Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatı silikon implant olarak bilinen protezler kullanılarak ya da yağ enjeksiyonu tekniği ile göğüslerin kişiye ideal sağlıklı boyutlarına getirilmesine denir.

Memeler, göğüs kafesindeki konumları değerlendirilerek en uygun yerlere ve en uygun boyutlara getirilir. Bazı kadınlarda yaşa bağlı olarak gelişen sarkma sorunları ortaya çıkabilir ve bu sorunu bir estetik cerraha giderek rahatlıkla çözebilirsiniz.

Bazı durumlara genetik etkenlerden dolayı veya emzirme gibi ve çift ya da tek taraflı gelişim sorunları nedeni ile memeler hacmini yitirebilir. Bu da memelerin olması gerektiğinden daha küçük olmasına neden olur.

Meme Büyütme Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

  • Memelerinin küçük olması veya kadınların vücutlarında oluşan orantısız görüntüyü gidermek için meme büyütme ameliyatları yapılır.
  • Bebek dünyaya getiren kadınların bir kısmının, memelerinde küçülmeler olabilir. Bazı durumlarda sarkmalar da görülebilir. Bu nedenle de meme kaldırma, toplama gibi ameliyatlara ihtiyaç duyulur.
  • Meme kanseri gibi nedenlerden ötürü de memelerin tekrardan yapılması gerekebilir. Doğuştan, memenin olmaması durumlarında da yapılır.
  • Ayrıca, uygulanan meme implantlarının zamanla özelliğini kaybetmesi, deforme olması ya da bu bölgelerde sorunların ortaya çıkması gibi nedenlerden dolayı da tekrar meme büyütme ameliyatına ihtiyaç duyulabilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve gerekli koşulları sağlayan herkes ameliyat olmaya uygundur: Gebelik, obezite, kanser, diyabet gibi ameliyata engel olan sağlık sorunları bulunmamalıdır. Doktor, detaylı muayene sonrası ameliyata uygun olup olmadığını belirtir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılmalıdır?

Meme büyütme estetiğinin yapılabilmesi için göğüslerin gelişimlerini tamamlaması şarttır. Bu süreç ise ortalama olarak 20 yaş civarıdır. Meme gelişimi tamamlanmamış olan kişilere, meme büyütme ameliyatı yapılmayabilir.

Meme Büyütme Öncesi Bilinmesi Gerekenler ve Sıkça Sorulan Soruların Yer Aldığı Videomuz.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Hazırlık

Ameliyata girmeden önceki en büyük hazırlık aslında psikolojik hazırlıktır.

Hastaneye yatmadan önce ıslak mendil, peçete alınmalıdır. Ameliyat sonrası içinse rahat giyebileceğiniz kıyafetler çantaya eklenmiş olmalıdır.

Meme büyütme ameliyatına 12 saat kaldığında kişi tam beslenmeyi durdurmalıdır.

Hastaneye yatışın ardından, hasta son değerlendirilmeye alınır. Çünkü daha önceden fark edilmemiş bir rahatsızlık olabilir ya da bulaşıcı hastalık olabilir. Bunların değerlendirilmesi için birtakım testler uygulanacaktır. Testlerin sonucu temiz çıkarsa, hastaya ameliyat önlüğü giydirilir ve ameliyathaneye alınır.

Anestezi uzmanı gelerek son kontrolleri yapar. Cerrah son kontrollerini yaparak, hastanın işleme hazır olup olmadığını kontrol eder. Meme kısmına gereken çizimler uygulanır. Son olarak hastaya genel anestezi verilerek meme büyütme ameliyatı başlar.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme Büyütme İstanbul
Göğüs Büyütme

Operasyonda yaygın olarak kullanılan tekniklerin başında meme protezi gelir. Hekim, hastayı muayene ederken en uygun silikon yapısını ve büyüklüğünü hasta ile konuşarak belirler. Meme büyütme ameliyatının yapılabilmesi için dört farklı kesi yapılmasına ihtiyaç duyabilir. Bunlar:

  • Göğüs altında olan katlanma çizgisinden açılabilir.
  • Kol altlarından.
  • Göbek kısmından.
  • Meme ucunun çevresinden kesilere ihtiyaç duyulabilmektedir.

Göğüs büyütme ameliyatı başlamadan önce, hastaya genel anestezi uygulanır. Operasyonun ilk aşaması göğüs kaslarının bağ dokusundan ayrılmasıdır. Bunun amacı protez için, kasın alt kısmında yer açılmasıdır. Önceden belirlenen silikon implantlar, açılan bu yerlere yerleştirilecektir.

Ardından steril tuzlu su işlemi yapılır. Operasyon tamamladıktan sonra estetik dikişlerle kapatılır ve meme büyütme ameliyatı bitirilmiş olur.

Meme Büyütme Ameliyatı İle Başka Estetik Operasyonlar Aynı Anda Yapılabilir mi?

Yapılan birçok estetik ameliyat, meme büyütme ile beraber aynı anda yapılabilir. Meme büyütme sıklıkla, karın germe, bacak ve burun estetiği, genital estetik, liposuction gibi ameliyatlarla aynı anda tercih ediliyor.

Meme Büyütme Fiyatları

Meme büyütme ameliyat fiyatlarının tabii ki de bir fiyat aralığı var, ancak net ücret bilgisi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Dileyenler, ücretsiz şekilde muayeneye gelebilir, gelemeyenler ise WhatsApp üzerinden ulaşıp fotoğrafları attıktan sonra fiyat bilgisi alabilirler.

Meme Büyütme Ameliyatlarında Silikon Seçimi

Meme büyütme ameliyatında kullanılacak protezlerin seçimi, işlemin başarılı olması adına oldukça önemlidir. Protezler hastanın boyu, kilosu, ne istediğine göre detaylı muayeneden sonra hekim ve hastanın bilgi alışverişi ile netlik kazanır.

Tam olarak silikonların göğüs kısmında olacağı konumları; rahat ve uzun ömürlü olmaları ayrıca sonradan meydana gelebilecek sorunları en aza indirgemesi açısından önemlidir. Kas üzerine ya da kasın altına protezler yerleştirilebilir, ancak sıklıkla kas altına uygulanmaktadır.

Yuvarlak yapıda ve anatomik olan meme silikonlarından hangilerinin tercih edileceği memelerin yapısına, vücut şekline ve meme şekline göre değişkenlik gösterir. Damla ya da yuvarlak şeklinde olan protezler vardır. Yuvarlak olanlar, göğüs dokusunun alt kısmına yayılır, böylece dolgun ve istenilen büyüklükte göğüsler elde edilmiş olur. Kadınlarda, bazen göğüslerin üst tarafları daha sönük olabilir. Bu durumlarda yuvarlak tip olan silikonlar da kullanılır.

Damla şeklinde olanlar, meme dokusu az olan kadınlarda kullanılır. Anatomik olarak oldukça başarılı olan damla protezler; göğüslerin üst bölgesinden alt bölgesine giderken, yumuşak açı vermek için kullanılabilir. Daha doğal ve estetik bir görünüm için memenin üstü daha ince, aşağıya indikçe de kademeli şekilde büyür. Bu da bir damla şekline benzer. Diğer bir deyişle, küçük memelere sahip kadınların, doğal ve daha iri memelere sahip olması için kullanılan silikon tipidir.

Meme Büyütme Ameliyatında, Eşit Olmayan Göğüslere Tek Taraflı Silikon Uygulaması Yapılabilir mi?

Göğüslerde eşitsizlik varsa, değişik büyüklüklerde olan silikonlar tercih edilerek her iki memede aynı boyuta getirilir. İki memeye birden silikon uygulaması yapılır. Eşit hale getirmek için her iki memeye farklı boyutlarda silikon uygulanarak meme büyütme operasyonu yapılır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Silikon takma işlemi ortalama olarak 1 ile 1.5 saat arasında tamamlanır. Meme büyütme ameliyatı sonrası, hastalar 1 gün hastanede kalırlar. Ertesi gün taburcu olduktan sonra eve gidebilirler.

İlk hafta, hastaların evde istirahat ederek dinlenmeleri gerekmektedir. Ameliyat sonrasında hekim, hastanın sporcu sütyeni giymesini ister. Göğüs etrafında şişmeler ve morluklar olacaktır. Bunlar ameliyatı takip eden üçüncü günden sonra yavaş yavaş azalarak gider. Bandajlarsa, işlemden 15 gün sonra açılır. 1 ay boyunca hekimin önerdiği sütyenler ve korseler aksatılmadan kullanılmalıdır. Ameliyatın etkilerini tam olarak görmek ve göğüslerin doğal görünüme kavuşması için yaklaşık 6 ay gerekir.

Ameliyattan sonraki gün yalnızca silikonun yerleştirildiği kısımda, ten renginde bir bant kalır. Bunun dışında herhangi bir pansuman ihtiyacı olmaz ve üzerine sporcu sütyeni giyilir.

Kalan bu bant çıkarılmadan da rahatlıkla banyo yapılabilir. Operasyondan 2 hafta sonra hekim bu bandı çıkarır. Daha sonra ameliyat izlerinin tedavisi yapılabilir. 30 gün boyunca sporcu sütyeninin kullanılması gerekir. Çünkü, bu sütyen sayesinde göğüsleriniz şekillenir.

Meme Büyütme Sonrasında Spor Yapmaya Ne Zaman Başlanır?

Operasyondan bir hafta sonra uzun sayılabilecek yürüyüşlere çıkmak mümkündür.

İkinci haftada ise koşular ve tempolu yürüyüşler programa eklenebilir. Bir ay sonra daha aktif spor yapılabilir.

Türkiye’nin En İyi Meme Büyütme Doktoru

Bu soruya net bir yanıt vermek veya tek bir doktor ismi söylemek çok doğru olmaz. Doç. Dr. Sevgi KURT YAZAR yoğunluklu olarak meme cerrahisi üzerinde yüksek sayıda ameliyatları başarıyla tamamlamıştır. Doç. Dr. Sevgi KURT YAZAR’a ücretsiz şekilde muayene olmadan karar vermeyin.

Silikonlarla Alakalı Sıkça Sorulan Sorular

Meme Büyütmede Kullanılan Silikonlar Zararlı mı?
Kullanılan silikonlar özel olarak üretilmekte ve insan vücudu ile herhangi bir olumsuz bir etkileşim içine girmemektedir. Özellikle halk arasında takılan silikonların kanser etkisi yaptığı tamamen kulaktan dolma bir bilgi olup; yanlış bilgidir.

Bazı medya kanallarında veya platformlarında çıkan bu haberlerin doğruluk payı bulunmamaktaydı. Sadece bu haberlerin kaynağı, geçmiş yıllarda Fransız bir firmanın, uygun olmayan maddelerden ürettiği silikonlardan kaynaklanmaktaydı. Bu Fransız firmanın ürettiği hiçbir protez, bugüne kadar Türkiye’de hiç kullanılmadı. Sonuç olarak, meme büyütmede kullanılan protezler ile kanser arasında herhangi bir tıbbi bağlantı yoktur.

Silikonlar Belli Bir Zaman Sonra Çıkarılabilir mi?
Bazı meme protezlerinin kullanım ömrü 15 ile 20 yıl arasındadır. Günümüzde ömür boyu kullanılabilen protezler de kullanılmaktadır. Ancak işlemden sonra göğüs boyutlarından memnun kalınmazsa yenisi ile değiştirilebilir. Çıkarması istenirse de cerrahi işlem ile çıkarmak mümkündür.

Meme Protezinin Ömrü Ne Kadar?
Meme büyütmek için kullanılan protezler, protezi yapan firmalara göre ömürlük olarak tabir edilmektedir. Fakat bazı durumlarda 15 ya da 20 yıl sonra yenilemenleri gerekebilir. Protezin ömrüne baktığımızda insan ömründen daha uzun olduğu görülür.

Kilo alıp verme, yaşlanma, gebelik, kronik hastalıklar, derinin gevşemesi ile deri altı dokusunda gevşemelerin olması, sarkmalara neden olacağı için memelerin estetik görüntüsü olumsuz etkilenir.

Eğer mümkünse her yıl işlemi yapan cerrah tarafından protez ile cebin durumu meme ultrasonu kullanılarak düzenli olarak kontrolü sağlanmalıdır. Bazı durumlarda kapsül kontraktürü nedeni ile tekrardan cerrahi işlemle protez yenilenmesi ya da ceplerin düzeltilmesi işlemi de yapılabilir.

Göğüslerim Sarktı Protezler İle Dikleşir mi?
Eğer memede sarkma miktarı az ise takılacak olan protez, meme hacminde artışa neden olacağı için evet dikleşme sağlanabilir. Ancak memelerde sarkma miktarı çoksa hem protez hem de meme dikleştirme ameliyatına ihtiyaç olabilir.

Özellikle bebeklerini emziren annelerin memelerinde atrofi adı verilen doku kayıpları olabileceği için, memelerde içi boşalmış bir görüntü oluşarak sarkmalar meydana gelir.

Silikonlara Basınç Yapıldığında Şekilleri Değişir mi?
Silikon protezlerin normal basınç ile şekil değiştirmeleri ya da patlamaları çok mümkün değildir. Ancak şiddetli çarpmalarda söz konusu olur. Örneğin trafik kazaları ya da bıçaklanma gibi durumlarda silikonlar zarar görebilir ya da patlayabilir. Eğer silikonu üreten firmanın bir hatası varsa, bunlara karşı ömür boyu garantileri bulunur.

Silikon Protez ve Gebelik
Silikon protez uygulaması gebeliğe engel bir durum değildir. Gebelikte değişen hormonlar nedeni ile memeler daha büyük olur ve silikonlar ile birlikte hacimleri iyice artmış olur.

Gebelik döneminde her kadının göğüs büyümesi farklı olur. Ayrıca takılan silikonların boyutları da büyümede etkili rol oynar. Gebelikte büyüyen göğüsler, doğumdan sonra gebelik öncesi boyutuna geri dönecektir.

Hangi Marka Silikon ve Hangi Çeşit Silikon Taktırmalıyım?
Estetik ameliyatların yaygınlaşması ile birlikte bütün dünyada silikon üreten firmalarda çoğalmıştır. Ülkemizde de bu firmalar faaliyet göstermektedir.

Cerrahlar sıklıkla FDA onayı olan silikonların kullanılmasını önerirler. Bunun nedeni dünya çapında kendini kanıtlamış olmasıdır.

Bütün markaların kendine has olarak birtakım özellikleri bulunmaktadır. Bazıları yumuşak olurken, bazıları sert yapıya sahiptirler. Hekim, hastayı muayene ederken ve ameliyatı planlarken, kişinin isteklerini göz önünde bulundurarak hangi tip silikonun kullanılacağına karar verir.

Damla şeklinde olanlar ya da yuvarlak olanlardan hangisinin kullanılacağıysa hastanın beklentilerine ve vücut yapısına bakılarak karar verilir. Boyu uzun olanlar doğal bir görünüm istiyorlarsa damla silikon tercih etmek daha sağlıklı olur.

Boyu kısa olanlar, daha dolgun görünümlü göğüslere kavuşmak istiyorlarsa bu sefer yuvarlak silikonlar devreye girecektir. Kişinin tam olarak ne istediği net olarak bilinmeli ve bu doğrultuda karar verilmelidir.

Birinci Derece Yakınlarımda Meme Kanseri Var, Meme İçleri Boşaltılıp Silikon Takılabilir mi?
Bütün dünyada tartışmaya açık bir konudur. Ancak şu bilinmelidir ki, eğer ailede meme kanseri olan kişi ya da kişiler varsa ilk olarak gen tespitine gidilmeli, gelen sonuç pozitif olursa memelerin içleri boşaltılarak silikon uygulaması yapılmalıdır.

Kişi, tek başına bu kararı vermemelidir. Hekime giderek gereken testlerden ve muayenelerden geçtikten sonra hekim ile birlikte bir karara varmak en mantıklısı olacaktır. Hekimler hastaya olası bütün riskleri anlatmakla görevlidirler. Bu nedenle yine son karar hastaya kalır.

Protezsiz Meme Büyütmek Mümkün mü?
Evet protez kullanmadan meme büyütme mümkündür. Bunun için kişinin kendi yağları alınarak, yağ enjeksiyonu tekniği ile meme bölgesine uygulanmaktadır.

Ancak aktarılan yağların bir miktarı sonradan eriyebilir ya da kilo alıp verdikçe ömrü kısalabilir. Bu nedenle yağ enjeksiyonunun kalıcı olması isteniyorsa birkaç senede bir işlemin tekrarlanması gerekir.

Az önce bahsettiğimiz yağ enjeksiyonu tekniği yerine silikonların kullanılması her zaman daha sağlıklıdır. Ayrıca bu teknik bazı özel durumlarda yapılabilir. Örneğin meme büyüklüğü var ancak az miktarda dolgunlaştırmak isteniyorsa yağ enjeksiyonu kullanılabilir.

İdeal Meme Ölçüsü
Meme implantlarının ölçüleri değerlendirilirken sütyen ölçüleri gibi değerlendirilmez. Bunun yerine santimetre küp yani cc ölçüsü kullanılır. Kullanılan ölçü birimi ise silikonun hangi kapasiteye sahip olduğunu gösterir. Protezler, ortalama olarak 120 cc ile 850 cc arasında üretilmektedirler.

Her kişinin vücut yapısına göre ideal meme ölçüleri değişkenlik gösterir. Doğal görünüm, ana amaçlardan olduğu için kısa boylu olan kadınlarda küçük ama dolgun göğüsler daha estetik bir görünüm verirken, uzun boylu ve iri yapıda olanlarda daha büyük göğüsler ile doğal görüntü yakalanabilir.

İdeal silikon seçiminde memelerin ne kadar büyüklüğe sahip oldukları kilit noktadır.

Popüler Yazılar