Jinekomasti Nedir?
  • 189

Erkeklerde, kadın tipi meme gelişmesi durumuna jinekomasti denir. Günümüzde maalesef sıkça rastlamaktayız. Bebeklik, ergenlik ve yaşlılık durumlarında olanlar genelde normaldir ve kendiliğinden geriler. Bu dönemler dışında jinekomasti gelişenlerde mutlaka ek araştırmalar yapmak gerekir (hormon testleri, USG (ultrason) gibi).

Bazı ilaçlar, hastalıklar veya testis kanserlerinin varlığı mutlaka araştırılmalı ve dışlanmalıdır. Bazen fazla kilo alınmasına bağlı da oluşabilir. Eğer böyle bir şey varsa, kilo verme sonrası genelde düzelir.

Bana Jinekomasti Ameliyatı Yapılabilir Mi?

Jinekomasti şikayeti ile başvuran her hastaya yukarıdaki ilaç ve hastalıklar sorgulandıktan sonra endokrinoloji görüşü istenir. Hormonal bozukluk araştırılır ve varsa düzeltilir. Eğer yoksa cerrahi tedavi için tekrar plastik cerrahiye yönlendirilir.

Jinekomasti Ameliyatı Öncesi

Jinekomasti ameliyatı için kullanılan birçok teknik vardır. Hastalığın derecesine göre uygun tekniği seçmek çok önemlidir. Mevcut cilt ve yağ dokusu fazlalığına göre uygun tekniğe karar verilir. Yine sigarayı 3 hafta öncesinden, kan sulandırıcı ilaç kullanımını 1 hafta öncesinden kesmeniz gerekir.

Jinekomasti Ameliyatı (Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı)

Daha çok genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Jinekomasti ameliyatlarını liposuction ile beraber (bazen sadece liposuction) yapmayı tercih ediyorum. Böylelikle çökme gibi istenmeyen durumlar daha az görülüyor.

Liposuction’ın yetersiz kalması durumunda meme altından yapılan küçük kesilerden kalan dokuyu çıkarmak mümkün olabiliyor. Eğer cilt dokusu çok fazla ve sarkık ise o zaman meme altında daha uzun bir kesi ile fazla olan cildin çıkarılması gerekebilir. Ameliyat süresi ortalama 1-2 saattir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Genel anestezi verilen hastaların bir gece hastanede kalmaları istenir. Ameliyat sonrası cildin oturması için 4-6 hafta korse kullanılması önerilir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

WhatsApp üzerinden önden ve yanlardan fotoğraf yollayıp, değerlendirme isteyebilirsiniz. Dileyenler, ücretsiz şekilde muayeneye de gelebilirler. Teşhis sonrası, fiyat bilgisi tarafınıza iletilecektir.