Göğüslerinden memnun olmayan kadınların yaptırdığı meme estetiği sıkça yapılan operasyonlardandır. Bu nedenle göğüs büyütme yöntemleri kadınlar tarafından merak edilmektedir. Biz de sizlere göğüs büyütme yöntemleri hakkında detaylı bilgiler vererek, aklınızdaki bütün soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

Birçok kadın göğüslerinden memnun değildir. Bunu büyük bir sorun haline getirerek öz güven sorunları yaşayabilirler. Göğüslerin büyütülmesi, küçültülmesi ya da dikleştirilmesi gibi cerrahi işlemlerden tedirgin olmak ilk etapta gayet normaldir. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ve gelişen anestezi teknikleri ile kolaylıkla bu işlemler yapılıyor, hasta ertesi gün taburcu da olunuyor. İlk olarak estetik cerrahi ile göğüs büyütme yöntemlerini inceleyelim.

Göğüs Büyütme Yöntemleri

Estetik Cerrahide Kullanılan Göğüs Büyütme Yöntemleri

Estetik cerrahlar, yağ dolgusu ve meme protezi (en çok kullanılan ve tercih edilen) göğüs büyütme işlemini yaparlar. Bütün meme büyütme yöntemleri, kişinin konforu ön planda olacak şekilde rahatlıkla yapılır.

Yağ Enjeksiyonu ile Göğüs Büyütme

Yağ enjeksiyonu öncesi, hastaya genel anestezi verilir veya sedasyon uygulanır ve operasyona başlanır. Operasyondan sonra hastanede kalmaya gerek yoktur, aynı gün eve gidilebilir. İşlem sonrasında yağ alınan kısımlarda hafif derecede ağrı olması ve şişlik olması normaldir. 2 hafta içinde hastanın şikayetleri büyük oranda azalarak kaybolur.

Hastaya verilen yağların yaklaşık %40 ile %50 arasında kalıcılık oranları değişmektedir. İşlem sonrasında memeler bir beden daha büyük olur. Kişi eğer tekrar yaptırmak isterse 6 ay sonra tekrar işlem yapılabilir.

Hastalara sadece yağ enjeksiyonu ile meme büyütme çok önerilmemektedir. Çok az kişi bundan fayda görmektedir. Rutinde daha çok silikonla beraber yağ enjeksiyonu yapmayı tercih ediyoruz.

Yağ Enjeksiyonu Neden Çok Tercih Edilir?

Yapılan bazı araştırmalara göre, insan vücudunda en önemli olan kök hücrelerin kendi yağ dokusunda olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle karın kısmındaki yağlarda kemik iliğine oranla çok daha fazla kök hücre barındırdığı anlaşılmıştır.

Yağlar alınırken liposuction yönteminden farklı uygulanır. Daha yavaş alınarak, santrifüj edilen yağlar, bu işlemin sonunda istenmeyen ve işe yaramayan kısımları ayrıştırılmış olur. Sadece lazım olan kısımları kalır.

Avantajlarından bahsetmek gerekirse; uygun şartları sağlayan kişilere yağ dokusu ile göğüs büyütme yöntemini kullanmak uygun seçenek olabilir. Kişi tek bir işlem ile hem yağlarından kurtulur hem de hacimli memelere kavuşur. Yağ dokusunun fazla olduğu bölgeden yağlar alınarak incelme sağlanır ve memelere bu yağlar enjekte edilerek büyümesi sağlanır. Bu yöntem ile hasta çok yönlü fayda görmüş olacaktır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Öncesi

Cerrah seçimi en önemli etkenlerin başında gelir. Ameliyatın en ince ayrıntısına kadar planlanması, işlem sonrasında istenilen sonuçların alınmasında büyük rol oynar. Hangi protezlerin kullanılacağı ve giriş bölgesi, detaylı muayeneden sonra belirlenir.

  • Ameliyat öncesinde ise;
  • Ameliyata en az bir hafta varken sigara kullanımı kesilmeli.
  • Alkol kesinlikle alınmamalı.
  • Kan sulandırıcı ilaç kullanılıyorsa bırakılmalı.
  • 40 yaş üzerinde olan kadınlara kanser taraması için mamografi yapılmalıdır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı ile Küçük Göğüslerin Büyütülmesi

Göğüs büyütme yöntemleri denilince ilk olarak akıllara gelmesi gereken teknik meme silikonları olmalıdır. Uzun ömürlü olması da en çok tercih nedenlerinden. Geri dönüşümü olan ve rahat kontrol edilebilir. Ayrıca yağ enjeksiyonu gibi yöntemler herkese göre uygun değildir.

Göğüslerinin küçüklüğünden şikayet eden kadınların, göğüsleri istenilen boyuta getirilir. Kalıcı olmasını sağlamak için de meme protezleri kullanılır. Damla silikon protezler ve yuvarlak silikonlar olmak üzere şekillerine bakarak ikiye ayrılırlar. İçerik olarak, yine ikiye ayrılarak serum fizyolojikliler ve silikon içeriğe sahiptirler. Hekim, hastayı detaylı olarak muayene ettikten sonra vücut tipine ve hastanın tam olarak ne istediğine bağlı olarak hangi protez tipinin uygun olduğuna karar verir.

Genelde yuvarlak protezler daha minyon kişilerde kullanılırken, damla şeklinde olanlar daha uzun boylu ve iri yapıya sahip kadınlarda kullanılmaktadır. Protezler ise kas altı ya da kas üzerine yerleştirilir.

Silikonları yerleştirmek için koltuk altı, meme başı çevresi, göbek deliği ve meme altı kıvrımından kesi yapılarak protezler yerleştirilebilir. Kesinin tam olarak hangi bölgeden yapılacağına hastanın durumu, protezin tipi ve hastanın istekleri gibi etkenler karar verir.

Göğüs büyütme ameliyatlarında silikonlar meme altında olan petrualez adı verilen kasın altına yada üzerine yerleştirilir. Nereye yerleştirileceği ise hasta ne kadar yağ dokusuna sahip? Sorusunun yanıtı karar verir. Yani hastanın meme dokusu zayıfsa, cilt altındaki yağ dokusu yetersiz ise, sıklıkla kas altına yerleştirilmesi tercih edilir. Bu durumun tersi cilt altında istenen doku varsa ve yeterince meme dokusu mevcut ise kasa zarar verilmeden üzerine yerleştirilmektedir.

Ancak kas altına yerleştirilen silikonlar daha doğal görünmekte ve silikon köşelerinin ele gelmesi çok daha az olmaktadır. Kas üzerine yerleştirildiğinde ise hem silikonlar daha rahat şekilde anlaşılabilir ve köşeleri dokunulduğunda hissedilebilir.

Ameliyat Sonrası

Genellikle ameliyat sonrasında önemli bir sıkıntı yaşanmaz. Ağrı hissi çok azdır. Zaten ilk 24 saat için gereken ağrı kesiciler işlemden sonra hastaya verilir. Anesteziden uyanma aşaması kısadır. Sadece birkaç saat sersemlik olabilir. Eğer silikonlar meme kasının arkasına yerleştirilmişse birkaç gün süre ile kol hareketleri daha az olabilir. Operasyondan sonra hafif sayılabilecek şişmeler normaldir. İşlem yapılan memelere bandaj yada sütyen uygulaması yapılır. Ağır kol hareketi gerektirmeyen bir işte çalışıyorsa 3-4 güne işbaşı yapılır. Buda ameliyat istiyorum ama vaktim yok diyenler için büyük avantaj. Çünkü Cuma ameliyat olup, cumartesi çıkıp, pazartesi yada en geç Salı günü işbaşı yapılabilir. Ameliyatı takip eden 3. Haftadan sonra artık protez yerleşmiş olacak ve memelerde normalleşmeye başlayacaktır. 2 ay süre ile ağır ve yoğun spordan uzak durmak gerekir. Kalıcı sonuçlar için silikon meme büyütme işlemi yaptırılmalıdır.

Ameliyattan Sonra İz Kalacak mı?

Yapılan her estetik ameliyatta iz kalır. Protezleri yerleştirmek için 3 yerden kesi yapılarak yerleştirme seçeneği vardır. Bunlar; meme başının altı, meme altı kıvrımı, koltuk altıdır.

Burada bahsedilen giriş yeri hastanın durumu ve kullanılacak proteze göre değişkenlik gösterebilir. Ancak hangi giriş yeri kullanılırsa kullanılsın fark etmez. Ameliyattan sonra iz kalacak bu izler erken dönemlerde daha belirgin olacak ancak zamanla iyice silikleşerek belirginliğini kaybedecektir.

Göğüs Protezlerinde Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Hiçbir zaman hiç kimse tıbbi malzemelerin kalitesinden ödün vermek istemez. Çünkü burada konu insan sağlığıdır. Bu nedenle çeşitli testlerden geçmiş ve gereken onayları almış markaların ürünleri tercih edilmelidir. Bu tip markalar ömür boyu silikonlara garantide vermektedir.

Bütün dünyada kendisini kanıtlamış ve CE onayı olan ürünler tercih edilmeli.

Uygulayacak olan cerraha ve hastaya güven verecek markaları seçmek her zaman sonradan oluşabilecek risklerin önüne geçmede etkilidir.

Doğal Yollar ile Göğüs Büyütme Yöntemleri

Doğal yollar ile göğüs büyütme tekniklerinin tercih edilmesini ve araştırılmasının en önemli etkenlerinden birisi evde yapılıyor olabilmesi ve maliyet açısından da uygun olmasıdır. Ancak belirtmekte fayda var göğüs büyütme işlemleri her zaman estetik cerrahlar tarafından yapılması gereken işlemlerdir. Ancak bu şekilde kalıcı ve sağlıklı memelere kavuşmak mümkündür.

Yağlar, serumlar ve ilaçlar gibi birçok göğüsleri büyüttüğü iddia edilen ürünler vardır. Biz bu ürünlerin kullanılmasını tercih önermiyoruz. Ancak kişiler yine de kullanmak isterlerse, kesinlikle merdiven altı diye tabir edilen kalitesiz, bilinirliği olmayan ürünleri kullanmasınlar.

Doğal göğüs büyütücü krem diye serum olarak tabir edilen ürünler piyasada makul fiyatlara satılmaktadır. Fakat gerekli belgeleri olmayan sağlıksız ürünleri kullanmak hem sağlık açısından tehlikeli hem de boşa para vermektir. Gereken testlerden geçmeyen ürünler egzama, kızarıklık gibi cilt sorunlarına neden olabilir. Eğer göğüs büyütmek için kozmetik ürünler tercih edilecekse kesinlikle sağlık bakanlığından onaylı güvenilir markalara yönelmek son derece önemlidir.

Göğüs büyütme yöntemleri olarak her zaman yukarıda bahsettiğimiz estetik cerrahların uyguladığı teknikler kullanılmalıdır. Gerekli muayeneyi olup, istenilen göğüs ölçüsüne ve istenilen estetik görünüme kavuşmak bu şekilde hem sağlıklı hem de çok daha güvenilirdir.