Meme Estetiği İstanbul

Günümüzde yaygın olarak kullanılan meme estetiği sıklıkla meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme işlemlerini içine alan cerrahi bir işlemdir. Göğüslerin büyütülmesi ameliyatından kesi yapılarak silikonlar yerleştirilirken, küçültme işleminden ise memede olan fazla dokular alınarak kişinin arzu ettiği görünüm sağlanmaya çalışılmaktadır. Meme estetiği sayesinde asimetri sorunları ve sarkık göğüslerinde düzeltilmesi mümkündür. Yapılan bütün göğüs estetiği ameliyatlarında hastaların konforu için genel anestezi kullanılır. Ayrıca sosyal güvenlik kurumu ya da özel sağlık sigortaları bu işlemleri karşılamaz. Bu nedenle sadece estetik operasyonları özel hastanede ya da kliniklerde yapılır. Fiyatları çok değişken olup, işlemin yapılacağı il, hastane, cerrahın kim olduğu gibi birçok etkene göre değişkenlik göstermektedir.

Meme Estetiği Nedir?

Memelerin görünüşleri istenilen görüntüye getirerek ya da yeniden biçimlendirme amacı ile uygulanan işleme meme estetiği yani mamoplasti adı verilir. Bazı nedenlerden dolayı memelerinden memnun olmayan ya da tıbbi nedenlerden dolayı sıklıkla kadınlara yapılsa da, erkeklerde bu işlem yapılmakta jinekomasti olarak adlandırılmaktadır. Erkek memelerinin aşırı gelişmesi durumunda yapılmaktadır. Günümüzde çok başarılı sonuçlar elde edilerek, istenilen estetik görüntüye kavuşmak mümkün. Ancak başarı için ameliyatının yapıldığı hastane ile hekim kilit noktadadır.

Kişi şikayetçi olduğu göğüsleri için cerraha başvurduğunda kilo, yaş ve vücut yapısı değerlendirilir. Kontroller 2 ve 3 boyutlu ölçümler ile sağlanır. Ölçümler sonucunda meme büyütme, küçültme ya da dikleştirme, meme ucu estetiği gibi kişinin nelere ihtiyacı olduğu belirlenir ve bunlara göre bir plan çizilir.

Memelerde sarkmalar ileri yaşlarda olabildiği gibi genetik etkenlerden dolayı da olabilir. Gebelikten çıkan vücut yıpranmış ve deforme olmuş olabilir. Bu nedenle doğumdan sonra meme yapılarında değişimler ve içi boşalmış gibi sönmeler yaşanabilir. Yapılacak olan estetik operasyon ile hem kişinin özgün sorununa çözüm hem de hayat kalitesinin artması planlanmaktadır.

Tercih edilen silikonlar damla şeklinde ya da yuvarlak şekillerde olabilir. Bu tamamen kişinin ne istediğine ve vücut yapısı ile ilgilidir. Örneğin kısa boylu minyon olan kadınlara dolgun ve daha küçük göğüsler yani yuvarlak silikonlar yapılırken, uzun ve iri yapılı olan kadınlara damla şeklinde ki silikonlar tercih edilmektedir.

Özellikle büyütme ameliyatları sıklıkla dikleştirme yani mastopexy ile beraber yapılmaktadır. Memelerin vücuda göre orantılı olması boyun, sırt ağrılarının giderilmesini ve duruş bozukluklarının da giderilmesini sağlamaktadır. Hekim hastanın detaylı muayenesini yaptıktan sonra, tam olarak nasıl bir görüntü istediği detaylı şekilde konuşulur ve hem vücut sağlığı hem de hastanın istekleri göz önünde bulundurularak operasyon en ince ayrıntısına kadar planlanır.

Meme Estetiği Neden Yapılır?

Sıklıkla göğüslerinden memnun olmayan, genetik etkenlerden dolayı ya da bazı hastalıklardan kaynaklı memelerin küçük, büyük ya da sarkık olması durumlarında estetik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Sıklıkla; kilo alıp vermeden kaynaklı, obezite, ergenlik döneminde veya gebelikte oluşan hormonal bozukluklar, ileri yaşa bağlı oluşan göğüslerde bozulmaların düzeltilmesi amacıyla yapılmaktadır.

Kimler yaptırabilir?

Meme estetiğinin yapılabilmesi için memelerin gelişimini tamamlaması gerekmektedir. Buda genellikle 20 yaş civarında olur. Yaş sınırı 20 diyebiliriz. Genel sağlık durumu elverişli olan, memelerinden memnun olmayan herkese ameliyat yapılabilir.

Memelerde gelişen dolgunluk kayıplarında, ileri yaşa ile birlikte gelen sarkmalarda, memelerin simetri problemlerinde, memenin küçük ya da büyük olmasından çok şikayetçi olanlara, yeteri kadar memelerin gelişmediği durumlarda, bel ve göğüs orantısı sorunlarında ve kanser nedeni ile göğüsün alınması gibi durumlara estetik cerrahi devreye girerek memelerin yeniden şekillendirilmesi ya da yeniden yapılması işlemine gidilir.

20 yaşından itibaren başlayarak meme görüntüsünden hoşnut olmayan ve sorunlar yaşayan kişiler, gerekli muayenelerin ardından ameliyat olabilir. Kişinin yaşı, ne istediği ve kilosu gibi etkenler değerlendirildikten sonra uygun silikon seçimi ve ameliyat planlaması yapılır. Gelişen teknoloji sayesinde hem anestezi teknikleri çok gelişmiştir hem de silikon üreticileri bütün dünyada artmıştır. Bu nedenle kolaylıkla işlem uygulanabilmekte.

Özellikle kilo alıp vermek vücudun yapısında değişimlere neden olduğu için memelerde de değişimlere neden olacağı için, kilo vermek ya da almak isteyenler önce bu planlarını gerçekleştirmeli ardından ameliyat kararı almalıdırlar. Acele etmemeleri ve 20 yaş öncesinde bu işlemi yaptırmamaları gerekmekte. Zaten estetik cerrahlar gelişimini tamamlamamış kişilere bu işlemi yapmazlar.

Meme Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

Herkesin ihtiyaçları farklı olabileceği için, herkese farklı yöntemler ile mamoplasti yapılabilir. 3 ana başlık altında inceleyebiliriz;

 • Büyütme Mamoplastisi (Meme Büyütme)

Memelerinin küçüklüğünden şikayetçi olan kadınların meme dokusunun altına ya da üzerine silikonların yerleştirilmesi ile, memelere hacim ve dolgunluk verilmesi işlemidir. Kullanılan silikonlar ise içinde serum fizyolojik olanlar ile içinde jel olanlar olarak ayrılır. Her iki tipte de dış yüzeyler özel üretim olan silikondan oluşur. Hastanın beklentisi ve vücut tipine bağlı olarak en uygun silikon hekim ile birlikte seçilerek tedaviye dahil edilir. Damla ve yuvarlak silikon protezler olarak ise şekillerine göre ayrılırlar. Hastanın vücut tipine ve isteğine göre bu protezlerden biri seçilir. Hekim ilk muayeneden sonra hangi protez tipinin uygun olduğunu hastası ile paylaşacaktır.

Protezin yerleştirilmesi için vücudun farklı yerlerinden kesi yapılabilir. Meme başının çevresinden, meme altından ve koltuk altından gereken kesi yapılarak yerleştirme ameliyat yapılabilir. Bu yöntemlerden hangisinin yapılacağına ise kişinin vücut yapısı ve silikonun büyüklüğüne göre hekim tarafından belirlenir. Ameliyat ortalama 1 .5 ile 2 saat arasında tamamlanır ve genel anestezi kullanılarak yapılır. Seçilen teknik ile en az iz kalacak biçimde ameliyat yapılsa da her estetik operasyonunda iz kalır, kalmayan yoktur. Ancak cerrahlar bu izleri gizleyerek dışarda görünmesini engeller. İlk zamanlarda pembe olan izler zamanla silikleşerek çok az belli olur.

Ameliyat sonrasında ameliyatı yapan cerrahın belirttiği sürede sporcu sütyeni takılmalı ve hekimin bütün tavsiyelerine birebir uyulmalıdır. Takılan sporcu sütyeni sayesinde memede oluşabilecek deformasyonlar engellenmiş olur. Bu nedenle takılması son derece önemlidir. Ameliyat sonrasında memelerde şişkinlik ve morluklar olacaktır. Bunlar 3. Günden sonra inmeye başlar, ancak tam olarak inmesi 2 ayı bulabilir. İşlemin sonuçlarını tam olarak görmek için 4 ile 6 ay gibi bir süre gerekmektedir. Kullanılan silikonlar ömür boyu garantili olup, üretim hatalarından kaynaklanan bir sorun olursa ücretsiz olarak temin edilebilir. Çok fazla karşılaşılmasa da, sonradan silikonlarının çıkarılmasını isteyen kadın hastalarımız olabiliyor. Bu durumda, tekrar cerrahi müdahale ile silikonları çıkarmak mümkün. Bunu isteyen kadınlar gerçekten çok azdır. Daha çok daha büyükleri ile değişim talep etmektedirler.

Ameliyat Öncesi

 • Hastanın genel sağlığı durumunda detaylı bilgiler edinilir. Ameliyat için uygunluğu yapılan testler ile onaylanır,
 • Kişinin nelerden memnun olmadığı ve şikayetleri detaylı analiz edilir,
 • Özellikle 40 yaşını geçmiş kadınlara kanser ihtimali değerlendirilmelidir. Bunun için mamografi yapılır,
 • Tam anlamı ile iyileşmek 15 güne kadar uzayabileceği için, çalışan kadınlar izin konusunu önceden netleştirmeliler,
 • Ameliyata en az bir hafta varken kesinlikle kan sulandırıcı ilaç kullanılıyor ise ara verilmeli ve sigara kullanımı varsa ara verilmeli ya da tamamen bırakılmalıdır.

Ameliyat Aşamaları Nelerdir?

 • Genel anestezi verilerek hasta uyutulur,
 • Meme altına ya da yanına minimal bir kesi yapılır. Bu keşiden girilerek implant meme dokusunun altına ya da göğüs kasını alt kısmına yerleşmesi için bir cep meydana getirilir,
 • İmplant oluşturulan cebe yerleştirilir ve estetik dikişler ile kesi kapatılır,
 • Meme bandajlanır,
 • Toplamda tüm işlemler 1.5 – 2 saat arasında tamamlanır,
 • Hastanede bir gün kalınır. Bunun nedeni fazla kanı ve sıvıyı vücut dışına ataması için cilt altına ince yapıda tüp yerleştirilmesidir. Bu nedenle işlemden bir gün sonra hasta taburcu olabilir,
 • Olası enfeksiyonlar ve oluşabilecek ağrılar için hekim ilaç yazar,
 • Eğer kendiliğinden eriyen dikişler tercih edilmemiş ise, ameliyattan bir hafta sonra dikişler hekim tarafından alınacaktır.

Önemli Notlar

 • Ameliyattan sonraki 15 gün memelerde şişlikler olacaktır. Endişe etmeye gerek yoktur. Üçüncü haftadan sonra kademeli şekilde bu şişlikler azalarak kaybolacaktır. Eğer ağır ve yoğun kol kullanımı yapılmayan bir işte çalışıyor ise, örneğin ofis ortamında 3-4 gün içinde hasta işine geri dönebilir. Anacak ameliyatı takip eden 1 ay ağır işlerden ve ağır kaldırmalardan uzak durmak önemlidir.
 • Göğüste ağrı, kızarma, yanma hissi, ya da göğüsün etrafında normal olmayan şişmeler gözlemlenirse, vakit kaybetmeden işlemi yapan cerraha haber vermek gerekir.
 • Hastalar ameliyat sonrasında bir hafta araç kullanmaya ara vermelidirler.
 • 3 ay boyunca sporcu sütyeni takmayı hekim önerebilir.
 • Aşırı yorucu ve ağır sporlardan kaçınılmalı, ani hareketlerden bir ay boyunca uzak durulmalı,
 • İmplant taktıran kadınlar meme kanseri için tarama yaptırabilirler. Ancak mamografi öncesinde silikon implantları olduğunu söylemelidirler.

Hastanın Kendi Yağ Dokusuyla Yapılan Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Hastanın vücudunda ki bazı yerlerden yağ alınarak memelere aktarılması işlemidir. Sıklıkla şekil sorunu olmayan ancak küçük memelerin büyütülmesi için kullanılabilir. Bu teknik ile özel kanüller yardımı ile basende ve karın kısmından yağlar alınarak özel işlemlerden geçirilir ve meme dokusuna uygulanır. Bu şekilde meme hacminde bir artış gözlemlenir. Kalıcı olması isteniyorsa birkaç yılda bir işlem tekrarlanmalıdır. Protez işleminde olduğu gibi kalıcı bir meme estetiği değildir.

 • Küçültme Mamoplastisi (Meme Küçültme)

Vücuda orantılı olacak şekilde memelerin tekrar şekillendirilmesi ve rahatsızlığı en aza indirmek için, aşırı olan göğüs dokusunun ve derinin alınmasıdır. Ayrıca meme büyümesi şikayeti olan erkeklere de işlem yapılabilmekte.

Göğüslerin vücuda oranı olması gerektiği gibi olmazsa nefes darlığı, boyun ağrısı, sırt ağrısı, postür bozukluğu gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Vücut ile uyumsuz olan göğüslerin cerrahi işlemler ile orantılı olarak küçültülmesi ile kişinin şikayetlerinde önemli ölçüle de azalmalar olur. Hem kişinin estetik sorunları ortadan kalkmış oluyor hem de sağlık şikayetlerinde azalmalar meydana geliyor. Alanında uzman, tecrübeli cerrahlar tarafından yapıldığı takdirde başarı oranı çok yüksek olan estetik işlemlerdendir.

Meme küçültme ameliyatı ortalama 2 saat ile 2.5 saat arasında tamamlanırken, hastaya genel anestezi verilmektedir. Yeri gelmişken söyleyelim anestezi teknikleri çok gelişmiştir. Bu nedenle anesteziden uyanamam diye korkanlar olacaktır. Artık bu tür durumlar yaşanmıyor. Kısa süre içinde hasta kendine geliyor. Sadece birkaç saat sersemlik hissi oluşuyor.

Ameliyat sırasında fazla olan meme dokusu ile deri cerrahi işlemler ile alınarak, önceden planlanan şekilde ve hastaya göre meme tekrardan şekillendirilir. Meme başı ise küçültme miktarına göre tekrardan revize edilerek, en uygun yere konumlandırılır.

Estetik cerrahların ameliyat sırasında oluşturdukları vertikal çizgiler en az ve en küçük olacak biçimde oluşturulmaya çalışılır. Genelde bir memeden 1000 gram dokunun çıkacağı vakalarda vertikal çizgi kullanılır. Ancak tek memeden çıkacak olan deri ile doku miktarı 1000 gramın altında olursa, ter T şeklinde vertikal çizgi oluşturulacaktır. Bahsettiğimiz çizgi memenin alt kıvrımında olur. Bu nedenle cerrah bunu rahatlıkla gizler ve ameliyat izinin dışarıdan fark edilmemesini sağlar.

Ergenlik çağında bu işleme ihtiyaç duyanlar ilerleyen yaşlarda tekrardan işleme ihtiyacı olabilir. Gebelik planlayan kadınlar ise ameliyatı doğum ve emzirme dönemlerinden sonra değerlendirmeleri daha sağlıklı olacaktır. Kilo vermek isteyenler ise ideal kiloya geldikten sonra ameliyatı yaptırmalıdır.

Ameliyat Aşamaları Neler?

 • İşlem genel anestezi altında yapıldığı için hastaya genel anestezi uygulanır,
 • Meme başının etrafında olan kahverengi daire yani areolaya gereken kesi cerrah tarafından yapılır. Ardından fazla olan yağlar ve dokular çıkartılır. Meme ucu kan ve sinir yapıları bozulmadan uygun yere taşınır,
 • Eğer hekim gerekli görürse cilt etrafında fazla olan deri çıkarılır ve areola küçültülür. Memenin altı küçültülür ve ardından kaldırılarak tekrardan biçimlendirilmesi gerekir. Az görülse de aşırı sarkık memelerde meme başı ve areola memenin üstünden daha yukarı bir yere taşınmasına ihtiyaç olabilir,
 • Cerrah şekillenmeye başlayan memelere destek olsun diye göğüs dokusunun altına sütürler yerleştirir. Ardından küçültülen memenin şekillenmesini sağlayacak kesikler bir araya toplanarak kapatılır. Gerekli pansumanlar yapıldıktan sonra bandajlanır,
 • Cildin altına cerrah tüp yerleştirebilir. Böylece fazla kan ve sıvı boşaltılır,
 • Gereken ilaçlar hekim tarafından reçete edilir,
 • Son olarak hekim ameliyattan sonra göğüs bakımı konusunda hastayı detaylı olarak bilgilendirir.

Ameliyat Sonrası

 • İyileşme sürecinde (2 ile 4 hafta) aşırı yoğun spor ve egzersizler yapılmamalı,
 • Ameliyattan sonra birkaç ay süresince sporcu sütyeni kullanılmalı. Bu sayede oluşabilecek deformasyonların önüne geçilebilir,
 • Hekimin önerileri eksiksiz olarak yerine getirilmelidir,
 • Ameliyat sonrası hekim kontrol randevusu verecektir. Bunlara kesinlikle gidilmelidir.

Meme Kaldırma-Dikleştirme (Mastopeksi)

Kadınların bazılarında göğüsleri yerinde tutmak ile görevli bağlarda zaman içinde gevşemeler olur ve bunun sonucunda sarkmalar meydana gelir. Kilo alıp verme, gebelik, emzirme ve yaşa bağlı olarak bu bağlarda gevşemeler olabilir. Ameliyatın amacı ise mevcut memelerin hacmi korunarak oluşan sarkma ve deformasyonların uygun şekilde giderilmesidir.

Sıklıkla bu işlem meme büyütme ameliyatı ile birlikte yapılması planlanır. Sarkmış olan göğüsler toparlanarak sıkılaştırılır.

Gebelik dönemi, doğum sonrası gibi etkenlerin yanında kilo alıp verme, emzirme veya genetik etkenlerden kaynaklı memelerde deformasyonlar oluşabilir. Meydana gelen bu deformasyonlar ya da ileri yaşa bağlı oluşan sarkmalar meme dikleştirme ameliyatı ile sorun olmaktan çıkarılmaktadır. İki meme arasında bazen farklılıklar olabilir. Bu gibi durumlarda da çözüm meme dikleştirme ile mümkün olacaktır. Ameliyattan sonra yaklaşık bir hafta süresince dinlenmek gerekirken, üç süresince yoğun ve ağır sporlardan uzak durmak gerekmekte. Ameliyat sonrasını takip eden 1.5 ay boyunca sporcu sütyeni kullanılması önerilir. Sporcu sütyeninin takılmasında ki amaç ise, memelerde oluşabilecek deformasyonların önüne geçmek içindir.

Ameliyat Aşamaları

 • Sıklıkla işlemde genel anestezi tercih edilir. Fakat bazı vakalarda lokal anestezi kullanılarak işlem gerçekleşebilir,
 • Göğüs kısmına ve araola bölgesine gereken kesi yapılarak fazla olan meme dokusu çıkartılır. Ardından dikişler yapılır. En son olarak pansuman yapılarak operasyon sonlandırılır,
 • Ameliyat 2 – 3 saat aralığında tamamlanır,
 • Sıklıkla hasta hastaneden kalmaz ve aynı gün evine gidebilir,
 • Kişinin ihtiyacına göre tek başına ya da diğer estetik işlemler ile kombine edilebilir.

Ameliyat sonrasında bakım ve dikkat edilecekler yukarıda meme büyütmede anlattığımız maddeler ile neredeyse aynıdır. Hekimin anlatacağı bakım talimatları eksiksiz yerine getirilirse iyileşme sürecinde bir sıkıntı yaşamayacaktır.

Meme Estetiğinin Riskleri Nelerdir?

Meme estetiğinde risk tablosu ile nadir olarak karşılaşılmaktadır. Örneğin enfeksiyon, kanama ağrı ve ödem gibi sorunlar seyrek olarak görülmektedir. Yapılan her cerrahi girişimde olan derin damarlarda oluşabilecek pıhtı ve anestezinin yapabileceği alerji riski bulunur. Ancak günümüzde anestezi gerçekten çok gelişmiş durumdadır.

Her estetik ameliyatında iz kalır. Ancak bu izler zor görünen yerlerde olur. Ameliyattan sonraki erken zamanlarda pembe olan izler zamanla soluklaşarak silik bir görüntüye bürünürler.

Meme ucunda ve kahverengi bölgesinde geçici ya da kalıcı olarak his kaybı olabilirken, bunun tam tersi olan hassaslaşma riski de vardır.

Emziren anneler işlemden sonra zorlanabilir.

Yukarıda bahsedilen riskler günümüzde gelişen teknoloji ile ve alanında uzman deneyimli cerrahlar ile yapılan ameliyatlarda çok az görülür. Trafiğe çıkmaktan bu işlemler çok ama çok daha az risk taşımaktadırlar.

Meme Estetiği Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Yapılacak olan işlemlere göre fiyatlarda değişkenlik göstermektedir. Meme büyütme, meme küçültme, dikleştirme gibi operasyonların fiyatları değişir. Bunların dışında operasyonda hangi malzemelerin kullanıldığı da fiyatı etkileyen faktörlerden. Örnek vermek gerekirse meme büyütmek için kullanılan damla protezler, yuvarlak protezlere oranla daha pahalıdır. Estetik ameliyatlara rağbet arttıkça protezleri üreten firma sayısı da artmıştır. Bu nedenle pek çok firma vardır.

Ameliyattan istenilen sonuçların alınabilmesi adına ve uzun ömürlü olması için kullanılan malzemelerinde kaliteli seçilmesi gerekir. Yeni nesil olarak tabir edilen birinci sınıf kategorisinde olan protezler ömür boyu garantiye sahip, patlama, sızıntı yapma gibi etkilere karşı yüksek dayanıklıdır. Bu nedenle malzeme kalitesi operasyonun fiyatını yukarı çekebilmektedir.

Kişinin ihtiyaçlarına göre tek bir işlem mi? Yoksa kombine işlemlerde yapılacak mı? Sorularının cevapları da ücret konusunda etkili.

Hastalara sıklıkla genel anestezi verildiği için bir gece hastanede yatış gerekir. Hastaneden ne kadar fazla kalınırsa faturaya eklenecektir.

Fiyatlar üzerinde etkisi olan diğer bir etken ise, ameliyatın yapıldığı hastanedir. Operasyonun yapıldığı hastanenin hangi şehirde olduğu da önemlidir. Hatta bazı özel hastaneler hastaların konforunu çok ön planda tuttukları için otelcilik anlayışına sahip sağlık kuruluşlarıdır. Bu tür hastanelerde yapılan estetik operasyonlar daha pahalı olmaktadır.

Doktor seçimi fiyatları belirler. Ünlü bir estetik cerraha ameliyat olmak daha pahalı olabilir. Ancak kesinlikle alanında uzmanlaşmış, deneyimli bir cerrahın yapması istenilen sonuçların elde edilmesi için önemlidir.

İster özel sağlık sigortası olsun, ister sgk olsun estetik ameliyatları karşılaşmazlar. Çünkü bu tür operasyonların sağlık açısından zorunluluğu yoktur. Kişilerin kendi tercihlerine kalmış işlemlerdir.

Meme Protezleri Nereden Yerleştirilir ve Nasıl Karar Verilir?

Meme protezleri toplamdan 4 farklı yerden yerleştirilir. Bunlar; meme altında bulunan katlantıdan, meme başından, koltuk altından, göbek deliğindendir. Protezin nereden yerleştirileceği kesinin atılacağı yeri belirler.

Meme Altı Katlantısı

Protezlerin yerleştirilmesi için en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Hem hızlı, hem pratik hem de güvenli bir tekniktir. İşlem sonrasında kalacak izler cerrah tarafından mükemmel şekilde gizlenmektedir. Çünkü izler meme altında kalmaktadır. Ayrıca memede his kaybı ve emzirmede sorun yaşama olasılığı da oldukça düşüktür.

Meme Başı Çevresinden

Meme başı çevresi kullanılarak protezin yerleştirilmesi için, meme başının çevresinde olan kahverengi bölgenin yeteri büyüklükte olma şartı bulunur. Gereken şartlar sağlandığında bu bölge kullanılarak protezler yerleştirilir. İşlem sonrasında iz kalma oldukça azdır. Kolay bir teknik olduğu için cerrah çok fazla zorlanmaz ve ameliyat süresi de bu nedenle daha kısadır. Meme başında oluşacak hissi kaybı olasılığı ise azdır.

Koltuk Altından

Koltuk altından protez yerleştirilmesi özellikle bazı kişilerce istenir. Kıvamı yoğun olan protezlerin yerleştirilmesinde cerrahın bilgi ve deneyimi bu teknikte ön plana çıkar. Bu nedenle ülkemizde sıkça tercih teknikler arasında değildir.

Göbek Deliğinden

Göbek deliğinden protez yerleştirilmesi ülkemizde de çok yaygın yapılan ameliyatlardan biri değil. Ameliyatın giriş tekniğinin belirlenmesinin ardından, jel implant olarak bilinen yapısı meme dokusuna benzer protezler kullanılamaz. Bu nedenle protezi şişirmek için serum kullanılanlar tercih edilir. Ancak bunlar jel protezler kadar başarı sağlayamıyorlar. Bu nedenle sıklıkla tercih edilen bir teknik değildir.

Meme Protezi Nereye Yerleştirilir?

Meme protezleri sıklıkla kasın altına ya da kasın üzerine yerleştirilirler. Kas altına ya da kas üstüne ifadesinin tam açılımı; göğsün ön duvarına yer alan pektoralis majör kas bölgesinin üstüne ya da altına yerleşmesidir.

Kasın alt kısmına yerleştirilmesinin artıları ise, protezin ele gelme ihtimali daha azdır. Çünkü protezin üzerinde kalın bir tabaka vardır. Çok daha estetik ve doğal sonuçlar elde edilir. Kapsül kontraktürü olarak adlandırılan durumunda oluşma riski daha azdır. Sadece işlemden sonra kas üzerine oranla ağrı hissi biraz daha çok olabilir. Ancak sorun edilecek bir durum değildir. uygun ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir.

Kas üstüne yerleştirilen protezlerde ise üzerine daha az doku geleceği için memeler görüntü açısından daha belirgin olurlar. Üzerinde az doku olduğundan protez kenarları daha kolay şekilde ele gelerek anlaşılabilir. Yapılan bazı araştırmalar ise kapsül kontraktürü riski kas altına göre daha fazladır. İşlemden sonra hissedilen ağrı daha hafiftir.

Protezin Şekline Nasıl Karar Verilmekte?

Meme cerrahisinde sıklıkla iki tip protez kullanılır. Bunlardan birisi anatomik diğeri ise yarım küre olarak adlandırılan tiplerdir.

Yarım küre protezler adından da anlaşılacağı gibi bir kürenin yarısının şeklini andırırlar. Sıklıkla şekil olarak sorunu olmayan ama küçük olan memelerin büyütülmesi için tercih edilmektedirler.

Anatomik protezler ise yapısı itibari ile doğal memelere çok benzerler. Altı daha dolgundur ve üstü daha ince yapıya sahiptirler. Sadece tek bir çeşidi yoktur. Kişinin isteklerine ve durumuna göre farklı çeşitlerde üretilirler. Sıklıkla küçük memelerin büyütülmesinin yanında şekil bozukluklarının giderilmesi amacı ile tercih edilirler.

Ameliyat öncesinde, giriş tekniği ve hangi protezin kullanılacağı planlanırken, kişinin vücut yapısı çok önemlidir. Kişinin boyu, göğüs kafesi genişliği gibi etkenler detaylı olarak ele alınarak değerlendirilmektedir.

Kullanılan Silikon Protezler Kansere Neden Olur mu?

Meme estetiği cerrahisinde kullanılan silikonların kansere neden olduğu zamanında çok tartışma konusu olmuştur. Basında bile birçok haber yapılmıştır. Ancak şimdiye kadar yapılan birçok araştırmaların sonuçları kansere neden olmadığını göstermektedir. Kaliteli üreten firmaların hepsi onaylarını zaten almaktadır.

Meme Estetiği alanına giren diğer konu başlıklarımız: