bu nedenle dikleştirme ameliyatlarının sonuçları kalıcı olması isteniyorsa, ani kilo dalgalanmaları olmayan ve artık gebelik düşünmeyen kadınlara yapılması daha sağlıklı bir karar olacaktır.

  Meme Dikleştirme Ameliyatı Hangi Yaşta Yapılabilir?

  18 yaş sınırı vardır. 18 yaşından küçük olan kişilere ciddi bir durum söz konusu olmadığı sürece meme dikleştirme ameliyatı yapılamaz.

  Meme Dikleştirme Fiyatları 2023

  Mevzuat gereği meme dikleştirme fiyatlarını 2023 yılı için açıklayamıyoruz. WhatsApp üzerinden fotoğraf yolladıktan sonra, fiyat bilgisi tarafınıza iletilecektir.

  Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

  Memelerde His Kaybı Olur mu?
  Yapılan ameliyattan sonra memelerde geçici his kaybı olabilir. Kalıcı olarak ortaya çıkan his kayıplarına çok fazla rastlanmaz. Operasyondan birkaç ay sonra memeler eski duyarlılığına geri dönecektir.

  Meme Dikleştirme Ameliyatı Ağrılı mıdır?
  Meme küçültme ameliyatı ile beraber yapıldığı zaman veya sadece dikleştirme yapıldığında aşırı derecede ağrılar ile karşılaşılmaz. Ameliyattan sonra sadece birkaç gün hafif sayılabilecek ağrılar olur. Reçete edilen ağrı kesiciler ile rahatlıkla kontrol altına alınır.

  Dikleştirme ameliyatlarında genelde protezler küçüktür ve kas altına değil de üzerine konumlandırılırlar. Bu da işlemden sonra aşırı bir ağrı ile karşılaşılmayacağı anlamına gelir.

  Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında İz Kalır mı?
  Estetik cerrahlar genelde, göğüs dikleştirme ameliyatlarında Vertikal Mastopeksi tekniğini kullanırlar. Bu teknik sayesinde istenilen estetik görüntüler daha sağlıklı alınır ve minimum şekilde iz kalır.

  Vertikal Mastopeksi Tekniği Nedir?
  Diğer tekniklere göre kalan iz kısadır hem de istenilen estetik sonuçlar daha güzel elde edilir. Memeler daha dik oturur ve meme tabanının daraltılması daha etkili yapılmaktadır. Diğer tekniklere göre daha kalıcı sonuçlar verir.

  Ameliyatsız Meme (Göğüs) Dikleştirmek Mümkün mü?
  Ameliyat dışında kalan hiçbir teknik memelerin dikleşmesini sağlayamaz. Sarkması olmayan memelerde, meme başının yeri, katlantı çizgisinin üst kısmında yer alır.Ameliyat dışı yapılan masaj, krem gibi hiçbir teknik memelerin dikleşmesini kesinlikle sağlayamaz.