Meme Büyütmede Kullanılan Silikonlar Zararlı mı?

  Kullanılan silikonlar özel olarak üretilmekte ve insan vücudu ile herhangi bir olumsuz bir etkileşim içine girmemektedir. Özellikle halk arasında takılan silikonların kanser etkisi yaptığı tamamen kulaktan dolma bir bilgi olup; yanlış bilgidir.

  Bazı medya kanallarında veya platformlarında çıkan bu haberlerin doğruluk payı bulunmamaktaydı. Sadece bu haberlerin kaynağı, geçmiş yıllarda Fransız bir firmanın, uygun olmayan maddelerden ürettiği silikonlardan kaynaklanmaktaydı. Bu Fransız firmanın ürettiği hiçbir protez, bugüne kadar Türkiye’de hiç kullanılmadı. Sonuç olarak, meme büyütmede kullanılan protezler ile kanser arasında herhangi bir tıbbi bağlantı yoktur.

  Silikonlar Belli Bir Zaman Sonra Çıkarılabilir mi?

  Bazı meme protezlerinin kullanım ömrü 15 ile 20 yıl arasındadır. Günümüzde ömür boyu kullanılabilen protezler de kullanılmaktadır. Ancak işlemden sonra göğüs boyutlarından memnun kalınmazsa yenisi ile değiştirilebilir. Çıkarması istenirse de cerrahi işlem ile çıkarmak mümkündür.

  Meme Protezinin Ömrü Ne Kadar?

  Meme büyütmek için kullanılan protezler, protezi yapan firmalara göre ömürlük olarak tabir edilmektedir. Fakat bazı durumlarda 15 ya da 20 yıl sonra yenilemenleri gerekebilir. Protezin ömrüne baktığımızda insan ömründen daha uzun olduğu görülür.

  Kilo alıp verme, yaşlanma, gebelik, kronik hastalıklar, derinin gevşemesi ile deri altı dokusunda gevşemelerin olması, sarkmalara neden olacağı için memelerin estetik görüntüsü olumsuz etkilenir.

  Eğer mümkünse her yıl işlemi yapan cerrah tarafından protez ile cebin durumu meme ultrasonu kullanılarak düzenli olarak kontrolü sağlanmalıdır. Bazı durumlarda kapsül kontraktürü nedeni ile tekrardan cerrahi işlemle protez yenilenmesi ya da ceplerin düzeltilmesi işlemi de yapılabilir.

  Meme Protezleri
  Meme Protezleri

  Göğüslerim Sarktı Protezler İle Dikleşir mi?

  Eğer memede sarkma miktarı az ise takılacak olan protez, meme hacminde artışa neden olacağı için evet dikleşme sağlanabilir. Ancak memelerde sarkma miktarı çoksa hem protez hem de meme dikleştirme ameliyatına ihtiyaç olabilir. Özellikle bebeklerini emziren annelerin memelerinde atrofi adı verilen doku kayıpları olabileceği için, memelerde içi boşalmış bir görüntü oluşarak sarkmalar meydana gelir.

  Silikonlara Basınç Yapıldığında Şekilleri Değişir mi?

  Silikon protezlerin normal basınç ile şekil değiştirmeleri ya da patlamaları çok mümkün değildir. Ancak şiddetli çarpmalarda söz konusu olur. Örneğin trafik kazaları ya da bıçaklanma gibi durumlarda silikonlar zarar görebilir ya da patlayabilir. Eğer silikonu üreten firmanın bir hatası varsa, bunlara karşı ömür boyu garantileri bulunur.

  Silikon Protez ve Gebelik

  Silikon protez uygulaması gebeliğe engel bir durum değildir. Gebelikte değişen hormonlar nedeni ile memeler daha büyük olur ve silikonlar ile birlikte hacimleri iyice artmış olur. Gebelik döneminde her kadının göğüs büyümesi farklı olur. Ayrıca takılan silikonların boyutları da büyümede etkili rol oynar. Gebelikte büyüyen göğüsler, doğumdan sonra gebelik öncesi boyutuna geri dönecektir.

  Hangi Marka Silikon ve Hangi Çeşit Silikon Taktırmalıyım?

  Estetik ameliyatların yaygınlaşması ile birlikte bütün dünyada silikon üreten firmalarda çoğalmıştır. Ülkemizde de bu firmalar faaliyet göstermektedir. Cerrahlar sıklıkla FDA onayı olan silikonların kullanılmasını önerirler. Bunun nedeni dünya çapında kendini kanıtlamış olmasıdır.

  Bütün markaların kendine has olarak birtakım özellikleri bulunmaktadır. Bazıları yumuşak olurken, bazıları sert yapıya sahiptirler. Hekim, hastayı muayene ederken ve ameliyatı planlarken, kişinin isteklerini göz önünde bulundurarak hangi tip silikonun kullanılacağına karar verir.

  Damla şeklinde olanlar ya da yuvarlak olanlardan hangisinin kullanılacağıysa hastanın beklentilerine ve vücut yapısına bakılarak karar verilir. Boyu uzun olanlar doğal bir görünüm istiyorlarsa damla silikon tercih etmek daha sağlıklı olur. Boyu kısa olanlar, daha dolgun görünümlü göğüslere kavuşmak istiyorlarsa bu sefer yuvarlak silikonlar devreye girecektir. Kişinin tam olarak ne istediği net olarak bilinmeli ve bu doğrultuda karar verilmelidir.

  Birinci Derece Yakınlarımda Meme Kanseri Var, Meme İçleri Boşaltılıp Silikon Takılabilir mi?

  Bütün dünyada tartışmaya açık bir konudur. Ancak şu bilinmelidir ki, eğer ailede meme kanseri olan kişi ya da kişiler varsa ilk olarak gen tespitine gidilmeli, gelen sonuç pozitif olursa memelerin içleri boşaltılarak silikon uygulaması yapılmalıdır.

  Kişi, tek başına bu kararı vermemelidir. Hekime giderek gereken testlerden ve muayenelerden geçtikten sonra hekim ile birlikte bir karara varmak en mantıklısı olacaktır. Hekimler hastaya olası bütün riskleri anlatmakla görevlidirler. Bu nedenle yine son karar hastaya kalır.

  İdeal Meme Ölçüsü

  Meme implantlarının ölçüleri değerlendirilirken sütyen ölçüleri gibi değerlendirilmez. Bunun yerine santimetre küp yani cc ölçüsü kullanılır.Kullanılan ölçü birimi ise silikonun hangi kapasiteye sahip olduğunu gösterir. Protezler, ortalama olarak 120 cc ile 850 cc arasında üretilmektedirler.

  Her kişinin vücut yapısına göre ideal meme ölçüleri değişkenlik gösterir. Doğal görünüm, ana amaçlardan olduğu için kısa boylu olan kadınlarda küçük ama dolgun göğüsler daha estetik bir görünüm verirken, uzun boylu ve iri yapıda olanlarda daha büyük göğüsler ile doğal görüntü yakalanabilir.

  İdeal silikon seçiminde memelerin ne kadar büyüklüğe sahip oldukları kilit noktadır.

  Protezsiz Meme Büyütmek Mümkün mü?

  Evet protez kullanmadan meme büyütme mümkündür. Bunun için kişinin kendi yağları alınarak, yağ enjeksiyonu tekniği ile meme bölgesine uygulanmaktadır. Ancak aktarılan yağların bir miktarı sonradan eriyebilir ya da kilo alıp verdikçe ömrü kısalabilir. Bu nedenle yağ enjeksiyonunun kalıcı olması isteniyorsa birkaç senede bir işlemin tekrarlanması gerekir.

  Doç. Dr. Sevgi KURT Online Randevu
  Doç. Dr. Sevgi KURT Online Randevu
  Online Randevu Telefon Araması