Memelerin olması gerektiğinden büyük olmaları kadınlara önemli sağlık sorunları yaşatmaktadır. Bu nedenle estetik cerrahide meme küçültme ameliyatı yapılarak hem sağlık sorunlarının giderilmesi hem de estetik açıdan daha güzel göğüslere kavuşmak mümkündür. Tıbbi olarak reduction mammaplasty olarak tanımlanır.

Meme Küçültme

Meme Küçültme Nedir? Neden Yapılır?

Az önce yukarıda bahsettiğimiz büyük memelerin neden olduğu sağlık sorunları başlıca; sırt ve boyun ağrıları, omuz ağrıları, aşırı büyük memeler karın üzerine değeceği için bu kısımlarda meydana gelen kötü koku ve pişik oluşumu, istenilen giysiler giyilemez, hareketler kısıtlanır, sütyen askısı ise omuzda rahatsız hissi oluşmaktadır.

Büyük memelerin nedenleri arasında sıklıkla genetik etkenler rol oynar. Ancak bunun yanında kilo alımı, gebelikler ve doğumlar, emzirme gibi memelerin büyümesine ve deforme olmasına neden olan etkenlerde vardır.

Bazı kadınlarda her iki göğüste eşit büyüklükte olmaz. Buna simetri bozukluğu denir. Meme küçültme ameliyatı sırasında her iki memenin eşit büyüklüklerde olmasını sağlamak için farklı boyutlarda silikonlar yerleştirilir.

Meme küçültme ameliyatlarının ana amacı ise; kişide oluşan sağlık sorunlarının giderilmesi ve estetik görünüme sahip, simetri bozukluğu olmayan göğüslerin elde edilmesi ana amaçtır. Her kadın işlem sonrasında az iz kalmasını ister ve emziren anneler için emzirmenin devam etmesi istenir. Fakat bu istekler her teknik ile yapılan ameliyatlar için maalesef geçerli değildir. Bir estetik cerraha giderek öncelikle detaylı muayeneden geçerek, hekim ile ayrıntılı görüşülmelidir.

Meme Küçültme Kimlere Yapılır?

Ameliyatın daha çok sağlık sorunlarında şikayetçi olan kadınlara yapılır. Yani sıklıkla estetik kaygıları olanlara değil de büyük ve sarkan göğüslerde nedeni ile sağlık sorunları yaşayanlara yapılır. Ancak tek bir operasyon ile hem ideal ve sağlıklı boyuta göğüsler getirilir hem de istenilen estetik görüntü sağlanmış olur. Buda işlem sonrasında kadınların çok mutlu şekilde hastaneden ayrılmasına neden olmakta.

Ameliyatın yapılabilmesi için meme gelişiminin tam olarak tamamlanması gerekir. Gelişimini tamamlamayan memelere bu işlemi cerrahlar çok yapmak istemezler. Fakat bazı vakalarda memelerin aşırı büyük oluşu ciddi anlamda sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu gibi durumlarda daha erken ameliyat ile müdahale yapılabilir. Sıklıkla göğüsler gelişim çağını 20 yaş civarında tamamlarlar.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat ile memelerin küçültülebilmesi için deride ve memenin iç yapısında olan yağ dokuları cerrahi işlem ile alınmaktadır. Az önce dediğimiz gibi memelerin gelişimi 20 yaş civarında olduğu için ameliyat için sıklıkla bu yaş beklenmektedir. Ayrıca hem fiziksel gelişim hem de hormonal gelişimin tamamlanması gerekmektedir. Bunların dışında ise tıbbi bir zorunluluk yoksa kişinin şartları tamamlaması beklenir.

Ameliyata başlamadan önce hastaya genel anestezi verilir. İki teknik kullanılarak yapılabilir. Bunlar ters T kesi ile lolipop kesi türleridir. Kişinin durumuna ve memelerin büyüklüğüne göre ameliyat ortalama olarak 2 ile 4 saat arasında sürmektedir.

Kesinin yapılacağı yerin belirlenmesinde meme kıvrımının durumu, meme başının konumu, meme dokusunun ne kadar olduğu (az mı yada ideal mi) cildin yapısal özellikleri, meme başı ile omuz ve kalça arasında olan mesafe gibi birçok etken değerlendirilerek, kesinin nereden yapılarak giriş olacağına karar verilir.

Lolipop olarak adlandırılan kesi tekniğine yakından bakarsak; meme ucunun etrafı dairesel şekilde kesilmekte ve fazla dokular bu yoldan çıkarılmakta. Bazı durumlarda eğer gerekiyorsa cerrah meme başını daha yukarı olarak yeniden konumlandırabilir.

Ameliyat sırasında cerrah hastanın süt kanallarına zarar vermemek için titizlikle çalışır. İşlemler tamamlandıktan sonra açılan kesi kapatılarak daha hızlı bir iyileşme olabilmesi için memenin iç kısmında biriken kanı ve sıvıları vücut dışına alabilmek için dren yerleştirilir. Hastaneden çıkmadan bu dren çıkartılır.

Ters T olarak adlandırılan kesi tekniğine ise; memenin alt bölgesinden ters T şeklinde kesi yapılarak içeri giriş sağlanır. Ardından fazla olan dokular alındıktan sonra meme dokusu toparlanır ve şekillendirilerek açılan kesi kapatılır ve ameliyat son bulur. Az önce bahsettiğimiz toplanan kanın dışarıya atılması için yine dren yerleştirilir.

Ameliyattan sonra hemen aynı gün hastaneden çıkmak mümkün değildir. Bir gece hastaneden kalınması gerekir. Takılan dren çıkarılır ve gerekli pansumanlar yapıldıktan sonra hasta evine gidebilir.

İşlemden sonraki birinci ve ikinci haftalarda cerrah hastayı kontrol için randevu verir. Bu randevulara kesinlikle gidilmelidir. 15 gün sonunda yapılan kontrolde dikişler alınarak, yara izinin en az şekilde kalması için özel kremler verilir.

Hekimin tavsiye edeceği sütyen tipi düzenli ve hekimin önerdiği süre boyunca kullanılmalıdır. Bu şekilde memede oluşabilecek deformasyonlar en aza indirilmeye çalışılır. Yaklaşık bir haftalık bir dinlenmeden sonra hastalar normal hayatına dönebilir. Fakat hekimin tavsiye edeceği sporcu sütyeni 45 gün süre ile takılmalıdır. Yada hekim ne kadar takılmasını istiyorsa o süre boyunca.

Meme Küçültme Ameliyatının Riski Var mı?

  • Yapılan bütün cerrahi girişimlerde risk vardır. Bu nedenle meme küçültme operasyonunda birtakım riskler söz konusudur.
  • Çok sık görülmese de operasyondan sonra kanama ve enfeksiyon riski vardır,
  • Meme başında his kaybı yaşanabilir,
  • Ameliyat esnasında süt kanalları zarar görebilir ve bu nedenle memeden gelen süt miktarında azalmalar olabilir,
  • Uygun ameliyat ortamlarında ve uzman olmayan kişilerce yapılırsa ciddi sağlık sorunlarının oluştuğu tablolar ile karşılaşmak mümkündür.

Operasyon esnasında yada sonrasında kanama riski olduğundan, ameliyattan öncesinde hastanın kan değerlerine bakılarak normal değerlerde olması beklenir.

Şeker hastalarında, aşırı derecede sigara içenlerde, genetik olarak kötü iz gelişimine elverişli olanlar, işlemden sonra yara iyileşmesinin zor olması veya belirgin yara izi kalması gibi durumlar yaşayabilirler. Bu nedenle bu tip hastalara bazı özel tedaviler uygulanabilir.

Yapılan meme küçültme ameliyatlarında az yada çok süt kanallarının kesilmesi gerekir. Yani süt kanallarını kesmeden bu ameliyatı yapmak şuan günümüzde mümkün değil. Buda işlemden sonra emzirme ile ilgili sorunların olabileceği anlamına gelir. Fakat kullanılacak olan birtakım özel teknikler sayesinde süt kanallarının kesimi en aza indirgenerek, risk en aza çekilir. Bu hastanın detaylı muayenesi yapıldıktan sonra ameliyat planlaması aşamasında belli olur.

İltihap, enfeksiyon, dikişlerin atması ve yaraların açılması gibi durumlarla karşılaşmak mümkündür. Bütün bu durumların tedavisi vardır. Ancak tek şartı zamanında müdahale etmektir. Enfeksiyon, iltihaplanma tedavi edilebilir, açılan dikişler yeniden dikilebilir. Yeter ki zamanında müdahale gerçekleşsin.

Ameliyattan sonra yağ nekrozu olarak adlandırılan durum oluşabilir. Yani yağ dokusunda erime ve parçalanması ile karşılaşılabilir. Bu durum ise yaranın kenar kısımlarında ve dikişlerin arasından akıntıların gelmesine neden olabilir. Ağrı, sızı ve batma gibi hafif şikayetler normaldir.

Aşırı derece büyük olan ve aşırı sarkmış olan memelerin ameliyatlarında teknik olarak meme başı korunarak yapılabilir. Fakat bu tip operasyonlarda meme başı zarar görerek kayıp edilebilir. Eğer bu şekilde bir risk söz konusuysa, meme başının yama biçiminde yapıldığı teknikler kullanılması daha sağlıklı olur. Meme başı kaybı olan kişilere cerrahi tedavi ile dövme uygulaması kombini yapılarak yeniden meme başı yapılarak çözüm üretilebilir.

Meme Küçültme Ameliyatıdan Sonra İz kalır mı?

Yapılan her estetik ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatı iz bırakan bir cerrahi işlemdir. Ancak ne kadar iz kalacağı operasyonun hangi teknik ile yapıldığına bağlı olarak değişmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz lolipop tekniğinde iz kalma daha az yaşanacaktır. Nedeni ise giriş için yapılan kesinin az olmasıdır. Ayrıca meme başı çevresinden kesinin uygulanması da izin az kalmasında etkilidir. Meme başında olan renk nedeni ile yapılan kesi rahatlıkla saklanır ve fark edilmesi zor olur.

İkinci teknik olan ters T şeklindeki teknikte ise, ameliyat izi daha büyük ve belirgin olacaktır. Çünkü memenin başında alt kısma doğru kesi yapılır. Bu kesi erken zamanlarda pembe renkte olsada, zaman içinde silikleşerek ten rengi alır ve belirsizleşir. Meme katlantısından yapılan keside ise iz karşı taraftan bakıldığı sürece fark edilemez. Kalacak olan izler memenin hangi orandan küçültüldüğüne ve memenin hangi oranda sarktığına bağlı olarak değişim gösterebilir. Çünkü yapılacak olan işlemin oranı buna bağlıdır.

Cerrah memelerin şeklini en iyi ve estetik biçimde yapmaya çalışır. Ne kadar iyi olursa izlerde o derecede az görünecektir. Ayrıca artık günümüzde kullanılan teknikler ve malzemelerin ileri derecede kaliteli olmasından dolayı çok daha iz kalmaktadır.

Ameliyat ile Ne Kadar Küçülme Sağlanır?

Kişinin göğüs çevresi, omuzlarının genişliği, vücut yapısı ve ölçülerinin orantıları gibi etkenler ne kadar küçülme sağlanacağı üzerinde etkilidir. Özellikle emzirme fonksiyonun korunması gereken durumlarda, memeler sadece belli ölçülere kadar küçültülebilmekte. Büyük memelerin istenilen ölçülere getirilmesi durumunda emzirme fonksiyonu etkilenecektir. Operasyon öncesinde doktorun yapacağı ölçümler ve muayenenin sonunda memelerin hangi oranda küçültebileceği belirlenerek hasta ile paylaşılır.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Emzirme

Memelerden oluşan sarkmanın durumu, yaş, memelerin büyüklükleri ve sonrasında bebek sahibi olunmak isteniyor mu? Gibi etkenler meme küçültmenin hangi teknikler kullanılarak yapılacağını belirler.

Tıbbi olarak meme bezi ve meme bezinin meme başı ile bağlantılarını koruyarak emzirmenin etkilenmemesi sağlanabilir. Fakat memeler aşırı derecede büyükse ve büyük oranda küçültülmesi gerekiyorsa, cerrah işlemden sonra hastaya durumu anlatarak emzirme fonksiyonunun zarar görebileceğini söyleyebilir. Aksi halde yeteri kadar küçültme işlemi yapılamaz. Hasta bunu kabul ederse operasyon yapılabilir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Meme küçültme ameliyatından sonra sıklıkla hastalar bir gece hastanede kalarak ertesi gün taburcu olurlar. Yerleştirtilen drenler çekildikten ve pansumanlar yapıldıktan sonra hastaya sporcu sütyeni giydirilir ve taburcu edilir. Hekim hastasını bir hafta sonra ve iki hafta sonra olmak üzere iki kez kontrole davet eder. Ameliyattan sonra 4 gün geçtikten sonra hasta ilk duşunu yapabilir. Sıklıkla bir hafta kadar dinlenme süresi yeterli olur ve normal hayata geri dönülebilir. Sporcu sütyeni 6 hafta kadar kullanılır.

Ameliyattan sonra en çok merak edilenlerden birisi ise ağrı olur mu? Sorusudur. Diğer estetik ameliyatlarından sonra oluşan ağrılar ile benzerdir. Reçete edilecek ağrı kesiciler ve buz uygulaması ile kolaylıkla kontrol altına alınabilen ağrılar oluşur. Ameliyatı takip eden 6 ay ile 12 ay arasında bazen göğüslerde yanma şikayeti, hafif formda sızlama ve batma gibi sorunlar yaşanabilir. Fakat bu şikayetler şiddetli değildir.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Meme estetiği ameliyatı sonrasında hastalar evlerinde en az 3 gün süresince dinlenerek toparlanmaya çalışmalıdırlar. Ameliyattan sonra hekim gerekli ağrı kesiciler ile enfeksiyon riskine karşı gereken antibiyotikleri reçete edecektir. Bu ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.  Ameliyat sonrasında yapılacak pansumanlar düzenli yapılmalıdır.

Birdenbire iyileşme sağlanmaz kademeli olarak iyileşme tamamlanacağı için işlem sonrasını takip eden en az 1 ay süresince kolları zorlayan hareketlerden kaçınmak gerekecektir. Ağır yük taşımaktan ve itme yada çekme gibi eylemlerden uzak durmak oldukça önemlidir.

Hekimin takılmasını şiddetle önerdiği sporcu sütyeni düzenli şekilde kullanılmalıdır. Sütyen sayesinde ağrılar daha az olacak ve memelerin şekillenmesi konusuna yardımcı olacaktır. Bu nedenle düzenli kullanılması önemlidir.

Ameliyattan sonra göğüslerde ödemler ve şişlikler olur. Bu gayet normal bir durum olup, yaklaşık 3 ile 4 hafta arasında hızlı şekilde azalacaktır. Ancak operasyon tam etkisini görmek ve göğüslerin tam şeklini alması 6 ay ile 1 yıl aralığında sürer. Tam şeklini alana kadar yanma, batma ve hafif ağrıların ara sıra olması normaldir. Şiddetli bir şikayet oluşması beklenmez.

Operasyondan sonra gerekli ise dikişler 12 ile 15 gün sonra hekim tarafından alınır. Göğüs estetiği ameliyatı sonrasında özellikle 2 ay geçene kadar ağır ve yoğun sporlardan kaçınılarak kişiler kendilerini korumalıdır. İşlemden bir ay sonra ise vücudu zorlamadan hafif yürüyüşler yapılabilir.

Göğüs kasını ve kolları zorlayacak olan hareketlerden ve ağır kaldırmaktan, ani hareketlerden uzak durulmalıdır. Bunun nedeni eğer göğüs kasına yük biner ve zorlanma olursa, göğüs içinde kanama gerçekleşebilir ve dikişlerde açılmalar oluşabilir. Bu nedenle zorlanmaması gerçekten önemlidir.

Sigara kullanımı varsa, ameliyattan sonra en az bir ay boyunca sigara kullanımına ara verilmelidir. Sigara içilirse birinci olarak yara iyileşmesinin daha geç olmasına neden olur. İkinci olarak ise küçük damarlarda daralmalara neden olarak ameliyat bölgesindeki dokuların ve derinin kanlanmasını bozar ve sonuç olarak doku beslenmesini azaltır. Bunların sonucunda ise; iltihap, dikişlerin açılması ve yara açılması gibi istenmeyen tablolar ile karşılaşılabilir.

Meme Küçültme Fiyatları 2021

Meme Küçültme fiyatları kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Fiyat bilgisi almak isteyenler: WhatsApp üzerinden fotoğraflarını iletmelidirler.

Meme Küçültme Ameliyatı Kansere Neden Olur mu?

Yapılan meme küçültme operasyonlarının kansere neden olduğuna dair veriler bulunmamaktadır. Ancak genetik olarak aile bireylerinde kanser oluşumu varsa, hasta 40 yaşının üstünde ise ameliyattan önce mamografi yapılarak kontrollerin sağlanması gerekir. Bunların yanında ameliyat sırasında çıkarılan meme dokusu patolojiye gönderilerek incelenmesi istenebilir. Bu şekilde net bir sonuca ulaşılarak akıllarda soru işaretleri kalmaz.

Küçültme ameliyatı ile meme dokusu büyük oranda alınır. Bu nedenle ameliyat sonrasında kanser oluşma riski, ameliyat sonrasına göre daha azdır. Yurt dışında bu konu ile ilgili araştırmalar yapılmış ve sonucu bu konuyu desteklemiştir.

Meme Küçültme Ameliyatı ile Sık Sorulan Sorular

Ameliyat Olmadan Meme Küçültme Yapılabilir mi?

Hayır ameliyatsız memelerin küçültülmesi tıbbi olarak mümkün değildir. Meme büyütme işlemleri yağ enjeksiyonu gibi işlemler ile yapılabilir ama küçültme yapılamamaktadır. Memenin boyutları gebelik, emzirme, aşırı kilo alma, verme ve bazı hormonal dengesizlikler sonucunda değişime uğrayabilir.

Göğüsleri Küçülten Spor Yada Egzersiz Var mı?

Hayır yoktur. Sadece düzenli olarak yapılan bazı spor ve egzersizler göğüs kaslarını sadece daha güçlü yaparlar.

Ne Zaman İşbaşı Yapabilirim?

Ameliyattan bir hafta sonra hastalar iş hayatlarına geri dönebilir. Ancak kol hareketlerinde zorlanma olmaması gerek. Bu nedenle kol hareketliliği isteyen işlerde çalışanlar daha geç işbaşı yapabilir.

Ameliyattan Sonra Meme Ucunda His Kaybı Yaşar mıyım?

Ameliyat sırasında bazı sinirlerin kesilmesi sonucunda birkaç ay sürecek meme ucunda his kaybı yaşanabilir. Ancak aşırı büyük memelerin küçültülmesi işlemlerinden sonra kalıcı olarak meme başında his kaybı yaşanabileceğini de hatırlatalım.

Ameliyat Sonrasında Kilo Alınırsa Ne Olur?

Göğüslerin tekrar büyümesine neden olan etkenler arasında; aşırı derecede kilo alımı, gebelik, emzirme gibi etkenler vardır. Bu tip durumlarda yapılan ilk ameliyatın hangi teknik ile yapıldığı bilinirse, tekrar meme küçültme ameliyatı yapılabilir.

Ne Zaman Araç Kullanabilirim?

Gereken kontroller yapıldıktan sonra, ameliyatı takip eden 15. gün araç kullanılabilir. Meme küçültme ameliyatından bir hafta sonra yolculuğa çıkılabilir. Ancak gereken kontrollerin yapılması şartı vardır.