Meme Küçültme Ameliyatı

  Meme küçültme ameliyatında sorun çoğu zaman estetikten ziyade fonksiyoneldir. Çünkü bu hastalar daha çok sırt ve boyun ağrılarından, mantar enfeksiyonlarından, pişiklerden şikayetçi olmaktadırlar.
  Ayrıca büyük memelerde yer çekimine bağlı olarak sarkmalar ve deformiteler daha çok olmaktadır. Bu hem kişileri olduğundan daha şişman gösterebilir hem de özgüven eksikliğine neden olabilir.
  Sırt ve omuz ağrılarının yanında omurgada kalıcı hasarlara da yol açabilir. Bu nedenle bu ameliyat hem memelerin şeklinde bir iyileşme sağlar hem de hastaların yaşam kalitesini arttırır.

  Meme Küçültme Ameliyatı Neden Yapılır?

  Büyük memelerin nedenleri arasında sıklıkla genetik etkenler rol oynar. Ancak bunun yanında kilo alımı, gebelikler ve doğumlar, emzirme gibi memelerin büyümesine ve deforme olmasına neden olan etkenler de vardır.
  Meme küçültme ameliyatı, kişide oluşan sağlık sorunlarının giderilmesi ve estetik görünüme sahip, simetri bozukluğu olmayan göğüslerin elde edilmesi amacıyla yapılmasıdır.

  Meme Küçültme Ameliyatı Yaş Sınırı

  Meme küçültme ameliyatı daha çok sağlık sorunları olan kadınlara yapılır. Yani, genelde estetik kaygıları olanlara değil de büyük ve sarkan göğüsler nedeniyle sağlık sorunları yaşayanlara yapılır.
  Göğüsler, tek bir operasyonla ideal ve sağlıklı boyuta getirilir. Ayrıca, istenilen estetik görüntü sağlanmış olur. Bu da işlem sonrasında kadınların çok mutlu şekilde hastaneden ayrılmasını sağlar.
  Ameliyatın yapılabilmesi için meme gelişiminin tam olarak tamamlanması gerekir. Gelişimini tamamlamayan memelere, bu işlemi cerrahlar çok yapmak istemezler.
  Fakat bazı vakalarda memelerin aşırı büyük oluşu ciddi anlamda sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu gibi durumlarda daha erken ameliyat ile müdahale yapılabilir. Göğüsler gelişim çağını 20 yaş civarında tamamlar.

  Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Meme Küçültme Ameliyatı
  Meme Küçültme

  Memelerin küçültülebilmesi için deride ve memenin iç yapısında olan yağ dokuları cerrahi işlem ile alınmaktadır.
  Kesinin yapılacağı yerin belirlenmesinde meme kıvrımının durumu, meme başının konumu, meme dokusunun ne kadar olduğu (az mı ya da ideal mi) cildin yapısal özellikleri, meme başıyla, omuz ve kalça arasında olan mesafe gibi birçok etken değerlendirilir. Daha sonra, kesinin nereden yapılacağına karar verilir.
  Lolipop olarak adlandırılan kesi tekniğine yakından bakarsak; meme ucunun etrafı dairesel şekilde kesilir ve fazla dokular bu yoldan çıkarılır. Bazı durumlarda, cerrah meme başını daha yukarı alarak yeniden konumlandırabilir.
  Cerrah, hastanın süt kanallarına zarar vermemek için titizlikle çalışır. İşlemler tamamlandıktan sonra açılan kesi kapatılarak daha hızlı bir iyileşme olabilmesi için memenin iç kısmında biriken kanı ve sıvıları vücut dışına alabilmek için dren yerleştirilir. Hastaneden çıkmadan bu dren çıkarılır.
  Ters T olarak adlandırılan kesi tekniğinde; memenin alt bölgesinden ters T şeklinde kesi yapılarak içeri giriş sağlanır. Ardından fazla olan dokular alındıktan sonra meme dokusu toparlanır ve şekillendirilerek açılan kesi kapatılır ve ameliyat son bulur. Az önce bahsettiğimiz toplanan kanın dışarıya atılması için yine dren yerleştirilir.
  Meme küçültme ameliyatı öncesi ve sonrasını görebilmek için Online muayene randevusu oluşturabilirsiniz. Ameliyat öncesi sizlere fikir verecektir.

  Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

  Ameliyattan sonra hemen aynı gün hastaneden çıkmak mümkün değildir. Bir gece hastaneden kalınması gerekir. Takılan dren çıkarılır ve gerekli pansumanlar yapıldıktan sonra hasta evine gidebilir.
  Doktor işlemden sonra birinci ve ikinci haftada hastayı kontrol için randevu verir. Bu randevulara kesinlikle gidilmelidir. 15 gün sonunda yapılan kontrolde dikişler alınarak, yara izinin en az şekilde kalması için özel kremler verilir.
  Hekimin tavsiye edeceği sütyen, düzenli ve hekimin önerdiği süre boyunca kullanılmalıdır. Bu şekilde memede oluşabilecek deformasyonlar en aza indirilmeye çalışılır.
  Yaklaşık bir haftalık bir dinlenmeden sonra hastalar normal hayatına dönebilir. Fakat hekimin tavsiye edeceği sporcu sütyeni 45 gün süre ile takılmalıdır. Ya da hekim ne kadar takılmasını istiyorsa o süre boyunca takılmalıdır.

  Meme Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

  • Yapılan bütün cerrahi girişimlerde risk vardır. Bu nedenle meme küçültme operasyonunda birtakım riskler söz konusudur.
  • Çok sık görülmese de operasyondan sonra kanama ve enfeksiyon riski olabilir.
  • Meme başında his kaybı yaşanabilir.
  • Ameliyat esnasında süt kanalları zarar görebilir ve bu nedenle memeden gelen süt miktarında azalmalar olabilir.
  • Uygun ameliyat ortamında ve uzman olmayan kişilerce yapılırsa ciddi sağlık sorunlarının oluştuğu tablolar ile karşılaşmak mümkündür.

  Operasyon esnasında ya da sonrasında kanama riski olduğundan, ameliyattan öncesinde hastanın kan değerlerine bakılarak normal değerlerde olması beklenir.
  Şeker hastalarında, aşırı derecede sigara içenlerde, genetik olarak kötü iz gelişimine elverişli olanlar, işlemden sonra yara iyileşmesinin zor olması veya belirgin yara izi kalması gibi durumlar yaşayabilirler. Bu nedenle bu tip hastalara bazı özel tedaviler uygulanabilir.
  Yapılan meme küçültme ameliyatlarında az ya da çok süt kanallarının kesilmesi gerekir. Yani süt kanallarını kesmeden bu ameliyatı yapmak şu an günümüzde mümkün değildir. Bu da işlemden sonra emzirme ile ilgili sorunların olabileceği anlamına gelir.
  Fakat kullanılacak olan birtakım özel teknikler sayesinde süt kanallarının kesimi en aza indirgenerek, risk en aza çekilir. Hastanın detaylı muayenesi yapıldıktan sonra ameliyat planlaması aşamasında belli olur.
  İltihap, enfeksiyon, dikişlerin atması ve yaraların açılması gibi durumlarla karşılaşmak mümkündür. Bütün bu durumların tedavisi vardır. Ancak tek şartı zamanında müdahale etmektir.
  Enfeksiyon, iltihaplanma tedavi edilebilir, açılan dikişler yeniden dikilebilir. Yeter ki zamanında müdahale gerçekleşsin.
  Ameliyattan sonra yağ nekrozu olarak adlandırılan durum oluşabilir. Yani yağ dokusunda erime ve parçalanması ile karşılaşılabilir.
  Bu durum ise yaranın kenar kısımlarında ve dikişlerin arasından akıntıların gelmesine neden olabilir. Ağrı, sızı ve batma gibi hafif şikayetler normaldir.

  Meme Küçültme Ameliyatıdan Sonra İz kalır mı?

  Yapılan her estetik ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatı iz bırakan bir cerrahi işlemdir. Ancak ne kadar iz kalacağı operasyonun hangi teknik ile yapıldığına bağlı olarak değişmektedir.
  Yukarıda bahsettiğimiz lolipop tekniğinde iz kalma daha az yaşanacaktır. Nedeni ise giriş için yapılan kesinin az olmasıdır.
  Ayrıca meme başı çevresinden kesinin uygulanması da izin az kalmasında etkilidir. Meme başında olan renk nedeni ile yapılan kesi rahatlıkla saklanır ve fark edilmesi zor olur.
  İkinci teknik olan ters T şeklindeki teknikteyse, ameliyat izi daha büyük ve belirgin olacaktır. Çünkü memenin başından alt kısma doğru kesi yapılır.
  Bu kesi erken zamanlarda pembe renkte olsada, zaman içinde silikleşerek ten rengi alır ve belirsizleşir. Meme katlantısından yapılan keside ise iz karşı taraftan bakıldığı sürece fark edilemez.
  Kalacak olan izler memenin hangi orandan küçültüldüğüne ve memenin hangi oranda sarktığına bağlı olarak değişim gösterebilir. Çünkü yapılacak olan işlemin oranı buna bağlıdır.

  Meme Küçültme Ameliyatı ile Ne Kadar Küçülme Sağlanır?

  Kişinin göğüs çevresi, omuzlarının genişliği, vücut yapısı ve ölçülerinin orantıları gibi etkenler ne kadar küçülme sağlanacağı üzerinde etkilidir.
  Özellikle emzirme fonksiyonun korunması gereken durumlarda, memeler sadece belli ölçülere kadar küçültülebilir.
  Büyük memelerin istenilen ölçülere getirilmesi durumunda emzirme fonksiyonu etkilenecektir.Operasyon öncesinde doktorun yapacağı ölçümler ve muayenenin sonunda memelerin hangi oranda küçültebileceği belirlenerek hastaya bildirilir.

  Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Emzirme

  Memelerde oluşan sarkmanın durumu, yaş, memelerin büyüklükleri ve sonrasında bebek sahibi olunmak isteniyor mu? Bu gibi durumlar, meme küçültmenin hangi teknikler kullanılarak yapılacağını belirler.
  Tıbbi olarak meme bezi ve meme bezinin meme başı ile bağlantılarını koruyarak emzirmenin etkilenmemesi sağlanabilir.
  Fakat memeler aşırı derecede büyükse ve büyük oranda küçültülmesi gerekiyorsa, cerrah işlemden sonra hastaya durumu anlatarak emzirme fonksiyonunun zarar görebileceğini söyleyebilir.
  Aksi halde yeteri kadar küçültme işlemi yapılamaz. Hasta bunu kabul ederse operasyon yapılabilir.

  Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

  Meme küçültme ameliyatından sonra, hastalar bir gece hastanede kalarak ertesi gün taburcu olurlar. Yerleştirtilen drenler çekildikten ve pansumanlar yapıldıktan sonra hastaya sporcu sütyeni giydirilir ve taburcu edilir.
  Hekim hastasını bir hafta sonra ve iki hafta sonra olmak üzere iki kez kontrole davet eder.
  Ameliyattan sonra 4 gün geçtikten sonra hasta ilk duşunu yapabilir.
  Bir hafta kadar dinlenme süresi yeterli olur ve kişi normal hayatına geri dönebilir. Sporcu sütyeni 6 hafta kadar kullanılır.
  Ameliyattan sonra en çok merak edilenlerden birisi ise ağrı olur mu? Sorusudur. Diğer estetik ameliyatlarından sonra oluşan ağrılar ile benzerdir.
  Reçete edilecek ağrı kesiciler ve buz uygulaması ile kolaylıkla kontrol altına alınabilen ağrılar oluşur.
  Ameliyatı takip eden 6 ay ile 12 ay arasında bazen göğüslerde yanma şikayeti, hafif formda sızlama ve batma gibi sorunlar yaşanabilir. Fakat bu şikayetler şiddetli değildir.

  Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2024

  Meme Küçültme fiyatları kişiden kişiye farklılık göstermektedir. 2024 yılı için Fiyat bilgisi almak isteyenler: WhatsApp üzerinden fotoğraflarını iletebilir ya da muayeneye gelebilirler.

  Meme Küçültme Ameliyatı Kansere Neden Olur mu?

  Yapılan meme küçültme operasyonlarının kansere neden olduğuna dair veriler bulunmamaktadır.
  Ancak genetik olarak aile bireylerinde kanser oluşumu varsa, hasta 40 yaşının üstünde ise ameliyattan önce mamografi yapılarak kontrollerin sağlanması gerekir.
  Bunların yanında ameliyat sırasında çıkarılan meme dokusu patolojiye gönderilerek incelenmesi istenebilir. Bu şekilde net bir sonuca ulaşılarak akıllarda soru işaretleri kalmaz.
  Küçültme ameliyatı ile meme dokusu büyük oranda alınır. Bu nedenle ameliyat sonrasında kanser oluşma riski, ameliyat sonrasına göre daha azdır. Yurt dışında da bu konu ile ilgili araştırmalar yapılmış ve sonucu bu konuyu desteklemiştir.

  Meme Küçültme: Sıkça Sorulan Sorular

  Meme küçültme ameliyatı nedir ve nasıl gerçekleşir?
  Meme küçültme ameliyatı, fazla meme dokusunu çıkararak meme boyutunu azaltmayı amaçlar. Ameliyat sırasında, meme dokusu ve fazla cilt çıkarılır, meme başı ve meme dokusu yeniden şekillendirilir ve meme daha küçük ve daha kaldıraçlı bir görünüm kazanır.
  Meme küçültme ameliyatı için uygun aday kimdir?
  Meme küçültme ameliyatı için uygun adaylar, aşırı büyük meme boyutuna sahip olan ve buna bağlı olarak fiziksel rahatsızlıklar yaşayan kişilerdir. Bunlar arasında sırt ağrısı, boyun ağrısı, omuz sıkışması, postür sorunları ve cilt tahrişi gibi şikayetleri olanlar yer alır.
  Meme küçültme ameliyatı nasıl bir iz bırakır?
  Meme küçültme ameliyatından sonra izler oluşabilir. Bu izler genellikle meme başının çevresinde ve meme altında yerleştirilen kesilerden kaynaklanır. Doktorunuz, izleri en aza indirmek için uygun teknikleri kullanacak ve dikişleri dikkatli bir şekilde yerleştirecektir. Zamanla, izler solgunlaşacak ve çoğu durumda kıyafetlerle kolayca gizlenebilecek hale gelecektir.
  Meme küçültme ameliyatı sonrası ağrı olur mu?
  Meme küçültme ameliyatı sonrasında hafif ila orta düzeyde ağrı ve rahatsızlık hissi olabilir. Doktorunuz, ağrıyı yönetmek için size uygun ağrı kesiciler önerecektir. Ayrıca ameliyat sonrası dönemde istirahat etmek ve doktorunuzun önerilerine uygun şekilde pansumanları takip etmek de iyileşme sürecini destekleyecektir.
  Meme küçültme ameliyatı sonrası emzirme mümkün müdür?
  Meme küçültme ameliyatı sonrasında emzirme yeteneği kişiden kişiye değişir. Ameliyat sırasında meme dokusu ve süt kanallarına müdahale edildiği için emzirme yeteneği etkilenebilir. Eğer emzirme planınız varsa, doktorunuzla bu konuyu detaylı olarak görüşmeniz önemlidir.
  Meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?
  Meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süreci bireysel farklılıklara bağlı olarak değişir. İlk birkaç hafta şişlik, morarma ve hafif rahatsızlık hissi yaşanabilir.
  Doktorunuzun önerilerine uyarak istirahat etmek, pansumanları düzenli olarak değiştirmek ve belirtilen ilaçları kullanmak iyileşme sürecini destekler. Tam iyileşme ve sonuçların görünmesi genellikle birkaç ay sürebilir.
  Meme küçültme ameliyatı sonrası kilo değişikliği sonuçları etkiler mi?
  Meme küçültme ameliyatı sonrasında kilo değişikliği, sonuçları etkileyebilir. Büyük ölçüde kilo vermek veya kilo almak, meme boyutunda değişikliklere neden olabilir.
  İdeal olarak, ameliyattan önce istikrarlı bir kilo durumuna sahip olmak ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek sonuçların uzun süreli korunmasına yardımcı olur.
  Meme küçültme ameliyatı sonrası spor yapmak ne zaman mümkün olur?
  Meme küçültme ameliyatından sonra spor yapmaya ne zaman başlayabileceğiniz prosedürün karmaşıklığına, kişisel iyileşme sürecine ve Doktorunuzun önerilerine bağlı olarak değişir. Genellikle ameliyat sonrası birkaç hafta süreyle ağır sporlardan kaçınılması önerilir.
  Meme küçültme ameliyatı sonrası duygu değişiklikleri yaşanır mı?
  Meme küçültme ameliyatı sonrasında, hastalar arasında vücut imajında değişikliklere bağlı olarak duygu değişiklikleri görülebilir. Bazı hastalar ameliyat sonrasında yeni meme boyutuna alışma sürecinde zorluk yaşayabilir veya kendilerini psikolojik olarak etkilenmiş hissedebilir.
  Bu durumda, destekleyici bir ağ oluşturmak, aile ve arkadaşlarla konuşmak ve gerektiğinde profesyonel danışmanlık almak, duygusal süreci yönetmekte yardımcı olabilir. Meme küçültme ameliyatı sonrasında, pozitif vücut imajı ve kendine güvenin yeniden inşası için zaman ve sabır gerekebilir.
  Meme küçültme ameliyatı kalıcı mıdır?
  Meme küçültme ameliyatı genellikle kalıcı sonuçlar sağlar. Ancak yaşlanma süreci, hormonal değişiklikler ve kilo dalgalanmaları gibi faktörler zamanla meme şeklini etkileyebilir. Bununla birlikte, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, ideal vücut ağırlığını korumak, düzenli egzersiz yapmak ve beslenmeye dikkat etmek sonuçların uzun süreli korunmasını destekler.

  Doç. Dr. Sevgi KURT Online Randevu
  Doç. Dr. Sevgi KURT Online Randevu
  Online Randevu Telefon Araması