Meme Büyütme

Kadınlar için göğüsler yeteri kadar büyük olmalıdır. Fazla büyük ya da küçük memeler hem sağlık açısından hem de, estetik açıdan istenmeyen görüntülere neden olmaktadır. Göğüslerinin küçüklüğünden şikayetçi olan kadınlar meme büyütme operasyonu ile istenilen ideal boyutta göğüslere sahip olabilir.

Hem erkeklerde hem de kadınlara erojen bölgeler bulunur. Erkeklerde çok bilinmez ancak kadınlarda memeler erojen organlardan birisidir. Göğüsler kadın görüntüsünün bir parçasıdır. En baştaki amaçları bebekleri emzirmek ve kadınlığın bir sembolü olmasına karşın, kadın fiziğinin en önemli etkenlerdendir göğüsler.

Memelerini beğenmeyen kadınlar kendilerini mutsuz ve yetersiz hissedebilirler. Bu durum ise özgüven eksikliğini getirerek, mutsuz olmalarına neden olur. Fakat bu durum meme büyütme ameliyatı sayesinde sorun olmaktan çıkıyor.

Meme Büyütme Nedir?

Özellikle sık ve aşırı derecede kilo alınıp verilmesi, emzirme gibi bazı nedenlerden dolayı ve bazı durumlarda ise genetik faktörlerin devreye girmesi ile memelerde sarkmalar, deformasyonlar oluşarak rahatsız edici görüntüler oluşturur. Göğüs büyütme işlemleri silikon implant olarak bilinen protezler kullanılarak ya da yağ enjeksiyonu tekniği ile göğüslerin kişiye ideal sağlıklı boyutlarına getirilmesidir. Doğal olarak bütün kadınlar estetik açıdan güzel görünen göğüsler ister, bunun tersini düşünmek zaten mümkün değildir.

Memeler göğüs kafesindeki konumları değerlendirerek en uygun yerlere ve en uygun boyutlara getirmektir. Bazı kadınlarda yaşa bağlı olarak gelişen sarkma sorunları ortaya çıkabilir ve bu sorunu bir estetik cerraha giderek rahatlıkla çözebilirler ve daha dik, diri, estetik görünümlü göğüslere kavuşabilirler.

Bazı durumlara genetik etkenlerden dolayı veya emzirme gibi ve çift ya da tek taraflı gelişim sorunları nedeni ile memeler hacmini yitirebilir. Bu da memelerin olması gerektiğinden daha küçük olmasına neden olur. Bu durumların giderilmesi için ve daha iri, büyük, dolgun ve estetik görünümlü memeler için estetik cerrahi devreye girmektedir.

Meme Büyütme Öncesi Bilinmesi Gerekenler ve Sıkça Sorulan Sorular

Meme Büyütme Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

 • Memelerinin küçüklüğünden şikayetçi olan kadınların özellikle vücutlarında oluşan orantısız görünümü gidermek için ve kalça ile göğüs oranını sağlıklı bir görünüme getirmek için memeler büyütülür.
 • Bebek dünya getirdikten sonra memelerin büyüklüğünde küçülmeler olabilir. Bazı durumlarda ise sarkmalarda görülebilir ve meme kaldırma, toplama gibi işlemlere de ihtiyaç duyulabilir.
 • Birçok kadının memeleri iyi bir simetride değildir. Eğer bu durum kişiyi aşırı rahatsız ediyorsa estetik cerrahi buna çözüm olacaktır.
 • Meme kanseri gibi etkenlerden dolayı memelerin tekrardan yapılması gerekebilir. Ya da doğuştan memenin olmaması durumlarında.
 • Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı uygulanan meme implantlarının zamanla özelliğini kaybetmesi, deforme olması ya da bu bölgelerde sorunların ortaya çıkması gibi nedenlerden dolayı da işlemin tekrarlanarak yenilenmesi gerekebilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Öncelikle sağlık açısından gerekli koşulları sağlayan kişiler uygundur. Gebelik, obezite, kanser, diyabet gibi ameliyata engel olan sağlık sorunları bulunmuyor ise hekim detaylı muayene sonrasında işleme uygun olduğunu belirtebilir.

Beklenti

Özellikle küçük memelere sahip birçok kadın özgüven sorunu yaşamakta. Operasyon sonrasında daha belirgin ve çok daha estetik bir görünüme kavuşacağı için özgüven sorunu da ortadan kalkarak çok daha mutlu bir yaşam sağlamaktadır. Ancak bu işlemin herkesin özgüven sorununa kesin olarak çözüm olacağını söylemek mümkün değildir. Meme protezi işlemi yaptırmak isteyen herkes ilk olarak gerçekçi hedefler üzerinden gitmelidir.

Yaş sınırı

Operasyonun yapılabilmesi için memelerin gelişim süreçlerini tamamlaması şarttır. Bu süreç ise ortalama olarak 20 yaş civarıdır. Meme gelişimi tamamlanmamış olanlara bu işlemi estetik cerrahlar yapmayacaktır.

Göğüslerin Küçüklüğünden Şikayetçi Olmak

Eğer aynanın karşısına geçildiğinde göğüsler küçük ve giyilen kıyafetlerde yakışmıyor ise memelerin büyütülmesi düşünülebilir. Meme estetiği yaptırılarak daha estetik ve çekici bir görünüm günümüzde hayal değil.

Göğüslerde Oluşan Deformasyon

Doğuştan ya da sonradan gelişen nedenlerden dolayı göğüsler birbiri ile orantısız olabilir. Kadınlar bu konuda sütyen bulmakta, bikini giymekte oldukça zorlanırlar. Çünkü göğüsler birbiri ile aynı boyutta değildir. Meme büyütme estetiği yapılarak, memeler hem boyut olarak eşit olur hem de istenilen ideal boyutta olurlar.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Hazırlık

Ameliyata girmeden önceki en büyük hazırlık aslında psikolojik hazırlıktır. Yapılan işlem ne kadar kolay ve riski az olsa da, kişilerin psikolojik bir baskı hissetmesi gayet doğal ve beklenen bir durumdur. Bu durum ile savaşmak için hastaneye giriş ile çıkış arasında kalan zamanda nelerin yapılacağı detaylı olarak bilinmeli ve buna göre hazırlıklar yapılmalıdır.

Hastaneye yatmadan önce ıslak mendil, peçete alınmalı. Ameliyat sonrası içinse rahat giyilebilecek kıyafetler çantaya eklenmelidir.

Ameliyata 12 saat kaldığında kişi tam beslenmeyi durdurur. Hekimin önerilerine göre ameliyata kadar herhangi bir gıda almamaya dikkat eder.

Hastaneye yatışın ardından, hasta son değerlendirilmeye alınır. Çünkü daha önceden fark edilmemiş bir rahatsızlık olabilir ya da bulaşıcı hastalık olabilir. Bu etkenlerin değerlendirilmesi için birtakım testler uygulanacaktır. Testlerin sonucu temiz çıkarsa, hastaya ameliyat önlüğü giydirilir ve hemşireler ile ameliyathaneye alınır. Anestezi uzmanı gelerek son kontrolleri yapar. Cerrah son kontrollerini yaparak hastanın işleme hazır olup olmadığını kontrol eder. Meme kısmına gereken çizimler uygulanır. Son olarak hastaya genel anestezi verilerek ameliyat başlar.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Operasyon için yaygın olarak kullanılan tekniklerin başında meme protezi ile memelerin büyütülmesidir. Operasyonun planlamasındaki kilit nokta ise kişinin tam olarak ne istediği ile vücut yapısına en uygun olan silikon protezlerin belirlenmesidir. Hekim hastayı muayene ederken en uygun silikon yapısını ve büyüklüğünü hasta ile konuşarak belirleyecektir. Ameliyatın yapılabilmesi için dört farklı kesi yapılmasına ihtiyaç duyulabilir. Bunlar ise;

 • Göğüs altında olan katlanma çizgisinden açılabilir,
 • Kol altlarından,
 • Göbek kısmından,
 • Meme ucunun çevresinden kesilere ihtiyaç duyulabilmektedir.

Ameliyata başlamadan önce hastaya anestezi uzmanı tarafından genel anestezi uygulanır. İşlemin ilk aşaması göğüs kaslarının bağ dokusundan ayrılmasıdır. Bunun amacı protez için kasın alt kısmında yer açılmasıdır. Önceden belirlenen silikon implantlar ise açılan bu yerlere yerleştirilecektir.  Ardından steril tuzlu su işlemi yapılır. Operasyon tamamladıktan sonra estetik dikişler ile kapatılır ve ameliyat bitmiş olur.

İşlem esnasında protezler kas altına ya kas üzerine mi yerleşmesi gerektiği konusu hasta ve hekim tarafından operasyon öncesinde belirlenir. Ancak kas altına yerleştirilen implantlar çok daha estetik ve doğal bir görünüm kazandırdığı için sıklıkla tercih edilir. Kas altına yerleştirilen implantların avantajları ise;

 • Çok daha doğal görünüm yakalanır,
 • Kapsül kontraktürü oluşma olasılığı düşüktür,
 • Derinin üzerinde silikonları hissetmek mümkün değildir.

Meme Büyütme Ameliyatının Bir Zararı Var mı?

Birçok kadın göğüs büyütme ameliyatı öncesinde korkmaktadır. Oluşabilecek komplikasyonlardan ve olumsuz durumlardan dolayı endişe yaşamaktadırlar. Ancak bu korkular ve endişeler gerçekten yersizdir. Yıllardır alanında uzman olan plastik cerrahlar tarafından bu ameliyat başarılı biçimde uygulanmaktadır. Yeter ki cerrahın deneyimi ve bilgisi yeteri seviyede olsun ve uygulanan sağlık kurumunda yeterli ekipman olsun.

Meme Büyütme Ameliyatı İle Başka Estetik Operasyonlar Aynı Anda Yapılabilir mi?

Yapılan birçok estetik ameliyat, meme büyütme ile birlikte kombinlenerek aynı anda yapılması mümkündür. Sıklıkla karın, bacak ve burun estetiği, genital estetik, liposuction gibi işlemler aynı anda tercih edilebilir.

En fazla burun estetiği ile aynı anda yapılması isteniyor. Memeler ve burun birbirinden uzak olduğu için istenmeyen etkilerde oluşmuyor. Tek seferde kişiler iki sorunlarından birden kurtuldukları içinde çok memnun kalmaktalar. Ancak aynı anda birden fazla operasyon için kişilerin genel sağlıkları ve kan değerleri istenilen değerlerde olmak zorunda.

Meme Büyütme Fiyatları 2021

Meme büyütme ameliyat fiyatlarının tabii ki de bir fiyat aralığı var, ancak net ücret bilgisi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Dileyenler, ücretsiz şekilde muayeneye gelebilir, gelemeyenler ise WhatsApp üzerinden ulaşıp fotoğrafları attıktan sonra fiyat bilgisi alabilirler.

Meme Protezi Seçimi

Operasyonda kullanılacak protezlerin seçimi, işlemin başarılı olması adına oldukça önemlidir. Protezler hastanın boyu, kilosu, ne istediğine göre detaylı muayeneden sonra hekim ve hastanın bilgi alışverişi ile netlik kazanır. Tam olarak silikonların göğüs kısmında olacağı konumları; rahat ve uzun ömürlü olmaları ayrıca sonradan meydana gelebilecek sorunların en aza indirilmesi açısından önemlidir. Kas üzerine ya da kasın altına protezler yerleştirilebilir, ancak sıklıkla kas altına uygulanmaktadır.

Yuvarlak yapıda ve anatomik olan meme silikonlarından hangilerinin tercih edileceği memelerin yapısına, vücut şekline ve meme şekline göre değişkenlik gösterir. Damla ya da yuvarlak şekilde olan protezler vardır. Yuvarlak olanlar göğüs dokusunun alt kısmına yayılırlar ve böylece dolgun ve istenilen büyüklükte göğüsler elde edilir. Kadınlarda bazen göğüslerin üst tarafları daha sönük olabilir. Bu durumlarda da yuvarlak tipte olan silikon kullanılır.

Damla şeklinde olanlar ise meme dokusu az olan kadınlarda kullanılır. Anatomik olarak oldukça başarılı olan damla protezler; göğüslerin üst bölgesinden alt bölgesine giderken yumuşak açı vermek için kullanılabilir. Daha doğal ve estetik bir görünüm için memenin üstü daha ince, aşağı indikçe ise kademeli şekilde büyümektedir. Bu da bir damla şekline benzer. Küçük memelere sahip kadınların doğal ve daha iri memelere sahip olması için kullanılan silikon tipidir.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

İz kalma durumu protezin tam olarak nereden yerleştirildiğine göre değişir. Meme başının etrafında ya da memenin alt kısmında iz kalması normaldir. Protezleri yerleştirmek için dört farklı nokta tercih edilebilir. Koltuk altından, göbek, meme başının etrafı, meme altı kullanılabilir.

Eğer kesi meme başının etrafından yapılmış ise, areola adı verilen kahverengi bölgenin etrafında küçük sayılabilecek bir iz kalabilir. Süt kanallarının da kesilmesine ihtiyaç olabilir. Ancak kesi meme altında yapılırsa, süt kanallarına müdahale etmek gerekmeden memenin altına olan olukta çok küçük bir iz kalacaktır.

Koltuk altından kesi yapıldığında ise memeye doğrudan herhangi bir müdahale gerçekleşmez. İzler işlemden sonra erken zamanlarda kızarık görümlü olacaktır. Ancak zamanla ten rengine dönerek soluk bir görünüm kazanacaklardır. Kesilerin yapılmasındaki amaç ise; göğüs kasının alt kısmına uygun bir cep oluşturularak protezlerin bu ceplere yerleştirilmelidir.

Protezler Tam Olarak Nereye Yerleştirilir?

Memeye şekline veren süt kanalları ve süt bezlerini de içine alan yağ tabakasıdır. Yağ tabakası sayesinde göğüsler şekil alır. Memelerin altına bakıldığında pektoral göğüs kası vardır. Önceden karar verilen protez kasın üzerine veya altına implante edilebilir. Altına ve üzerine yerleştirilmesinin kendine göre avantajları da vardır, eksi yönleri de vardır. Eğer kişide olması gerekenden az meme dokusu varsa, kas altına uygulanması istenen sonuçları verir. Ayıra kas altına yerleştirmek daha doğal görünüm sağlamakta. Fakat bu tekniğin eksisi ise kas altı hareketli olduğu için zamanla kas hareketlerinden kaynaklanan yer değiştirmeler olacaktır. Kas üzerine konumlandırıldığındaysa doğal görünüm yakalamaması, dalgalı görünüm ve sertleşme gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Kas üzerine yerleştirmek daha basittir ve hastanın yeteri kadar meme dokusu varsa sıklıkla tercih edilebilir.

Göğüs Ameliyatı Sonrası Emzirme

Emziren anneler meme büyütme ameliyatı düşünüyorlarsa kesinlikle akıllarına operasyondan sonra bebeğimi emzirebilir miyim? Sorusu gelmektedir. Sorunun cevabı ise; evet ameliyattan sonra bebeklerini emzirebilirler. Ancak işlemden önce bebeklerini emzirmeyen anneler işlem sonrasında da emziremezler. Yerleştirilen protezler meme dokusunun alt kısmında olacağından süt kanallarına müdahale etmezler. Operasyon doğrudan bebeği emzirmeye engel bir durum değildir. Bazı anneler işlemden sonra daha rahat emzirdiklerini söylerler. Çünkü memeler ön kısma doğru çıkmaktadır.

Meme küçültme işlemi yapıldığında süt kanallarında sorunlar ortaya çıkma ihtimali oluşur.

Bazı anneler bebek emerken silikon eriyerek süte karışabilir mi? Ve bebeğimin ağzına gelebilir mi? Soruları sormaktadırlar. Cevabı; hayır eriyerek kesinlikle süte karışmaz ve ağıza gelmez.

Eşit Olmayan Göğüslere Tek Taraflı Silikon Uygulaması Yapılabilir mi?

Göğüslerde eşitsizlik varsa, değişik büyüklüklerde olan silikonlar tercih edilerek her iki memede aynı boyuta getirilebilir. İki memeye birden silikon uygulaması yapılır. Fakat eşit hale getirmek için her iki memeye farklı boyutlarda silikon uygulanır.

Kullanılan Silikonlar Zararlı mı?

Ameliyatın ardından herhangi bir komplikasyon ya da olumsuz durumla karşılaşmak çok mümkün değildir. Yeter ki hasta işlemden sonra hekiminin tavsiyelerine uysun. Ameliyat uzman cerrahlar tarafından hastanın güvenliği ön planda olacak şekilde yapılmaktadır. Kullanılan silikonlar özel olarak üretilmekte ve insan vücudu ile herhangi bir olumsuz bir etkileşim içine girmemektedir. Özellikle halk arasında takılan silikonların kanser etkisi yaptığı tamamen kulaktan dolma bir bilgi olup, yanlış bilgidir. Bazı medya kanallarında bile bu şekilde çıkan haberlerin doğruluk payı yoktur. Sadece bu haberlerin kaynağı geçmiş yıllarda Fransız bir firmanın uygun olmayan maddelerden ürettiği silikonlardan kaynaklanmaktadır. Bu Fransız firmanın ürettiği hiçbir protez Türkiye’de kullanmadı. Sonuç olarak meme büyütmede kullanılan protezler ile kanser arasında herhangi bir tıbbi bağlantı yoktur.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme

Silikon takma işlemi ortalama olarak bir saat ile bir buçuk saat arasında tamamlanır. Operasyon sonrasında hastalar sıklıkla bir gün hastanede kalırlar.  İşlemin ertesi günü taburcu olarak eve gidilebilir. İlk hafta hastaların evde istirahat ederek dinlenmeleri gerekmektedir. Ameliyat sonrasında hekim hastaya sporcu sütyeni giymesini ister. Göğüs ve etrafında şişmeler, morluklar olacaktır, bunlar ameliyatı takip eden üçüncü günden sonra yavaş yavaş azalarak gidecektir. Bandajlar ise işlemden 15 gün sonra açılacaktır. 1 ay süresince hekimin önerdiği sütyenler ve korseler aksatılmadan kullanılmalıdır. Ameliyatın etkilerini tam olarak görmek ve göğüslerin doğal görünüme kavuşması için yaklaşık 6 ay gerekir.

Kasın altına yerleştirilen protezlerden sonra kol hareketleri ile oluşan ağrı hissi daha çok olmaktadır. Bu durumun azaltmak için hasta günlük aşırı zorlayıcı olmayan (kişisel bakım, soyunma, giyinme  ve saç tarama vs.) gibi işini kendisi yapması faydalı olacaktır.

Sıklıkla ameliyattan sonraki 3. Günde banyo yapılırsa bu yakınmaların büyük ölçüde azalır. Ancak oluşan şikayetlerin azalması kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bunun nedeni kas ve deri kalitesinin herkeste aynı olmayışıdır.

Ameliyattan sonraki gün yalnızca silikonun yerleştirildiği kısma ten renginde olan bir bant kalır. Bunu dışında herhangi bir pansuman ihtiyacı olmaz ve üzerine sporcu sütyeni giyilir.

Ameliyattan sonra ise kalan bu bant çıkarılmadan rahatlıkla banyo yapılabilir. İşlemden 2 hafta sonra hekim bu bandı çıkaracaktır. Daha sonra ameliyat izlerinin tedavisi yapılabilir. 30 gün boyunca sporcu sütyeninin kullanılması gerekir. Çünkü bu sütyen sayesinde memelerin şekillenir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrasında İyileşme Ne Zaman Tamamlanır?

Kişiler ameliyattan 15 gün sonra normal hayatlarına geri dönebilirler ve çalışıyorlarsa işlerine devam edebilirler. Yapılan işe göre bu süre değişebilir. Ancak ofis ortamında çalışan hastalar ortalama 5 günlük bir dinlenmeden sonra iş hayatlarına geri dönebilmektedirler. Ancak işlem sonrasında 2 ay süre ile kişi göğüslerine olabildiğince göğüslerini korumalı ve onlara nazik davranarak, sert hareketlerden uzak durmalıdır.

Ameliyatı takip eden birkaç haftada göğüslerde hissizlik oluşması normaldir. 2 ay içinde kendiliğinden bu durum kaybolur. Kişi bu durumun normal olduğunu bilmeli ve endişeye kapılmamalıdır.

İster göğüs büyütme olsun ister küçültme olsun, öncesini ve sonrasını net olarak değerlendirmek ve karşılaştırmak için yara iyileşmesi gerçekleşmeli ve oluşan şişliklerin inmesi gerekir. Vücut tamamen kendisini toparlamasının ardından göğüs kontürleride net olarak görülecektir. Ameliyattan bir ay sonra silikonlarda oturmalar başlayacak, ancak göğüslerin nihai şeklini alması yaklaşık 6 ay sürecektir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Masaj Yapılır mı?

Silikon ameliyatından dolayı meydana gelen ödemler üçüncü günden sonra ortadan kalkmaya başlar. Ancak bu ödemler hemen birdenbire tam anlamı ile ortadan kalkmaz. Şişliklerin inmesine yardımcı masajlardan yardım almak mümkün. Yapılacak olan masajlar ameliyatı yapan cerrahın tavsiyeleri doğrultusunda olmalıdır. Masaj sayesinde lenf kanallarında genişlemeler olacak ve ödemin giderilmesi bu şekilde hızlanacaktır. Ameliyattan bir hafta sonra masajlara başlanmalı ve 3 ay süresince her gün düzenli olarak yapılmaya dikkat edilmelidir.

Göğüs Estetiği Sonrasında Spor Yapmaya Ne Zaman Başlanır?

Göğüs estetiği ameliyatı kişilerin spor yapmasına engel bir durum teşkil etmez. Ancak sporun ağırlığı ve yoğunluğu önemlidir. Çünkü bu etkenler iyileşme süreci baz alınarak belirlenirler. Operasyondan bir hafta sonra uzun sayılabilecek yürüyüşlere çıkmak mümkündür. İkinci haftada ise koşular ve tempolu yürüyüşler programa eklenebilir. Bir ay sonra daha aktif spor yapılabilir. Spor konusunda işlemi gerçekleştiren cerrahın tavsiyeleri çok önemlidir. Hekimin her tavsiyesi yerine getirilerek, kişi kendini zorlamaktan her zaman kaçınmalıdır.

Silikonlar Belli Bir Zaman Sonra Çıkarılabilir mi?

Meme protezlerinin sıklıkla 15 ile 20 yıl arasında olsa da, artık günümüzde ömür boyu kullanılabilen protezlerde kullanılmaktadır. Ancak işlemden sonra göğüs boyutlarından memnun kalınmazsa yenisi ile değiştirilebilir. Ya da çıkartmak istenirse cerrahi işlem ile çıkartmak mümkündür.

Meme Protezinin Ömrü Ne Kadar?

Meme büyütmek için kullanılan protezleri yapan firmalara göre ömürlük olarak tabir edilmektedir. Fakat bazı durumlarda 15 ya da 20 yıl sonra yenilenmelerini gerektirecek etkenler ortaya çıkabilir. Protezin ömrüne baktığımızda insan ömründen daha uzun olduğu görülür. Fakat kilo alıp verme, yaşlanma, gebelik, kronik hastalıklar, derinin gevşemesi ile deri altı dokusunda gevşemelerin olması, sarkmalara neden olacağı için memelerin estetik görüntüsünü olumsuz etkiler.

Eğer mümkünse her yıl işlemi yapan cerrah tarafından protez ile cebin durumu meme ultrasonu kullanılarak düzenli olarak kontrolü sağlanmalıdır. Bazı durumlarda kapsül kontraktürü nedeni ile tekrardan cerrahi işlemle protez yenilenmesi ya da ceplerin düzeltilmesi işlemi de yapılabilir.

Göğüslerim Sarktı Protezler İle Dikleşir mi?

Eğer memede sarkma miktarı az ise takılacak olan protez meme hacminde artışla neden olacağı için evet dikleşme sağlanabilir. Ancak memelerde sarkma miktarı çoksa hem protez hem de meme dikleştirme işlemine ihtiyaç olabilir.  Özellikle bebeklerini emziren annelerin memelerinde atrofi adı verilen doku kayıpları olabileceği için, memelerde içi boşalmış bir görünüm oluşarak sarkmalar meydana gelir.

Silikonlara Basınç Yapıldığında Şekilleri Değişir mi?

Silikon protezlerin normal basınç ile şekil değiştirmeleri ya da patlamaları çok mümkün değildir. Ancak şiddetli çarpmalarda söz konusu olur. Örneğin trafik kazaları ya da bıçaklanma gibi durumlarda silikonlar zarar görebilir ya da patlayabilir. Eğer silikonu üreten firmanın bir hatası varsa, bunlara karşı ömür boyu garantileri bulunur.

Silikon Protez ve Gebelik

Silikon protez uygulaması gebeliğe engel bir durum değildir. Gebelikte değişen hormonlar nedeni ile memeler daha büyük olur ve silikonlar ile birlikte hacimleri iyice artmış olacaktır. Gebelik döneminde her kadının göğüs büyümesi farklı olur. Ayrıca takılan silikonların boyutları da büyümede etkili rol oynar. Gebelikte büyüyen göğüsler, doğumdan sonra gebelik öncesi boyutuna geri dönecektir.

Memelerinin küçüklüğünden şikayetçi olan kadınlar hamile kaldıklarında memelerinde gerçekleşen büyümeden memnun kalacaklardır. Ancak doğumdan sonra eski küçük hallerine geri dönerek eskisinden küçük ve hacmini kaybetmiş olacaklardır.

Silikon olan küçük memelerde yine gebelikte hormonal değişimlerden kaynaklı büyümeler söz konusu olur. Ancak gebelikten sonra memelerde eski hallerini alsa da silikon olduğundan çokta rahatsız edici bir görüntü ortaya çıkmaz.

Meme Büyütme Ameliyatından Neden Kaçılır?

Birçok kadın göğüs büyütme ameliyatında kaçmakta ve istemesine rağmen sürekli olarak ertelemektedir. Bu nedenleri tam olarak bilirseniz ve sorularınıza yanıt bulursanız daha cesur olabilirsiniz. 19 adet maddeler halinde sıraladık;

1. İnsanların Tepkileri

Özellikle Türk toplumunda en önemli etkenlerden birisidir. Göğüslerimi büyütürsem etrafımdaki insanlar ne der, ayıp olur mu? Bu nedenle kadınlar etrafındakilerin haberi olmadan gizli göğüs büyütme ameliyatı yaptırmak istiyorlar. İnsanların neler düşündüğü çok önemli değil, sizin tam olarak ne istediğiniz ve nasıl mutlu olacağınız önemli. Zaten insanlar her konuda bilgisi olsun olmasın konuşurlar. Bu nedenle eğer silikon taktırmak istiyorsanız bunu herkesin bilmesine hiç gerek yok. Evli kadınlarda eşi, bekarlarda ailesi bilse yetecektir.

Başkalarının düşüncelerine göre yaşamak yerine kendi isteklerimiz ve bizi mutlu edecek isteklerin peşinden gitmek en doğrusu olacaktır. Hiç kimsenin hayatı bizleri ilgilendirmiyor. Birçok kadın göğüslerini büyütmek için hastaneye yattığını yakınları dışında kimseyle paylaşmıyor. Ya da başka bir sağlık sorunundan dolayı hastaneye yattığını söylüyor.

2. Ameliyat Pahalıdır

Estetik ameliyatlarının yaygınlaştığı ilk zamanlara bakarsak evet göğüs büyütme ameliyatları gerçekten pahalı işlemlerdir. Bu nedenle geliri üst düzeyde olanlar bu işlemi yaptırıyordu. Fakat şuan günümüzde bu durum değişti ve neredeyse bütün gelir gruplarına bu işlem yapılmaya başlandı. Çünkü fiyatları çok zorlayıcı değil. Gelişen teknoloji sayesinde silikonların fiyatlarında düşüşler oldu ve hastaneler ile estetik cerrahların sayısı arttıkça rekabet ortamı da doğdu.

Bankadan kredi almak eskisi kadar zor değil. Ayrıca kredi kartlarına taksit seçenekleri de mevcut olduğundan ger gelir grubuna fiyatlar uygun olmaktadır. Bahsettiğimiz faktörlerin hepsi toplandığında normal gelire sahip olanların da bu işlemi yaptırabilecek güce sahip olmasına olanak tanımıştır.

3. Ameliyat Olmaktan Korkuyorum

Herkes ameliyat olmaktan korkar. Bu gayet normal bir durumdur. Bazen geçmişte yaşanan olumsuz deneyimlerde bu korkuları tetikleyebilir. Ancak artık günümüz şartlarında tıp oldukça fazla yol kat etmiş ve anestezi teknikleri çok geliştirilmiş, oluşacak komplikasyonlar en aza indirgenmiştir. Alınacak risk araba ile trafiğe çıkıldığında oluşan riskten çok daha azdır. İşini bilen alanında uzman estetik bir cerraha giderek, hekime sonuna kadar güvenmek çok önemlidir.

İşlem sırasında hayati organ olarak adlandırılan hiçbir organa zarar verilmez hatta onlara dokunulmaz bile. Yalnızca protezleri yerleştirmek için cilde kesi atılmaktadır. Bütün ameliyatlar ile karşılaştırıldığında en az riske sahip ameliyattır.

4. Göğüs Büyütme Ameliyatı Olursam Günaha Girer miyim?

Bu konuda hekimler olarak yorum yapmak doğru olmaz. Ancak insanların mutluluğu söz konusu olduğu için bu tamamen kişilere kalmış ve ucu açık bir sorudur. Kişilerin içi rahat etmeyecekse işlemden sonra sürekli acaba ile yaşanacaksa hiç yaptırmamak daha iyidir.

5. Etrafımda Birileri Yaptırdı Ama Memnun Kalmadılar

Estetik ameliyat yaptıranların büyük çoğunluğu memnun olmaktadır. Çok az bir kısmında memnuniyetsizlik yaşanmakta. Özellikle göğüs büyütme operasyonundan sonra memnun olmayan kadın sayısı hemen hemen hiç yoktur. Silikonların çıkarılmasını talep edenlerin sayısı çok ama çok düşüktür. Yalnızca bazı kadınlar takılan silikonların küçüklüğünden şikayetçi olur ve daha büyüklerini isterler.

Şu açıdan da bakılabilir; bu ameliyat insanları mutsuz eden bir cerrahi işlem olsaydı, ne bu kadar silikon üreten firma çoğalırdı neden estetik cerrahların sayısı çoğalırdı.

6. Vaktim Yok Nasıl Olacak?

Günümüz şartlarında herkes yoğun iş temposuna kendini kaptırmış durumda. Bu nedenle çok az izin yapma şansımız oluyor. Bu nedenle çok gerekli olmayan ameliyatlar için insanlar vakitlerini harcamak istemeyebilir. Fakat meme büyütme ameliyatı insanların çok fazla zamanın olan bir cerrahi operasyon değildir.

Eğer yapılan iş yoğun ve ağır kol gücü ile yapılmıyor ise, cumadan operasyona girip, cumartesi taburcu olup, pazartesi ise iş başında olunabilir. Ancak kol gücü ile çalışanlar bir ay boyunca ağır yük taşımamaları gerekir. Bu nedenle bu kişiler zaman ve izin konusunda zorlanabilirler.

7. Ameliyat İzi Kalır

İlk olarak belirtmemiz gereken önemli konu; estetik işlemlerin hiçbirinde iz kalmaması mümkün değildir. Her estetik işlemde mutlaka iz kalacaktır. Ancak cerrahlar bu izleri saklamayı çok iyi bilirler. Vücut kıvrımlarından ve vücut çizgilerinden en iyi şekilde yararlanarak izleri saklarlar.

Meme büyütmeden sonra kesinlikle iz kalacaktır. Yapılan tekniğe bağlı olarak atılan kesi nedeni ile iz kalır. Koltuk altından veya meme altında izler kalması kaçınılmazdır. Çünkü bir kesi atılmaktadır. Cerrahlar sıklıkla meme altından silikonları yerleştirmeyi tercih ederler. Çünkü meme altında olan kıvrımlı çizgiden kesi yapıldığında, kesi izi rahatlıkla çok güzel şekilde saklanabiliyor.

Kadın doğum uzmanları sezaryen izlerini külot içerisine saklar ve görünmez. Estetik cerrahlarda buna benzer teknikle saklayarak bikinide dahi görünmemesini sağlamaktadır. Ameliyatının erken zamanlarında izler pembe olur. Fakat 6 ay içinde yavaş yavaş beyazlaşırlar ve silik bir görüntü alırlar. Böylece fark etmek son derece zorlaşır.

8. Silikon Takıldığı Anlaşılır mı?

Bol kıyafetler giyildiğinde memelerin tam yapısı ortaya çıkmaz. Ancak dar giysiler tercih edildiğinde ya da mayo, bikini giyildiği zamanlarda göğüsler dolgun ve dik biçimde kendini belli edecektir. Fakat bu dolgun ve dik görünümün silikondan dolayı olduğunu dışarıdan gören birinin anlaması çokta mümkün değil. Birçok kişi ellediğinde dahi silikon olduğunu fark edemezler, bunun nedeni gelişen teknoloji ile üretilen silikonlar meme şekline en iyi oturarak şekilde yapılmalıdır.

Estetik cerrahlar ise silikonları öyle yerleştirirler ki çok doğal bir görüntü elde edilir. Ama bazı kadınlar illaki silikonlarım belli olsun isteyebilir. Bu gibi durumlarda beden ölçülerine göre büyük silikonlar takıldığı zaman silikon takıldığı anlaşılabilir. Ancak kişinin yapısına göre yapılanlarda anlaşılması mümkün değildir.

9. Göğüslerimde His Kaybı Yaşar Mıyım?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında his kaybı yaşama olasılığı düşükte olsa bulunur. Fakat bu durum büyütme ameliyatları için geçerli değildir. Bunun nedeni memenin baş kısmından kesi uygulanmamasıdır. Meme hissini veren sinirlerin büyük bölümü meme başında bulunur. Meme başından kesi olmayacağı için his kaybı söz konusu değildir. Fakat meme başından kesi yapılarak silikon takılırsa his kaybı yaşama olasılığı azda olsa bulunmaktadır. Birçok hekim meme başından silikon takmayı tercih etmez.

10. Estetik Cerrah Seçimini Nasıl Yapmalıyım?

Yapılan birçok estetik operasyonlar sağlık için olmazsa olmazlardan değildir. Kişinin kendisini çok daha mutlu etmesi için uygulanır. Bu nedenle işlem sonrasında daha iyi olmak adına, daha kötü olmak bir işe yaramayacaktır.  Memelere yapılan estetik işlemleri bu bahsettiğimiz kategoriye girmektedir. Bu nedenle kişinin tercih edeceği estetik cerrah bu bilince sahip olması gerekmektedir.

Sıklıkla memelerin büyütüldüğü işlemlerde herhangi bir sıkıntı çıkmaz. Çok az vakada sorunların yaşandığı bilinmektedir. Ancak herhangi bir olumsuz durum olması durumunda hekim her zaman hastanın yanında olması gerekir. Tek bir hekim ile değil birden fazla hekim ile görüşülmeli. Cerrahın daha önce gerçekleştirdiği işlemlerin resimleri görülmeli (izin veren hastaların resimleri) güven konusu çok önemli olduğu için en fazla güven veren hekim tercih edilmelidir. Cerrahların isteklerinin en başında hastaların onlara güvenmesi vardır.

Estetik cerrahların hepsi meme büyütme ameliyatını başarılı biçimde gerçekleştirebilir. Yapamayanın bu sektörde zaten yeri yoktur. Günümüzde internet çok güçlü bir bilgi kaynağı. Hekim internetten araştırılarak hastaların yaptığı yorumlar ve edindiği deneyimler araştırılmalıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken her doktora kesinlikle birkaç tanede olsa olumsuz yorum yapılmasıdır. Sonuçta herkesi memnun etmek mümkün olmayan bir durum. Güzel yorumlar çok fazla ise ve cerrahın deneyimi uzun yıllara dayanıyorsa tercih sebebi olabilir. Yakın çevrede o cerraha gitmiş kişiler varsa mutlaka deneyimleri alınmalıdır.

11. İstediğim Zaman Silikonu Çıkarabilir Miyiz?

Kişi ne zaman isterse, ne zaman sıkılırsa silikonlar cerrahi operasyon ile çıkarılabilir. Ancak çok seyrek olarak takılan silikonları kadınlar çıkarmak ister. Eskisinin yerine daha büyüğünü isteyen ise oldukça fazla diyebiliriz.

12. Meme Silikonu Meme Kanseri yapar mı?

Bu konu şimdiye kadar çok fazla tartışıldı, çok fazla gündem oldu ve kişilerin kafalarının karışmasına neden oldu. FDA tarafından yapılan çalışmalar ise son noktayı koyarak meme silikonlarının herhangi bir kanser yapıcı etkisi olmadığı anlaşıldı. 2006 yılının kasım ayında bütün dünyaya meme silikonlarının kullanılabileceğini duyurmasının ardından, birçok kişinin aklında olan silikonlar kanser yapar mı? Sorusu yanıt bularak güvenmeye başladılar.

Birçok basın kolunda bu konu ile haberler çıktı. Geçmişten günümüze kadar meme silikonlarının kanser yaptığına dair hiçbir bilimsel kanıt elde edilmiş değildir.

Meme silikonu taktıran kadınlara mamografi yapmak yerine meme ultrasonu yapılarak ve manyetik rezonans görüntülemeden faydalanılarak memenin dokusu görüntülenip incelenebilir ve şüpheli bir durum söz konusu ise tespiti sağlanmaktadır. Son zamanlara silikon taktıranların sayıları hızla artmakta olduğu için bazı sağlık kuruluşları silikonlu kadınlara mamografi uygulamaya başlamıştır.

13. Eşim İstiyor Ya da İstemiyor Sorunu

Eşin istemesi ya da istememesi gerçekten de önemli sorunlardan birisi. Ancak birçok kadına bu konuda eşler yardımcı olmakta ve desteklerini esirgememekteler. Bazı eşlerin istemediklerini de bilmekteyiz. Bazı durumlarda ise erkeğin istemesine rağmen kadın istemiyor. Bu gibi durumlarda estetik cerrahlar hem kadın hem erkek ile görüşüp işlemin avantajlarını ve dezavantajlarını aktararak ortak bir karar alınmasını sağlamalıdır. Bu nedenle hekime her soruyu detaylı olarak cevaplandırmaktır.

14. Anesteziden Uyanabilir miyim? Korkuyorum

Günümüzde gelişen anestezi teknikleri sayesinde artık eskisi gibi narkozdan uyanamamak gibi bir sıkıntı yaşanması çok mümkün değil. Eskilerden biraz bahsetmek gerekirse, ameliyat sonrasında hastanın anesteziden uyanması için uzun saatler boyunca beklemek zorunda kalıyorduk. Ayrıca hastanın idrar çıkışı var mı? Gazı çıktı mı diye sürekli takipler yapılıyordu. Ancak şuan günümüzde ameliyat sonrasında beklemeden anesteziden çıkılarak hasta uyanmaktadır. Sadece birkaç saat sersemlik hissi oluyor. Bu da normal ve beklenen bir durum. Operasyondan sadece birkaç saat sonra hastalar yemeklerini bile yiyebilir. Sıklıkla ertesi gün taburcu olunur ama hastanın durumuna göre ameliyat gününün akşamında bile eve giden hastalarda var.

15. Takılan Meme Silikonları Patlar mı?

Göğüs büyütmede kullanılan silikonların patlama ihtimali yoktur. Bu bilgi tamamen yanlış ve kulaktan dolma bir bilgidir. Çünkü silikon su gibi değildir. Bu nedenle patlama olmaz ve dışarı çıkmaz. Üretimleri yapılırken dış yüzeyleri çok sağlam tasarlanarak üretilmektedirler. Çarpma vs. gibi durumlar ile kolaylıkla patlamazlar ve sıkınca patlaması hiç mümkün olan bir durum değildir.

16. Meme Ucundan Silikonun Çıkma İhtimali Var mı?

Az önce aslında tamda bu sorunun cevabını da verdik. Silikon yapısı akışkan ve su gibi değildir. Bu nedenle kendi kendine meme ucundan çıkma ya da emziren anneler emzirme sırasında silikonun meme ucundan gelmesi gibi bir durum kesinlikle olmayacaktır.

17. Ameliyat Esnasında ve Sonrasında Ağrım Olur mu?

Hastalar ameliyata alınmadan önce kan alımları için ve sonrası için damar yolu açılır. Sadece bu iğnenin acısı hissedilir. İşlem esnasında ise genel anestezi yapılacağı için hiçbir ağrı hissedilmez.

Operasyon sonrasında ağrıdan daha fazla memelerde gerginlik hissi ve dolgunluk hissi olacaktır. Bunun nedeni deri gerilmesidir. Vücut takılan silikona alışa süresi vardır. Bu süreden sonra (birkaç gün) deri elastikiyet özelliğini tekrar geri kazanır ve gerginlik ortadan kalkar.

Ameliyatın ardından şişlik oluşması beklenen bir durumdur. Operasyondan sonra 24 saat süresince etkili ağrı kesiciler ile ağrılar giderilerek hastanın konforu sağlanır. Taburcu edilirken hekimin yazacağı ilaçlar kullanılırsa neredeyse hiç ağrı hissedilmeyecektir.

18. Kortizon Kullananlar Göğüs Estetiği Olabilir mi?

Düzenli olarak kortizon kullanan kişilerde yaraların iyileşmesi daha geç olacaktır. Bu nedenle birçok hekim kortizon kullanan kişilere ameliyat olmalarını tavsiye etmez. Fakat bazı kişiler zaman zaman bırakabilirler, eğer üç ay bırakılabiliyorsa bu sürenin sonunda ameliyat yapılabilir.

19. Erkek cerrah mı? Kadın Cerrah mı?

Bazı kadınlar meme büyütme operasyonu için kadın cerrah ve kadınlardan oluşan bir ameliyat ekibi talebinde bulunmaktadırlar. İlk muayeneden tutunda, memelerin çizilmesine ve ameliyat sonrasında kontrollerde memeleri devamlı olarak açmak gerektiği için bazı kişiler kadın cerrah tercih etmektedirler. Ancak bu tamamen kişilerin kendi tercihidir. Hekimler arasında kadın erkek ayrımı yapılamaz, her cerrah işini en iyi şekilde yapmaya çalışır.

Silikonlarla Alakalı Sıkça Sorulan Sorular

 

Hangi Marka Silikon ve Hangi Çeşit Silikon Taktırmalıyım?

Estetik ameliyatların yaygınlaşması ile birlikte bütün dünyada silikon üreten firmalarda çoğalmıştır. Ülkemizde de bu firmalar faaliyet göstermektedir. Cerrahlar sıklıkla FDA onayı olan silikonların kullanılmasını önerirler. Bunun nedeni dünya çapında kendini kanıtlamış olmasıdır.

Bütün markaların kendine has olarak birtakım özellikleri bulunmakta. Bazıları yumuşak olurken, bazıları sert yapıya sahiptirler. Hekim hastayı muayene ederken ve ameliyatı planlarken, kişinin isteklerini göz önünde bulundurarak hangi tip silikonun kullanılacağına karar verilir.

Damla şeklinde olanlar ya da yuvarlak olanlardan hangisinin kullanılacağı ise hastanın beklentilerine ve vücut yapısına bakılarak karar verilir. Boyu uzun olanlar doğal bir görünüm istiyorlar ise damla silikon tercih etmek daha sağlıklı olur. Boyu kısa olanlar, daha dolgun görünümlü göğüslere kavuşmak istiyorlar ise bu sefer yuvarlak silikonlar devreye girecektir. Kişinin tam olarak ne istediği net olarak bilinmeli ve bu doğrultuda karar verilmelidir.

Birinci Derece Yakınlarımda Meme Kanseri Var. Meme İçleri Boşaltılıp Silikon Takılabilir mi?

Bütün dünyada tartışmaya açık bir konudur. Ancak şu bilinmelidir ki, eğer ailede meme kanseri olan kişi ya da kişiler varsa ilk olarak gen tespitine gidilmeli, gelen sonuç pozitif olursa memelerin içleri boşaltılarak silikon uygulaması yapılmalıdır.

Kişi tek başına bu kararı vermemeli. Hekime giderek gereken testlerden ve muayenelerden geçtikten sonra hekim ile birlikte bir karara varmak en mantıklısı olacaktır. Hekimler hastaya olası bütün riskleri anlatmakla görevlidirler. Bu nedenle yine son karar hastaya kalır.

Protezsiz Meme Büyütmek Mümkün mü?

Evet protez kullanmadan memelerden büyüme sağlanması gerçekleşebilmektedir. Bunun için kişinin kendi yağları alınarak, yağ enjeksiyonu tekniği ile meme bölgesine uygulanmaktadır. Ancak aktarılan yağların bir miktarı sonradan eriyebilir ya da kilo alıp verdikçe ömrü kısalabilir. Bu nedenle yağ enjeksiyonunun kalıcı olması isteniyorsa birkaç senede bir işlemin tekrarlanması gerekmektedir.

Bu sorunun cevabı evet vardır dedik, ancak internette bu konuda çok fazla yanlış bilgi bulunmakta. Spor ile göğüs büyütmeden tutunda, masaj, krem, bazı yiyecekler ile bile tekniklerden bahsedenler olmuştur. Fakat bunların hepsi başarısızlıkla sonuçlanan yöntemler olup, insanların umutları ve paraları boşa gitmektedir.

Az önce bahsettiğimiz yağ enjeksiyonu tekniği yerine silikonların kullanılması her zaman daha sağlıklıdır. Ve bu teknik bazı özel durumlarda yapılabilir. Örneğin meme büyüklüğü var ancak az miktarda dolgunlaştırmak isteniyorsa yağ enjeksiyonu kullanılabilir.

Bazı cerrahlar dolgu malzemeleri kullanarak büyütme işlemi sağlıyorlar. Ancak bu hekimler arasında tartışma konusudur. Bazı hekimler memenin içine başka bir maddenin girmesine karşı çıkmaktadırlar.

İdeal Meme Ölçüsü

Meme implantlarının ölçüleri değerlendirilirken sütyen ölçüleri gibi değerlendirilmez. Bunun yerine santimetre küp yani cc ölçüsü kullanılmakta. Kullanılan ölçü birimi ise silikonun hangi kapasiteye sahip olduğunu göstermekte. Protezleri ortalama olarak 120 cc ile 850 cc arasında üretilmektedirler.

Her kişinin vücut yapısına göre ideal meme ölçüleri değişkenlik gösterecektir. Doğal görünüm ana amaçlardan olduğu için kısa boylu olan kadınlarda küçük ama dolgun göğüsler daha estetik bir görünüm verirken, uzun boylu ve iri yapıda olanlarda daha büyük göğüsler ile doğal görüntü yakalanabilir.

İdeal silikon seçiminde memelerin ne kadar büyüklüğe sahip oldukları kilit noktadır.

Doğru Bilinen Yanlışlar

Meme estetiği ile ilgili özellikle internette çok fazla yanlış bilgi yer alabilmekte. Bu bilgiler kişileri yanlış yönlendirip, endişeye kapılmalarına neden olmaktadır.

Meme büyütme estetiği kalıcı bir işlem değil : YANLIŞ

Meme büyütme işlemi eğer silikon protezler ile yapılıyorsa kalıcıdır. Bu protezler eriyerek kaybolmazlar.

Meme estetiğinde iz kalmaz: YANLIŞ

Yapılan her estetik operasyonda iz kalır. Kalmaması mümkün değildir. Çünkü işlem için kesi yapılması gerekir. Ancak cerrahlar bu kesileri öyle yerlerden atarlar ki, işlem sonrasında izler çok başarılı şekilde saklanır. Zamanla silikleşerek anlaşılması zorlaşır. Tamamen ameliyat izlerinden kurtulmak isteyenler fraxel dual tercih edebilir. Ancak yağ enjeksiyonu yapılırsa iz kalmaz.

Memelere yapılan estetikler doğal görünmez: YANLIŞ

Yapılan estetik işlem uzman bir cerrah tarafından yapılırsa gerçek görünümden ayırt etmek mümkün olmaz. Doğal bir görüntü verilir. Özellikle silikon işlemine ek olarak yağ enjeksiyonu da yapılırsa çok daha doğal görünümler yakalanabilir.

Göğüs estetiği sonrasında emzirilmez çünkü süt bezleri hasar görmüştür: YANLIŞ

Meme büyütme ameliyatı emzirmeye engel olan bir cerrahi girişim değildir. Süt bezlerine zarar vermez. Ancak emziren anneler ameliyattan önce hekimlerine bebeklerini emzirdiklerini söylemelidir.

0 cevaplar

Yorum Yaz

Aklınıza takılan sorular mı var?
Hemen Doç. Dr. Sevgi KURT YAZAR'a sor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir