Meme Büyütme Ameliyatı

  Meme büyütme ameliyatı, kadınların memelerinin boyutunu ve şeklini artırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu işlem, doğal doku transferi veya protezler kullanılarak yapılabilir.

  Doğal doku transferi, vücudun diğer bölgelerinden alınan doku veya yağların memelerin içine transfer edilmesi şeklinde yapılır. Protezler ise silikon veya sıvı ile doldurulmuş kapsüllerdir ve açılan küçük bir kesi ile meme dokusu içine yerleştirilir.

  Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Amaçlarla Yapılır?

  • Memelerin küçük olması veya kadınların vücutlarında oluşan orantısız görüntüyü gidermek için meme büyütme ameliyatları yapılır.
  • Bebek dünyaya getiren kadınların bir kısmının, memelerinde küçülmeler olabilir. Bazı durumlarda sarkmalar da görülebilir. Bu nedenle de meme kaldırma, toplama gibi ameliyatlara ihtiyaç duyulur.
  • Meme kanseri gibi nedenlerden ötürü de memelerin tekrardan yapılması gerekebilir. Doğuştan, memenin olmaması durumlarında da yapılır.
  • Ayrıca, uygulanan meme implantları zamanla özelliğini kaybeder veya deforme olur. Bu gibi sorunlarda meme büyütme ameliyatlarına tekrar ihtiyaç duyulur.

  Meme Büyütme Estetiği Kimler için Uygundur?

  Herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve gerekli koşulları sağlayan herkes ameliyat olmaya uygundur.Gebelik, obezite, kanser, diyabet gibi ameliyata engel olan sağlık sorunları olmamalıdır. Doktor, detaylı muayene sonrası ameliyata uygun olup olmadığını belirtir.

  Meme Büyütme Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılmalıdır?

  Meme büyütme estetiğinin yapılabilmesi için göğüslerin gelişimlerini tamamlaması şarttır.Bu süre ise ortalama olarak 20 yaş civarıdır.Meme gelişimi tamamlanmamış olan kişilere, meme büyütme ameliyatı yapılmayabilir.

  Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Operasyonda yaygın olarak kullanılan tekniklerin başında meme protezi gelir.Hekim, hastayı muayene ederken en uygun silikon yapısını ve büyüklüğünü hasta ile konuşarak belirler.Meme büyütme ameliyatının yapılabilmesi için dört farklı kesi yapılmasına ihtiyaç duyabilir. Bunlar:

  • Göğüs altında olan katlanma çizgisinden açılabilir.
  • Kol altlarından.
  • Göbek kısmından.
  • Meme ucunun çevresinden kesilere ihtiyaç duyulabilmektedir.

  Göğüs büyütme ameliyatı başlamadan önce, hastaya genel anestezi uygulanır.Operasyonun ilk aşaması göğüs kaslarının bağ dokusundan ayrılmasıdır.Bunun amacı protez için, kasın alt kısmında yer açılmasıdır.Önceden belirlenen silikon implantlar, açılan bu yerlere yerleştirilecektir.Ardından steril tuzlu su işlemi yapılır. Operasyon tamamladıktan sonra estetik dikişlerle kapatılır ve ameliyat bitirilmiş olur.

  Meme Büyütme Ameliyatının öncesini ve sonrasını görebilmek ve ameliyat öncesi kıyas yapabilmek için Online muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

  Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Hazırlık

  Ameliyata girmeden önceki en büyük hazırlık aslında psikolojik hazırlıktır.

  Hastaneye yatmadan önce ıslak mendil, peçete alınmalıdır.Ameliyat sonrası içinse rahat giyebileceğiniz kıyafetler çantaya eklenmiş olmalıdır.

  Ameliyata 12 saat kala, kişi tam beslenmeyi durdurmalıdır.

  Hastaneye yatışın ardından, hasta son değerlendirilmeye alınır.Çünkü daha önceden fark edilmemiş bir rahatsızlık olabilir ya da bulaşıcı hastalık olabilir.Bunların değerlendirilmesi için birtakım testler uygulanacaktır.Testlerin sonucu temiz çıkarsa, hastaya ameliyat önlüğü giydirilir ve ameliyathaneye alınır.

  Anestezi uzmanı gelerek son kontrolleri yapar. Cerrah son kontrollerini yaparak, hastanın işleme hazır olup olmadığını kontrol eder.Meme kısmına gereken çizimler uygulanır. Son olarak hastaya genel anestezi verilerek meme büyütme ameliyatı başlar.

  Meme Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?

  Genellikle, genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılır. Operasyon süresi ve yöntemi, implant türüne ve cerrahın tecrübesine göre değişebilir. Aşağıda, genelde kullanılan yöntemlerden bazılarının kısaca nasıl yapıldığı açıklanmıştır:

  Periareolar Yöntemi

  Bu yöntemde, cerrah, meme ucunun etrafındaki bölgeden (periareolar) bir kesi yapar. Kesi, meme ucunun etrafındaki çizgi boyunca yapılır ve implant, kesi yoluyla meme içine yerleştirilir.

  İnframammary Yöntemi

  Bu yöntemde, meme altından (inframammary) bir kesi açılır. Kesi, meme altındaki çizgi boyunca yapılır ve implant, kesi yoluyla meme içine yerleştirilir.

  Axillary yöntemi

  Bu yöntemde, meme altından bir kesi açılmaz. Bunun yerine, implant, meme arkasından (axilla) yerleştirilir ve kesi yoluyla içine yerleştirilir.

  Transumbilical Yöntemi

  Bu yöntemde, implant karnın altından (transumbilical) yerleştirilir. Bu yöntemde kesi yapılmaz ancak bazı durumlarda memeler için uygun olmayabilir.

  Her yöntemin avantajları ve dezavantajları vardır ve cerrahınız sizin için en uygun olan yöntemi belirlemek için sizinle görüş birliğine varacaktır.

  Meme Büyütme Ameliyatının Sonuçları Nelerdir?

  Meme büyütme ameliyatının sonuçları, kişiden kişiye değişebilir ancak genelde beklentilerinizi karşılamak için olumludur. Meme operasyonu sonrasında memelerin boyutu ve şekli artar ve daha dolgun ve dik görünür.
  Eğer operasyon asimetri düzeltmek için yapılmışsa asimetrik memeler arasındaki uyum sağlanır ve memelerin boyutu ve şekli arasındaki uyum daha belirgin hale gelir.
  Bunların yanı sıra memelerin doğal formunun geri kazanılması da sağlanır. Özellikle hamilelik, emzirme ve yaşlanma gibi nedenlerle kaybolan meme dokusunun formunun geri kazanılması sağlanabilir.
  Estetik beklentilerin karşılanması: Meme büyütme ameliyatı sonrası, kişinin estetik beklentileri karşılanır ve memelerin görünümünde istenilen değişiklikler gerçekleşir.
  Ancak her cerrahi işlemde olduğu gibi meme büyütme ameliyatı da bazı riskler taşır, örneğin enfeksiyon, hematom, kızarıklık, şişlik, ağrı gibi yan etkiler olabilir.

  Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

  Silikon takma işlemi ortalama olarak 1 ile 1.5 saat arasında tamamlanır.Meme büyütme ameliyatı sonrası, hastalar 1 gün hastanede kalırlar.Ertesi gün taburcu olduktan sonra eve gidebilirler.

  İlk hafta, hastaların evde istirahat ederek dinlenmeleri gerekmektedir. Ameliyat sonrasında hekim, hastanın sporcu sütyeni giymesini ister.Göğüs etrafında şişmeler ve morluklar olacaktır. Bunlar ameliyatı takip eden üçüncü günden sonra yavaş yavaş azalarak gider.Bandajlarsa, işlemden 15 gün sonra açılır. 1 ay boyunca hekimin önerdiği sütyenler ve korseler aksatılmadan kullanılmalıdır.Ameliyatın etkilerini tam olarak görmek ve göğüslerin doğal görünüme kavuşması için yaklaşık 6 ay gerekir.

  Ameliyattan sonraki gün yalnızca silikonun yerleştirildiği kısımda, ten renginde bir bant kalır. Bunun dışında herhangi bir pansuman ihtiyacı olmaz ve üzerine sporcu sütyeni giyilir.

  Kalan bu bant çıkarılmadan da rahatlıkla banyo yapılabilir.Operasyondan 2 hafta sonra hekim bu bandı çıkarır.Daha sonra ameliyat izlerinin tedavisi yapılabilir.30 gün boyunca sporcu sütyeninin kullanılması gerekir. Çünkü, bu sütyen sayesinde göğüsleriniz şekillenir.

  Meme Ameliyatının Riski Var Mıdır?

  Meme ameliyatları, genellikle güvenli ve etkili olmakla birlikte, herhangi bir cerrahi prosedür gibi riskleri vardır. Bu riskler arasında enfeksiyon, kanamalar, anestezi yan etkileri ve cerrahi alanındaki doku hassasiyeti yer alabilir.

  Ayrıca, meme ameliyatı sonrasında meme ucu veya meme dokusunda değişiklikler oluşabilir. Bu nedenle, potansiyel riskleri dikkate alarak doktorunuzla konuşmanız ve tüm sorularınızı yanıtlamasını sağlamanız önemlidir.

  Meme Büyütme Fiyatları 2023

  Meme büyütme ameliyat fiyatlarının 2023 yılı için tabii ki de bir fiyat aralığı var, ancak net ücret bilgisi kişiden kişiye farklılık göstermektedir.Dileyenler, ücretsiz şekilde muayeneye gelebilir, gelemeyenler ise WhatsApp üzerinden ulaşıp fotoğrafları attıktan sonra fiyat bilgisi alabilirler.