Liposuction Fiyatları
  • 131

Liposuction yani yağ aldırma işlemi, vücudun belli başlı yerlerinde birikmiş olan yağların alınarak daha düzgün ve orantılı bir vücut elde etmek amacıyla yapılır.

Plastik cerrahinin en sık yapılan ameliyatlarından birisidir. Ama bilinenin aksine bir zayıflatma ameliyatı değildir, zaten ideal veya ideale yakın kilosunda olan, ancak vücudunda orantısız yağ birikimi olan hastalarda uygulanan bir ameliyattır.

Kimler Liposuction İçin Uygun Adaydır?

Diyet ve egzersiz yapmasına rağmen, vücudunun değişik bölgelerinde inatçı yağlanması olanlar bu işlem için çok uygun adaylardır.Bu işlem de bir ameliyat olduğu için iyileşmenizi bozan bir ek hastalığınızın olmaması önemlidir. Ayrıca sigara içmek de süreci kötü etkilediğinden bırakmanız önerilir.

Liposuction Öncesi

Diğer ameliyatlarda olduğu gibi, kan sulandırıcı ilaç ve bitkisel çay tüketimini 1 hafta öncesinden bırakmanız gerekmektedir. Eğer sigara kullanıyorsanız ameliyat öncesi ile sonrasındaki 3 haftada içmemeniz yara iyileşmesi açısından çok önemlidir.

Liposuction Ameliyatı

Ameliyat öncesi hasta ayaktayken nerelerden yağ alınacağı, nerelerden alınmayacağı çizilir, eğer eş zamanlı yağ enjeksiyonu yapılacaksa onun da çizimleri yapılır.

Genellikle genel anestezi kullanılır ancak tek ve küçük bir bölgeye yapılacaksa lokal anestezi ile de yapılabilir. İşlem süresi de yapılacak olan alan göre değişkenlik gösterir (1-5 saat). Liposuction tek başına yapılabileceği gini karın germe, meme estetiği gibi ameliyatlarla kombine edilerek de yapılabilir.

Liposuction Sonrası

Liposuction sonrasında çok ağır spor sonrası oluşan ağrıya benzer bir ağrı olması normaldir. Ameliyat sonrasında yapılan bölgeye göre özel medikal korse giydirilir ve 4-6 hafta kullanmanız istenir.

İlk 24 satte liposuction yapılan deliklerden kanlı bir sıvının gelmesi normaldir. İlk 3 hafta ağır spor yapılması önerilmez. Bu dönemde morluk ve şişliklerin olması normaldir. 3 haftadan sonra ödemler yavaş yavaş çözülür ve vücudun formu oturmaya başlar.

Liposuction Sonrası Kilo Alırsam Ne Olur?

Liposuction sonrasında eğer kilo alırsanız yeni yağ hücreleri oluşmaz ancak mevcut olanlar büyür, bu nedenle liposuction yapılan alanlar bir miktar genişler ama eskisi gibi olmaz.