Dudak Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır ve 2024 Fiyatları

  Dudaklara daha fazla hacim kazandırmak veya şekillendirmek amacıyla yapılan ve dudakların iç taraflarına, çevresine dermal dolgu enjekte edilmesine dudak dolgusu denir.Çok sık tercih edilen ameliyatsız estetik uygulamalarında dudak dolgusu ön sıralarda gelmektedir. Bu yapılan estetik işlemi sırasında kullanılmış olan malzeme hyaluronik asittir.Hyaluronik asit dudakları doğal ve dolgun görünüme kavuşturur, cilde hacim kazandırmasıyla bilinir. Kullanılan bu malzeme uygulandığı yerdeki dokuları onarır ve cildi de pürüzsüz bir hale getirir.Ayrıca uygulanan dudak dokusuyla uyumlu bir formdadır. Uygulama yöntemi olarak hyaluronik asit en popüler dudak estetiği yöntemleri arasındadır ve doğal formundan dolayı çok sık tercih edilmektedir.

  Dudak Dolgusu Uygulaması Neden Yapılır?

  İnsanların yaşlanmasının ardından ciltlerinin dokusunda ve hyaluronik asit miktarında azalmalar olur. Yaşanan bu eksikliği gidermek ve eski forma kavuşabilmek amacıyla dudak dolgusu yapılır.Dudak dolgusu işlemi herkese önerilmez. Özellikle, derisinde iltihap ve uçuk sorunu yaşayanlarla, hamile kişiler için uygun bir operasyon değildir.Bununla beraber yaşlanmanın ardından kişilerin dudaklarının kenarlarında da ciltlerinde olduğu gibi sarkmalar görülebilmektedir. Yapılan dudak dolgusuyla bu sarkmalar rahatlıkla ortadan kaldırılmaktadır.Yalnızca sarkma vb. şikayetlerde değil, dudaklarının mevcut yapısının inceliğinden şikayetçi olan ve dudaklarını şekillendirmek ve dolgun bir hale getirmek isteyen herkese dudak dolgusu işlemi yapılabilmektedir.

  Dudak Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

  Dudak dolgusunun en büyük avantajı cerrahi bir operasyon olmamasıdır. Yani dudaklara yapılan bu operasyon sonrası hacim artışı yaşanması durumu geçici bir durumdur. İlk bakışta bu durum olumsuz gibi görünebilir ancak fikriniz değişirse bu dolgular kolay bir şekilde eritilebilir ve dudaklar eski formuna kavuşabilir. Bu yüzden aslında faydalı bir özelliktir.

  Yapılan işlemin ardından hemen etkisini görmek mümkündür. Uzun süren iyileşme veya etki görülme süreleri yoktur.

  Dudak dolgusunun yalnızca dudağı estetik olarak şekil vermek değil ayrıca dudak çizgilerinin belirginleştirilmesi ve şikayetçi olunan simetrik olmama durumunun düzeltilmesi gibi birçok olumlu faydaları da bulunmaktadır.

  İçeriğinde bulunan ve yenileyici hyaluronik asit ile beraber dudaklar çok daha canlı görünüme kavuşur.

  Dudak Dolgusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Dudak Dolgusu
  Dudak Dolgusu

  Dudak dolgusu her ne kadar cerrahi bir operasyon olmasa da kesinlikle uzman hekimler gerçekleştirmelidir. Çok sık olmasa da, kişilerde operasyon sonrası geçici bir dudak morluğu görülebilmektedir.

  Tüm dolguyu birden enjekte etmek yerine, dolgunun ufak ufak enjekte edilmesi istediğiniz dudak formuna kavuşmanız konusunda önemlidir.

  Dudak Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

  Dudak dolgusunda çok fazla tercih edilen çeşitler bulunmaktadır. Bunlar, Venüs tipi, Eros tipi, Hera tipi, Afrodit tipi dudak dolgularıdır.Her bir dudak dolgusu tipi dudağın görünümünü en doğal canlı ve uygulanacak yüze uygun şekle getirmeyi amaçlarken uygulama yöntemleri açısından farklılıkları göstermektedir. Örneğin Afrodit tipi dudak dolgusunda üst ve alt dudaklar birbirine simetrik bir şekilde, üst dudak üçte bir oranı ile alt dudak ise üçte 2 oranında dolgunlaştırırken Hera tipi dolguda ise hesaplamalar işlemin uygulanacağı kişinin yüz hatları ve altın oran gözetilerek yapılır.

  Eros tipi ve Venüs tipinin de kendine göre uygulama ve sonuç farklılıklarını gözeten farklılıkları bulunmaktadır.

  Dudak Dolgusu İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

  Dudak dolgusu yapmadan evvel öncelikle uzman hekimler eşliğinde kişinin dudak yapısına en uygun dudak şekli tespit edilir. Uygulama öncesinde işlemin acısız olması maksadıyla dudak alanına anestezik bir krem uygulanır. Bu işlemin ardından yapılacak olan operasyon da ince uçlu bir iğne yardımıyla acısız ve kolay ve kısa sürede gerçekleştirilir.

  Dudak dolgusu operasyonu herkes için dudağın aynı yerlerine uygulanmamaktadır. Dudağın üst veya alt kısmında yer alan kırmızı bölge veya kontur ismindeki alana uygulanmaktadır. Yapılan bu kısa ve etkili işlemin sonrasında kısa süre içerisinde dudaklar hacim kazanır ve net bir şekilde fark hissedilir.

  Dudak Dolgusu Sonrası İyileşme Süreci

  Dudak dolgusunun yapılması sonrasında yapılan işlemin etkileri hemen görülür. Nadiren işlemin ardından dudakta morluk ve şişlik görülmektedir fakat bu durum birkaç gün içerisinde geçmektedir. Çok çok nadir olmakla beraber bir haftaya kadar süren şişlik ve ödem de görüldüğü olabilir. Yapılan işlem sonrasında hastanın 1-2 haftalık süreçte uzman hekim tarafından kontrolleri yapılır ve günlük hayatına kolay bir şekilde devam edebilir.

  Dudak Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Dudak dolgusu işleminin ardından birkaç saat süreyle hastaların bazı hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Bunlardan ilki hastanın çok sert çiğneme hareketleri yapmaması, aşırı sıcak şeyler tüketmemesi, mimiklerin aşırı kullanımının önüne geçmesi, botoksun uygulandığı yere ruj sürmemesi ve dudağına eliyle müdahale etmemelidir.

  Dudak Dolgusu Fiyatlarını Belirleyen Kriterler Nelerdir?

  Dudak dolgusuna ilişkin merak edilen bir diğer şey de dudak dolgusu fiyatları hususudur. Dudak dolgusu fiyat konusu uygulamanın gerçekleştirileceği dolgunun miktarı ve türüne göre çeşitlilik gösterebilmektedir.

  Dudak dolgusunda herkes için gereken dolgu miktarı ve türü farklılık gösterebilir. Yapılan işlemin fiyatı uygulanan tüp başına dolgu üzerinden belirlenir. Her kişi için dolgu miktarı farklı olacağından tüp miktarı da değişiklik gösterecektir. Bu yüzden fiyatlar kişiye göre değişkendir.

  Bunun dışında fiyatlamayı belirleyen bir diğer etken ise kullanılan dolgu markasıdır. Ülkemizde çok sayıda dolgu markası olmakla birlikte hepsinin kalitesi ve buna göre fiyatı da farklılıklar gösterebilmektedir. Dolgunun kalitesine göre operasyonun son çıktısı ve gelişebilecek olan komplikasyon riskleri de artış veya azalış gösterebilmektedir. Bundan dolayı operasyonu gerçekleştirecek hekimin tercih ettiği dolgu markası, kullanılan tüp ve operasyonla ilgili diğer ayrıntılar fiyatlama konusunda değişikliklerin olmasına sebep olmaktadır.

  Dudak Botoksu Uygulaması Nedir?

  Dudak botoksu uygulaması dudak estetiğinde dudak dolgusu gibi sık tercih edilen işlemlerden biridir. Dudak botoksu dudak üstlerindeki çizgilerden şikayetçi olan hastalara yapılır ve botoks enjeksiyonlarıyla bu çizgilerin görünümleri oldukça hafifletilir.

  Dudak Botoksu ve Dudak Dolgusu Arasındaki Fark Nedir?

  Dudak botoksu ve dudak dolgusu birbirine alternatif operasyonlar değildir. İkisinin de yapılma amacı farklıdır. Dudak dolgusu dudakların hacim kazanması, dudak konturunun belirginleştirilmesi maksadıyla yapılırken, dudak botoksu dudak üstlerindeki ince çizgileri yok etmek için gerçekleştirilir. Dudakta dolgunluk meydana getirmediği ve dolgu maddesi olmadığı için dudak botoksu dudak dolgunlaştırma operasyonu değildir.

  Dudak Botoksu Operasyonu Geçici Midir?

  Dudak botoksu enjeksiyonları da tıpkı dudak dolgusu gibi geçici işlemlerdir ve yaklaşık olarak 6-8 ay arasında botoks enjeksiyonlarının etkisini hasta görebilmektedir.

  Uygulamanın ardından hasta yaklaşık 6 ayda bir kez bu işlemi yenilerse dudak çevresindeki çizgilerin oluşmasının önüne geçebilir ve dudak çizgilerini daha da belirsiz ve silik bir forma getirebilir.

  Dudak Botoksu Nasıl Yapılır?

  Dudak botoksu uygulamasının uygulama süresi birkaç dakikadır ve uygulamadan önce lokal anestezik krem ve buz ile uygulama esnasında oluşabilecek olan ağrıların önüne geçilir. Dudak botoksunun ardından herhangi bir morluk görülmeyeceği gibi oluşabilecek kızarıklar da hemen kaybolmaktadır. Yapılan işlemin etkisi birkaç gün içinde başlar.

  Dudak Botoksu Fiyatları 2024

  Dudak botoksunun fiyatları da tıpkı dudak dolgusu gibi işlemi gerçekleştiren uzman hekime ve yapılan ek uygulama bölgelerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Uzman ellerde yapılan işlemlerin ardından kişiler dudaklarındaki çizgilerden kurtulabilmek ve düzenli olarak bu işlemler gerçekleştirmek daha canlı bir ve pürüzsüz bir cilde kavuşmasına yardımcı olabilmektedir.

  Doç. Dr. Sevgi KURT Online Randevu
  Doç. Dr. Sevgi KURT Online Randevu
  Online Randevu Telefon Araması