Meme Büyütme Ameliyatı
  • 246

Meme büyütme ameliyatı silikon implant olarak bilinen protezler kullanılarak yapılır.Yağ enjeksiyonu tekniği ile de meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Genetik etkenlerden dolayı veya emzirme gibi ve çift ya da tek taraflı gelişim sorunları nedeni ile memeler hacmini yitirebilir.Bu da memelerin olması gerektiğinden daha küçük olmasına neden olur.

Meme Büyütme Ameliyatı Neden Yapılır?

  • Memelerin küçük olması veya kadınların vücutlarında oluşan orantısız görüntüyü gidermek için meme büyütme ameliyatları yapılır.
  • Bebek dünyaya getiren kadınların bir kısmının, memelerinde küçülmeler olabilir. Bazı durumlarda sarkmalar da görülebilir. Bu nedenle de meme kaldırma, toplama gibi ameliyatlara ihtiyaç duyulur.
  • Meme kanseri gibi nedenlerden ötürü de memelerin tekrardan yapılması gerekebilir. Doğuştan, memenin olmaması durumlarında da yapılır.
  • Ayrıca, uygulanan meme implantları zamanla özelliğini kaybeder veya deforme olur. Bu gibi sorunlarda meme büyütme ameliyatlarına tekrar ihtiyaç duyulur.

Meme Büyütme Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve gerekli koşulları sağlayan herkes ameliyat olmaya uygundur.Gebelik, obezite, kanser, diyabet gibi ameliyata engel olan sağlık sorunları olmamalıdır. Doktor, detaylı muayene sonrası ameliyata uygun olup olmadığını belirtir.

Meme Büyütme Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılmalıdır?

Meme büyütme estetiğinin yapılabilmesi için göğüslerin gelişimlerini tamamlaması şarttır.Bu süre ise ortalama olarak 20 yaş civarıdır.Meme gelişimi tamamlanmamış olan kişilere, meme büyütme ameliyatı yapılmayabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Operasyonda yaygın olarak kullanılan tekniklerin başında meme protezi gelir.Hekim, hastayı muayene ederken en uygun silikon yapısını ve büyüklüğünü hasta ile konuşarak belirler.Meme büyütme ameliyatının yapılabilmesi için dört farklı kesi yapılmasına ihtiyaç duyabilir. Bunlar:

  • Göğüs altında olan katlanma çizgisinden açılabilir.
  • Kol altlarından.
  • Göbek kısmından.
  • Meme ucunun çevresinden kesilere ihtiyaç duyulabilmektedir.

Göğüs büyütme ameliyatı başlamadan önce, hastaya genel anestezi uygulanır.Operasyonun ilk aşaması göğüs kaslarının bağ dokusundan ayrılmasıdır.Bunun amacı protez için, kasın alt kısmında yer açılmasıdır.Önceden belirlenen silikon implantlar, açılan bu yerlere yerleştirilecektir.Ardından steril tuzlu su işlemi yapılır.Operasyon tamamladıktan sonra estetik dikişlerle kapatılır ve meme büyütme ameliyatı bitirilmiş olur.

Meme Büyütme Ameliyatının öncesini ve sonrasını görebilmek ve ameliyat öncesi kıyas yapabilmek için 3D muayene randevusu oluşturabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Hazırlık

Ameliyata girmeden önceki en büyük hazırlık aslında psikolojik hazırlıktır.

Hastaneye yatmadan önce ıslak mendil, peçete alınmalıdır.Ameliyat sonrası içinse rahat giyebileceğiniz kıyafetler çantaya eklenmiş olmalıdır.

Meme büyütme ameliyatına 12 saat kaldığında kişi tam beslenmeyi durdurmalıdır.

Hastaneye yatışın ardından, hasta son değerlendirilmeye alınır.Çünkü daha önceden fark edilmemiş bir rahatsızlık olabilir ya da bulaşıcı hastalık olabilir.Bunların değerlendirilmesi için birtakım testler uygulanacaktır.Testlerin sonucu temiz çıkarsa, hastaya ameliyat önlüğü giydirilir ve ameliyathaneye alınır.

Anestezi uzmanı gelerek son kontrolleri yapar. Cerrah son kontrollerini yaparak, hastanın işleme hazır olup olmadığını kontrol eder.Meme kısmına gereken çizimler uygulanır. Son olarak hastaya genel anestezi verilerek meme büyütme ameliyatı başlar.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Silikon takma işlemi ortalama olarak 1 ile 1.5 saat arasında tamamlanır.Meme büyütme ameliyatı sonrası, hastalar 1 gün hastanede kalırlar.Ertesi gün taburcu olduktan sonra eve gidebilirler.

İlk hafta, hastaların evde istirahat ederek dinlenmeleri gerekmektedir. Ameliyat sonrasında hekim, hastanın sporcu sütyeni giymesini ister.Göğüs etrafında şişmeler ve morluklar olacaktır. Bunlar ameliyatı takip eden üçüncü günden sonra yavaş yavaş azalarak gider.Bandajlarsa, işlemden 15 gün sonra açılır. 1 ay boyunca hekimin önerdiği sütyenler ve korseler aksatılmadan kullanılmalıdır.Ameliyatın etkilerini tam olarak görmek ve göğüslerin doğal görünüme kavuşması için yaklaşık 6 ay gerekir.

Ameliyattan sonraki gün yalnızca silikonun yerleştirildiği kısımda, ten renginde bir bant kalır. Bunun dışında herhangi bir pansuman ihtiyacı olmaz ve üzerine sporcu sütyeni giyilir.

Kalan bu bant çıkarılmadan da rahatlıkla banyo yapılabilir.Operasyondan 2 hafta sonra hekim bu bandı çıkarır.Daha sonra ameliyat izlerinin tedavisi yapılabilir.30 gün boyunca sporcu sütyeninin kullanılması gerekir. Çünkü, bu sütyen sayesinde göğüsleriniz şekillenir.

Meme Büyütme Fiyatları 2023

Meme büyütme ameliyat fiyatlarının 2023 yılı için tabii ki de bir fiyat aralığı var, ancak net ücret bilgisi kişiden kişiye farklılık göstermektedir.Dileyenler, ücretsiz şekilde muayeneye gelebilir, gelemeyenler ise WhatsApp üzerinden ulaşıp fotoğrafları attıktan sonra fiyat bilgisi alabilirler.